Auktion söndag 29/9 klockan 16
Fredag 27/9 klockan 12 - 19
Lördag 28/9 klockan 12 - 17
Söndag 29/9 klockan 12 - 16
Lowest lot number
Collier, odlade, doserande pärlor med silverlås, l 75 cm
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Parti skrotguld, 18 karat rödguld, 1,5 gram
Final bid800 SEK
Est800 - 900 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Engelbert, Stig, ring 18 karat rödguld med facettslipad citrin, stämplad Heribert Engelbert Stockholm 1966, innerdiameter 16 cm, 4,1 gram
Final bid1,600 SEK
Est1,600 - 1,700 SEK
Sätterikast, trä, 1900-talets mitt, längd 73 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Svipdag, Elin, lackmålning, komposition, signerad, 56 x 20 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Naliwajko, Jan, färglitografi, "Fågelkvinna", signerad och numrerad 228/360, synlig pappersstorlek 70 x 60 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Est400 - 500 SEK
Est400 - 500 SEK
Est300 - 400 SEK
Palsby, Ole för Alfi, termos, röd plast, "Kulan", höjd 20 cm
Est400 - 500 SEK
Fotoram, mässing och gjutjärn, sekelskiftet 1900, dekor av akantus, höjd 28 cm
Est400 - 500 SEK
4 delar keramik, Indusdalen, antagligen runt 3000 före Kristus, diameter 9-14 cm, skador
Est1,900 - 2,000 SEK
Välsignelsekors, brons med rester av emalj, Ryssland, 17-1800-tal, baksida med gjuten text, höjd 36 cm, litteratur, jämför snarlikt Jeckel sid 171
Final bid4,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Skulptur/gravfigurin, Zebu, Kina, Tang (?), längd 16 cm
Est2,200 - 2,400 SEK
4 delar smycken; silver, brons samt emalj
Est400 - 500 SEK
Final bid1,200 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Utställningsaffisch, Henri Toluluse-Lautrec, og Paris, Louisiana 1994-95, offset, 93 x 62 cm
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Skulptur, lergods på, senare, träsockel, Kina, Han-typ, höjd inklusive sockel 16 cm
Final bid1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Skål, cloissonné, Kina, 1900-tal, diameter 21 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Spegel, förgyllt trä och stuck, rokokostil, AB Exportlist, 1950-tal, h 100 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Uosikkinen, Raija för Arabia, kaffeservisdelar, porslin, "Doria", design 1964, blå underglasyrdekor, 12 assietter, 12 underfat och 11 kaffekoppar
Est900 - 1,000 SEK
Bordsuppsats, 5 delar, porslin, von Schierholz, 1900-talets mitt, dekor av putti, jardinière, skål, uppsats samt 2 ljussstakar, jardinière l 34 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est400 - 500 SEK
Est400 - 500 SEK
Est400 - 500 SEK
Est400 - 500 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd designer för Auran Kultaseppa, vas, silver, stämplad Åbo 1954, h 18 cm, vikt 160 gram, ägargravyr
Final bid900 SEK
Est600 - 700 SEK
Mannerheim, Lillemor för Arabia, figurin, delvis glaserat stengods, uggla, designad för WWF 1984, signerad, l 19 cm,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Wirkkala, Tapio för Iittala, skål, glas, "Kantarelli", design 1946, organisk form med slipade vertikala ränder, signerad, h 6 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda Artist Collection, vas, delvis bemålat klarglas på svart fotklack, "Paradise", design 1986, signerad, h 17 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Est600 - 700 SEK
Assietter, 12 st, porslin, Royal Copenhagen, Blå Blomst, dia 16 cm
Est700 - 800 SEK
Matta, old/semiantik persisk, 325 x 225 cm
Final bid700 SEK
Est700 - 800 SEK
Fogelquist, Jörgen, akvarell, "Pojke läser tidning", signerad, synlig pappersstorlek 21 x 13 cm
Est300 - 400 SEK
Parti posters, Remington, medföljer reklam HDF
Est700 - 800 SEK
Est500 - 600 SEK
Bägare, 3 st samt supkopp, silver, total vikt 140 gram, ägargravyr
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Taxameter, Danmark, höjd 14 cm
Est400 - 500 SEK
Fogh/Berg, mat och kaffebestick, nysilver, Excellence, 12 gafflar, 12 knivar, 13 kaffeskedar, tot ca 40 delar
Est600 - 700 SEK
Okänd designer för Holmegaard, glasservis, 27 delar, Taasinge, design 1942, 13 röd- och 14 vitvinsglas, h 9,5 - 14 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Est600 - 700 SEK
Skåp, valnöt, nyrenässans, sekelskiftet 1900, höjd 156 cm
Est1,100 - 1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Final bid1,300 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK