Auktion söndag 29/9 klockan 16

Fredag 27/9 klockan 12 - 19

Lördag 28/9 klockan 12 - 17

Söndag 29/9 klockan 12 - 16

Ljusstakar, 2 par, 1 par förgylld metall, 1800-tal, 1 par nysilver, 1900-talets 1 hälft, h 19 cm
Est450 - 500 SEK
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900. skrivställ, 3 delar, brons, dekor av schäferhundar, ställ l 37 cm
Est1,600 - 1,700 SEK
Gainsborough, Thomas, etsning, "Musidora", synlig storlek 43 x 27 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Rökelsekar, så kallat "Koro", Nomura, Kyoto, Japan, Meiji, 1800-talets slut, runt på 4 tassfötter, dekor av drakar mm, lock med sittande Fo-hund, signerat Dainippon Kyoto No-zō, h 31 cm, botten
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Himmelstoss, Karl för Rosenthal, figurin, porslin, "Perlensucherin", modell: K 446, design 1917, polykrom underglasyrdekor, h 25,5 cm
Final bid3,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est2,800 - 3,000 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Brauer, Otto för Kastrup Glasvaerk, golvvas, koboltblått glas, design 1959, h 43 cm
Final bid1,700 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est1,400 - 1,500 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Final bid1,600 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Jensen, Jacob för Bang & Olufsen, stereo, Beocenter 7700, design 1982, instruktionsbok samt högtalare Beovox CX 50
Est700 - 800 SEK
Est600 - 700 SEK
Est600 - 700 SEK
Hein, Piet för Coco Interior, taklampsskärm, vit akryl, "Sinus 550", design 1967, dia 55 cm, i originalförpackning
Est400 - 500 SEK
Est600 - 700 SEK
Final bid2,000 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est400 - 500 SEK
Est600 - 700 SEK
Okänd designer, tidningsställ, mässing, trä och plast, längd 44 cm
Est400 - 500 SEK
Herold, Peter för Royal Copenhagen, figurin, porslin, hornuggla, modelllnummer 1331, polykrom underglasyrdekor, design 1911, inpressad signatur, h 36 cm, nagg
Final bid1,900 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Klackring, 18 karat rödguld och onyx, stämplad Trege Göteborg, innerdiameter 18 mm, vikt 8 gram ägargravyr
Final bid3,200 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Klackring, 18 karat rödguld och onyx, otydliga finska (?) stämplar, innerdiameter 20 mm, vikt 5,6 gram ägargravyr
Final bid2,200 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Final bid2,600 SEK
Est2,800 - 3,000 SEK
Final bid4,000 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Final bid4,600 SEK
Est4,400 - 4,600 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Est400 - 500 SEK
Skivspelare, Technics, SL Q3
Skivspelare, Technics, SL Q3
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd finsk designer, brosch, 14 karat rödguld med vit, facettslipad sten, stämplad Åbo 1964, l 55 mm, vikt 2,9 gram
Final bid600 SEK
Est450 - 500 SEK
Viikiniemi, Martti, egen verkstad, örhängen 1 par samt brosch, 14 karat rödguld med kaméskuren snäcka, stämplad Heinola, total vikt 9,5 gram samt ring, 18 karat rödguld med snäcka,
Final bid2,200 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Ring, 18 karat rödguld med 3 cabochonslipade månstenar, svensk stämplar, innerdiameter 15 mm, vikt 2,8 gram
Final bid1,300 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Örhängen, 1 par samt hänge (eg ring) med pärla, 18 karat rödguld, total vikt 9,1 gram
Final bid4,600 SEK
Est3,800 - 4,000 SEK
Est4,800 - 5,000 SEK
Slaglåsgevär, M1815-45, nummeridentiskt, l 148 cm
Final bid3,000 SEK
Est2,800 - 3,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Trägårdh, Björn för Reijmyre, cocktailservis, karaff samt 8 glas, höjd 8-19 cm, propp saknas
Est400 - 500 SEK
Tallrikar ,1 par, porslin, Meissen, 17-1800-tal, dekor i saxisk blomst, dia 24 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Dalahäst, skuret och bemålat trä, höjd 51 cm
Final bid1,300 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK