Loading...

Septemberauktion

Auktion söndag 29/9 klockan 16

Visning:

Fredag 27/9 klockan 12 - 19

Lördag 28/9 klockan 12 - 17

Söndag 29/9 klockan 12 - 16

Septemberauktion
Closed
Slagbord, valnöt, 1700-tal, svarvade ben, dubbla lådor i sarg, skiva totalt 110 x 107 cm
589
Slagbord, valnöt, 1700-tal, svarvade ben, dubbla lådor i sarg, skiva totalt 110 x 107 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Golvur, avlutad fur, 1700-talets 1 hälft, så kallat Stiernsundsur, urtava signerat Anders Polhammar No 417 samt med devis "Sic Volvitur Aetas", höjd 229 cm
590
Golvur, avlutad fur, 1700-talets 1 hälft, så kallat Stiernsundsur, urtava signerat Anders Polhammar No 417 samt med devis "Sic Volvitur Aetas", höjd 229 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Fischer, Carl, olja, gårdsinteriör med katt, signerad, 63 x 52 cm
591
Fischer, Carl, olja, gårdsinteriör med katt, signerad, 63 x 52 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Tidningshållare, skuret och svartlackerat trä, 1800-talets slut, monterat petits-points-broderi föreställande herrgårdsbyggnad, l 35 cm
592
Tidningshållare, skuret och svartlackerat trä, 1800-talets slut, monterat petits-points-broderi föreställande herrgårdsbyggnad, l 35 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
B-Fit, pedaltränare med magnetiskt motstånd
593
B-Fit, pedaltränare med magnetiskt motstånd
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Okänd designer för Bremshey & Co, Solingen, serveringsvagn, metall och teaklaminat, "Dinett", sammanfällbar, l 65 cm
594
Okänd designer för Bremshey & Co, Solingen, serveringsvagn, metall och teaklaminat, "Dinett", sammanfällbar, l 65 cm
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Okänd konstnär, olja, nordafrikaner, signerad Pepe och daterad 2000, 72 x 95 cm
595
Okänd konstnär, olja, nordafrikaner, signerad Pepe och daterad 2000, 72 x 95 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Okänd designer för Strömbergshyttan, skål, glas, graalteknik, dekor i rosa och blått, signerad, diameter 23 cm
596
Okänd designer för Strömbergshyttan, skål, glas, graalteknik, dekor i rosa och blått, signerad, diameter 23 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Wahl-Iversen, Arne för IKEA, dokumentkassett, teak, 3 lådor med bemålad front, längd 42 cm
597
Wahl-Iversen, Arne för IKEA, dokumentkassett, teak, 3 lådor med bemålad front, längd 42 cm
Final bid1,400 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Closed
Landberg, Nils för Orrefors, glasservis, 31 delar, Prelude, design 1957, 9 röd- samt 11 vardera av vit- och starkvins/snapsglas
598
Landberg, Nils för Orrefors, glasservis, 31 delar, Prelude, design 1957, 9 röd- samt 11 vardera av vit- och starkvins/snapsglas
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Resegarderob/koffert, AB John A Gahm, Göteborg, 1900-talets början, höjd 107 cm
599
Resegarderob/koffert, AB John A Gahm, Göteborg, 1900-talets början, höjd 107 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Arman, Fernandez, färglitografi, komposition med fiol och penslar, signerad och numrerad 12/75, synlig pappersstorlek 80 x 58 cm
600
Arman, Fernandez, färglitografi, komposition med fiol och penslar, signerad och numrerad 12/75, synlig pappersstorlek 80 x 58 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Agger, Anna för Anna Agger Industridesign, sidobord, vit- och grålackerat trä, "Vallby litet", h 55 cm
601
Agger, Anna för Anna Agger Industridesign, sidobord, vit- och grålackerat trä, "Vallby litet", h 55 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Okänd designer för Mavis, nattygsbord, 1 par, vitlackerat MDF, "Smögen", h 65 cm
602
Okänd designer för Mavis, nattygsbord, 1 par, vitlackerat MDF, "Smögen", h 65 cm
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Hoflin, Niclas för Ruben Belysning, taklampa, vitlackerad metall, "Bolero", dia 40 cm
603
Hoflin, Niclas för Ruben Belysning, taklampa, vitlackerad metall, "Bolero", dia 40 cm
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Bessfelt, Lars för Ateljén i Anderstorp, golvlampa, vitlackerad björk, Zlamp "Gadd", h 159 cm
604
Bessfelt, Lars för Ateljén i Anderstorp, golvlampa, vitlackerad björk, Zlamp "Gadd", h 159 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Bessfelt, Lars för Ateljén i Anderstorp, bordslampa, vitlackerad björk, Zlamp "Gadd", h 49,5 cm
605
Bessfelt, Lars för Ateljén i Anderstorp, bordslampa, vitlackerad björk, Zlamp "Gadd", h 49,5 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Matservis, fajans, Spode "Sommer Palace", cirka 70 delar
606
Matservis, fajans, Spode "Sommer Palace", cirka 70 delar
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Lindquist, Jens, blandtekniker, 4 st, surrealistiska kompositioner, signerade och daterade 1989 respektive 1990, pappersstorlek 42 x 29 cm
607
Lindquist, Jens, blandtekniker, 4 st, surrealistiska kompositioner, signerade och daterade 1989 respektive 1990, pappersstorlek 42 x 29 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer, 1950-60-tal, taklampa, bemålad och eloxerad aluminium och trä, 3 ljuspunkter,  längd 64 cm
608
Okänd designer, 1950-60-tal, taklampa, bemålad och eloxerad aluminium och trä, 3 ljuspunkter, längd 64 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Taklampa för 6 ljus, mässing och prismor, gustaviansk stil, 1900-talets 1 hälft, höjd 80 cm
609
Taklampa för 6 ljus, mässing och prismor, gustaviansk stil, 1900-talets 1 hälft, höjd 80 cm
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Thekanna, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), livet med emaljmålad vapensköld för adliga ätten Cayley samt devis "Aura Mediocritas", spår av förgyllning, l 24 cm, (Sir George, 6th Baronet Cayley
610
Thekanna, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), livet med emaljmålad vapensköld för adliga ätten Cayley samt devis "Aura Mediocritas", spår av förgyllning, l 24 cm, (Sir George, 6th Baronet Cayley
Final bid2,000 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Closed
Mekanisk påfågel på sockel, 1900-talets 1 hälft, total h cirka 200 cm (!), enligt uppgift från Liseberg
611
Mekanisk påfågel på sockel, 1900-talets 1 hälft, total h cirka 200 cm (!), enligt uppgift från Liseberg
Final bidNo bids
Est11,000 - 12,000 SEK
Closed
Atlason, Hlynur Vagn för IKEA, golvur, röd plast,  "Tunö" ur PS-serien 2002, höjd 122 cm
612
Atlason, Hlynur Vagn för IKEA, golvur, röd plast, "Tunö" ur PS-serien 2002, höjd 122 cm
Final bidNo bids
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Kandelabrar, 1 par, bemålad och bronserad metall, nyrenässans, 1800-talets 2 hälft, dekor av stående knektar, japanska hjälmar mm, h 59 cm
613
Kandelabrar, 1 par, bemålad och bronserad metall, nyrenässans, 1800-talets 2 hälft, dekor av stående knektar, japanska hjälmar mm, h 59 cm
Final bidNo bids
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Omerth, Georges, skulptur, lekande barn, signerad, h 25 cm
614
Omerth, Georges, skulptur, lekande barn, signerad, h 25 cm
Final bidNo bids
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Soffa, skuret och bemålat trä, oscariansk, 1800-talets 2 hälft, dekor av lejonhuvuden, akantus mm, l 150 cm, slitage
615
Soffa, skuret och bemålat trä, oscariansk, 1800-talets 2 hälft, dekor av lejonhuvuden, akantus mm, l 150 cm, slitage
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Skeppsbarometer respektive skeppsur, mässing, Pilot, diameter 14 cm
616
Skeppsbarometer respektive skeppsur, mässing, Pilot, diameter 14 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
4 delar glasskulpturer, bl.a Ulrica Hydaman-Vallien, höjd 6-16 cm
617
4 delar glasskulpturer, bl.a Ulrica Hydaman-Vallien, höjd 6-16 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Bordslampa, mässing med infattade glasstenar, jugend, 1900-talets början, h 52 cm
618
Bordslampa, mässing med infattade glasstenar, jugend, 1900-talets början, h 52 cm
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Olson, Axel, akvarell, "Fiskaren vid Medelhavet" 21 x 26 cm
619
Olson, Axel, akvarell, "Fiskaren vid Medelhavet" 21 x 26 cm
Final bid3,400 SEK
Est2,400 - 2,600 SEK
Closed
Ordenstecken, Finländska Förtjänstkorset i guld för idrott och sport
620
Ordenstecken, Finländska Förtjänstkorset i guld för idrott och sport
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Harmenszoon van Rijn, Rembrandt, kopia efter, sekelskiftet 1900, "Mannen med guldhjälmen", 70 x 50 cm
621
Harmenszoon van Rijn, Rembrandt, kopia efter, sekelskiftet 1900, "Mannen med guldhjälmen", 70 x 50 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Nogari, Giuseppe, kopia efter, 1800-tal, olja, "Flicka med rotfrukter" efter original på Nationalmuseum, 54 x 44 cm
622
Nogari, Giuseppe, kopia efter, 1800-tal, olja, "Flicka med rotfrukter" efter original på Nationalmuseum, 54 x 44 cm
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Coughlin, Jack, etsning, "Going on the Whale", signerad och daterad 1977, synlig pappersstorlek 35 x 46 cm
623
Coughlin, Jack, etsning, "Going on the Whale", signerad och daterad 1977, synlig pappersstorlek 35 x 46 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Okänd designer, skulpturer, 1 par, delvis patinerad brons, flicka respektive pojke, modern tillverkning, h 14 - 15 cm
624
Okänd designer, skulpturer, 1 par, delvis patinerad brons, flicka respektive pojke, modern tillverkning, h 14 - 15 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Hallberg, Helena, skulptur, glas med lös stensockel, kvinna, signerad, h 27 cm
625
Hallberg, Helena, skulptur, glas med lös stensockel, kvinna, signerad, h 27 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Martinet, Francois Nicholas, kopparstick, 3 st, handkolorerade, fåglar, ur "Histoire Naturelle Des Oiseaux, by George Louise Marie Leclerc, Comte de Buffon", 15 x 32 cm
626
Martinet, Francois Nicholas, kopparstick, 3 st, handkolorerade, fåglar, ur "Histoire Naturelle Des Oiseaux, by George Louise Marie Leclerc, Comte de Buffon", 15 x 32 cm
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Okänd konstnär, skulpturer, 1 par, mjukporslin, Tyskland, 1800-tal, kinesiskt par, rörliga händer och huvuden, polykrom bemålning, h 19 cm, smärre defekter
627
Okänd konstnär, skulpturer, 1 par, mjukporslin, Tyskland, 1800-tal, kinesiskt par, rörliga händer och huvuden, polykrom bemålning, h 19 cm, smärre defekter
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Trälåda, Marabou Ergo Cacao, 1900-talets 1 hälft, , längd 75 cm
628
Trälåda, Marabou Ergo Cacao, 1900-talets 1 hälft, , längd 75 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Coca Colakyl, i form av Coca Colaflaska, h 175 cm, ej funktionstestad
629
Coca Colakyl, i form av Coca Colaflaska, h 175 cm, ej funktionstestad
Final bidNo bids
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Hausenkamp, Göran, blandteknik, kranie/personer, signerad, synlig pappersstorlek 39 x 29 cm
630
Hausenkamp, Göran, blandteknik, kranie/personer, signerad, synlig pappersstorlek 39 x 29 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Nattygsbord, vitlackerat trä med vit marmorskiva, 1900-talets början, h 74 cm
631
Nattygsbord, vitlackerat trä med vit marmorskiva, 1900-talets början, h 74 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Englesson, säng, "Superior", 200 x 80 cm, med lös låda
632
Englesson, säng, "Superior", 200 x 80 cm, med lös låda
Final bid1,500 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Englesson, säng, "Superior", 200 x 80 cm, med lös låda
633
Englesson, säng, "Superior", 200 x 80 cm, med lös låda
Final bid1,300 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Bessfelt, Lars för Ateljén i Anderstorp, vägglampor, 1 par, lackerat stål, Zlamp "Bezzy", h 12,5 cm
634
Bessfelt, Lars för Ateljén i Anderstorp, vägglampor, 1 par, lackerat stål, Zlamp "Bezzy", h 12,5 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Spegel, vitlackerad fur, Englesson "Stockholm", h 90 cm
635
Spegel, vitlackerad fur, Englesson "Stockholm", h 90 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Stolar, 1 par, björk, biedermeier, 1800-tal, förstärkta
636
Stolar, 1 par, björk, biedermeier, 1800-tal, förstärkta
Final bid400 SEK
Est300 - 400 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.