EN
Loading...
Septemberauktion
Auktion söndag 29/9 klockan 16
Visning:
Fredag 27/9 klockan 12 - 19
Lördag 28/9 klockan 12 - 17
Söndag 29/9 klockan 12 - 16
Lowest lot number
443
Ljusstakar, 2 par, 1 par förgylld metall, 1800-tal, 1 par nysilver, 1900-talets 1 hälft, h 19 cm
Final bidNo bids
Est450 - 500 SEK
444
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900. skrivställ, 3 delar, brons, dekor av schäferhundar, ställ l 37 cm
Final bidNo bids
Est1,600 - 1,700 SEK
445
Gainsborough, Thomas, etsning, "Musidora", synlig storlek 43 x 27 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
446
Rökelsekar, så kallat "Koro", Nomura, Kyoto, Japan, Meiji, 1800-talets slut, runt på 4 tassfötter, dekor av drakar mm, lock med sittande Fo-hund, signerat Dainippon Kyoto No-zō, h 31 cm, botten
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
447
Himmelstoss, Karl för Rosenthal, figurin, porslin, "Perlensucherin", modell: K 446, design 1917, polykrom underglasyrdekor, h 25,5 cm
Final bid3,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
448
Brickbord, skuret och svartmålat trä, lös bricka i bemålad plåt med rosmotiv, 18-1900-tal, l 67 cm
Final bidNo bids
Est2,800 - 3,000 SEK
449
Bouilottelampa, mässing, empire, 1800-talets början, grön sidenskärm, h 67 cm, senare elektrifiering
Final bidNo bids
Est1,500 - 1,600 SEK
450
Brauer, Otto för Kastrup Glasvaerk, golvvas, koboltblått glas, design 1959, h 43 cm
Final bid1,700 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
451
Hallberg, Lars, akrylmålningar, 4 st, Alternativt landskap, Det vita huset, Över slätten samt Vinterslätt, samtliga signerade och daterade 2000, totalt mått 19 x 15 cm
Final bidNo bids
Est1,400 - 1,500 SEK
452
Okänd designer, antagligen för Sölken-Leuchten, Tyskland, 1960-tal, golvlampa, mässing, dubbla, ljuspunkter, h 160 cm, visst slitage
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
453
Okänd designer för Tecta, stolar 4 st, kromat stål med svart nylonflätning, "B25", design 1999, h 105 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
454
Buch, Erik för Odense Maskinsnedkeri, armstol, palisander med blå textilklädsel, modellnummer 50, ur Domus Danica-serien, etikettmärkt
Final bidNo bids
Est1,500 - 1,600 SEK
455
Kalff, Louis för Philips, tillskriven, vägglampor, 3 st, lackerad metall, modell NWS 33, h 20 cm
Final bid1,600 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
456
Jensen, Jacob för Bang & Olufsen, stereo, Beocenter 7700, design 1982, instruktionsbok samt högtalare Beovox CX 50
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
457
Koivisto, Eero för David Design, brickbord med lös bricka, pressat, vitlackerat trä på metallunderrede, "Bailey", dia 49 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
458
Koivisto, Eero för David Design, brickbord med lös bricka, pressat, vitlackerat trä på metallunderrede, "Bailey", dia 49 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
459
Hein, Piet för Coco Interior, taklampsskärm, vit akryl, "Sinus 550", design 1967, dia 55 cm, i originalförpackning
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
460
Jensen, Jacob för Bang & Olufsen, reciever, Beomaster 3500, samt Master control panel 5000
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
461
Ohlson, Alfred, skulptur, patinerad brons på träsockel, sjökapten vid rodret, signerad och daterad 1910, h inklusive sockel 31 cm
Final bid2,000 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
462
Sandberg, Owe för Kosta, bordslampa, glas, stålblå underfångsdekor, signerad och etikettmärkt, h exklusive lamphållare 31 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
463
Salongsmöbel, 4 delar, skuret och bonat trä, rokokostil, 1900-talets mitt, soffa, 2 armstolar samt bord, soffa l 117 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
464
Coignard, James, färgetsning, komposition, signerad och numrerad 34/45, pappersstorlek 45 x 54 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
465
Wedel, Nils, akvatint, "Hatten", 1939, signerad, synlig pappersstorlek 34 x 26 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
466
Okänd indisk konstnär, 1900-tal, gouache på siden, procession, dukstorlek 54 x 78 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
467
Okänd designer, tidningsställ, mässing, trä och plast, längd 44 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
468
Herold, Peter för Royal Copenhagen, figurin, porslin, hornuggla, modelllnummer 1331, polykrom underglasyrdekor, design 1911, inpressad signatur, h 36 cm, nagg
Final bid1,900 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
469
Klackring, 18 karat rödguld och onyx, stämplad Trege Göteborg, innerdiameter 18 mm, vikt 8 gram ägargravyr
Final bid3,200 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
470
Klackring, 18 karat rödguld och onyx, otydliga finska (?) stämplar, innerdiameter 20 mm, vikt 5,6 gram ägargravyr
Final bid2,200 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
471
Simonsen, Simon, tillskriven, olja, motiv med katter, signerad S Simonsen, 50 x 61 cm
Final bid2,600 SEK
Est2,800 - 3,000 SEK
472
Malmsten, Carl för NK, matsalsbord med utdragsskivor, rot- och björkfanér, Swedish Grace, "Brevik", design 1931, plakett- och brännsignerat, tot längd 286 cm
Final bid4,000 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
473
Gevär med snapplås, Osmanska Riket, 17-1800-tal. kolv med bendetaljer, riklig dekoration av silverinäggningar och -dekorelement, l 189 cm
Final bid4,600 SEK
Est4,400 - 4,600 SEK
474
Wiinblad, Björn, egen verkstad för Illums Bolighus, skulptur/golvvas, fajans, dekor av kvinnoansikte mm, h 48 cm
Final bidNo bids
Est4,200 - 4,400 SEK
475
Pokalglas/remmare, gultonad glasmassa, emaljerad dekor av man vid vintunna, antagligen Tyskland, 1800-talets 2 hälft, h 25 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
476
Skivspelare, Technics, SL Q3
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
477
Okänd finsk designer, brosch, 14 karat rödguld med vit, facettslipad sten, stämplad Åbo 1964, l 55 mm, vikt 2,9 gram
Final bid600 SEK
Est450 - 500 SEK
478
Viikiniemi, Martti, egen verkstad, örhängen 1 par samt brosch, 14 karat rödguld med kaméskuren snäcka, stämplad Heinola, total vikt 9,5 gram samt ring, 18 karat rödguld med snäcka,
Final bid2,200 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
479
Ring, 18 karat rödguld med 3 cabochonslipade månstenar, svensk stämplar, innerdiameter 15 mm, vikt 2,8 gram
Final bid1,300 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
480
Örhängen, 1 par samt hänge (eg ring) med pärla, 18 karat rödguld, total vikt 9,1 gram
Final bid4,600 SEK
Est3,800 - 4,000 SEK
481
Ohlsson, Folke för Duxello, soffa, ek med blå, original ylleklädsel, USA 247, design 1955, detta ex inköpt 1956, l 125 cm
Final bidNo bids
Est4,800 - 5,000 SEK
482
Slaglåsgevär, M1815-45, nummeridentiskt, l 148 cm
Final bid3,000 SEK
Est2,800 - 3,000 SEK
483
Kanna, grönglaserat lergods med zoomorf mynning, Persien, Qajar eller äldre, h 36 cm, lagningar
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
484
Kalsing, Stiig för Nordisk Metalkunst, skulptur, svartpatinerad brons, figurkomposition, signerad och numrerad 3/3, h 55 cm
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
485
Schjører-Hansen, Ole, skulptur, svart- och blåmålat järn, konkret komposition, signerad och daterad 2001, h 66 cm
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
486
Fåtöljer 4 st, vitmålad rotting, så kallade påfågelsstolar, 1900-talets 2 hälft, medföljer blomsterbord, slitage
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
487
Trägårdh, Björn för Reijmyre, cocktailservis, karaff samt 8 glas, höjd 8-19 cm, propp saknas
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
488
Tallrikar ,1 par, porslin, Meissen, 17-1800-tal, dekor i saxisk blomst, dia 24 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
489
Dalahäst, skuret och bemålat trä, höjd 51 cm
Final bid1,300 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
490
Sängstomme, mässing och svartlackerad metall, sekelskiftet 1900, innermått cirka 200 x 120 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
CONTACT US
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. +46(0)35-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Opening hours 14-17 on business days
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.