Auktion söndag 29/9 klockan 16

Fredag 27/9 klockan 12 - 19

Lördag 28/9 klockan 12 - 17

Söndag 29/9 klockan 12 - 16

Bogusz, Marian, olja ”Dramatische landschaft”, signerad och daterad 1958, 97 x 130 cm
Final bid24,000 SEK
Est22,000 - 24,000 SEK
Fotogömma med kedja, 14 karat rödguld, Finland, 1900-talets 2 hälft, kedja l 33 cm, total vikt 10,4 gram
Final bid4,200 SEK
Est3,800 - 4,000 SEK
Bäckström, Barbro för Boda, skulptur, glas, svampformad, h 26 cm
Final bid500 SEK
Est500 - 600 SEK
Holsby, Paul, akryl, "Guldägget", signerad och daterad 1967, 31 x 29 cm
Final bid800 SEK
Est600 - 700 SEK
Herrarmbandsur, 14 karat rödguld, Omega Seamaster Atomatic, dia 35 mm, armlänk i gulddoublé, i originaletui, baksida med ägargravyr
Final bid8,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Nylund, Gunnar för Rörstrand, vas, glaserat stengods, signerad, h 20 cm
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
Skoglund, Gustaf, olja, "Strandlandskap", signerad och daterad 1973, 30 x 40 cm
Final bid3,600 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est500 - 600 SEK
Ljungberg, Sven, olja, Ölandsmotiv, signerad, 43 x 65 cm
Est6,000 - 7,000 SEK
Okänd designer för Bobergs Fajansfabrik (Bo Fajans), vas, glaserat lergods, modellnummer 1208, design 1930, h 27 cm
Final bid700 SEK
Est500 - 600 SEK
Est800 - 900 SEK
Armring, stel, 14 karat rödguld, stämplad Veso, Åbo Finland 1956, innermått 6 x 5 cm, vikt 11,6 gram
Final bid4,800 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid7,500 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Laviani, Feruccio för Kartell, bordslampa, metall-orange plast, "Cindy", design 2009, gjuten signatur, h 42 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Final bid1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Sundstedt, Per för Atelje Kosta Lampan, golvlampa, kromad metall med brun plastskärm, "Mars", h 130 cm, strömbrytare med skada
Est400 - 500 SEK
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, jalusiskåp, palisander, b 92 cm, senare bakstycke och inredning
Final bid1,300 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Stegstol, fur, renoverad
Stegstol, fur, renoverad
Est600 - 700 SEK
Final bid2,000 SEK
Est600 - 700 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Ljungberg, Jonas, olja, "Hög himmel", signerad och daterad 1964, 39 x 29 cm,  a tergo utställningsetikett från Liljevalchs konsthall
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd designer för Skaraborgs Möbelindustri Tibro, matbord med 2 fanérade iläggsskivor, palisander, 1960-tal, totalt 250 x 100 cm
Final bid5,500 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Okänd konstnär, olja, 1900-talets början, utsikt från Katarinahissen mot Skeppsbron, Stockholm, 36 x 41 cm, a tergo äldre auktionsmärkningar
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est11,000 - 12,000 SEK
Est6,000 - 7,000 SEK
Final bid10,000 SEK
Est11,000 - 12,000 SEK
Grähs, Gillis, olja, landskap med bondgård, signerad och daterad 1935, 27 x 41 cm
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est24,000 - 26,000 SEK
Christiansen, Kai (hans art?), stolar, 6 st, massiv teak med original grönsvart ylleklädsel, otydligt stämplade MAY 062 (?)
Est5,500 - 6,000 SEK
Est600 - 700 SEK
Olson, Axel, litografi, redskap på kaj, signerad och numrerad 32/350, synlig pappersstorlek 26 x 33 cm
Est400 - 500 SEK
Olson, Axel, litografi, "Röd kväll", ur mappen 1967-68, signerad och numrerad 206/310, synlig pappersstorlek 50 x 65 cm
Est400 - 500 SEK
Ljunggren, Reinhold, efter, offset, Skonaren Linnea, tryckt signatur och numrering 271/310, synlig pappersstorlek 42 x 29 cm
Est400 - 500 SEK
Est7,000 - 8,000 SEK
Est8,000 - 9,000 SEK
Est7,000 - 8,000 SEK
Est6,000 - 7,000 SEK
Final bid8,500 SEK
Est6,500 - 7,000 SEK
Est600 - 700 SEK
Est600 - 700 SEK
Est600 - 700 SEK
Silow, Ingegerd, matta, rölakan, dekor i blått, signerad, 235 x 170 cm
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Lewis, David för Bang & Olufsen, stereo, Beosound Ouverture, design 2000, sladdar, fjärrkontroll, instruktionsbok, väggfäste samt högtalare Beolab 6000 ingår, ej testad
Final bid3,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK