Auktion söndag 29/9 klockan 16
Fredag 27/9 klockan 12 - 19
Lördag 28/9 klockan 12 - 17
Söndag 29/9 klockan 12 - 16
Lowest lot number
Hafström, Thomas, litografi, komposition med papegoja, signerad och numrerad EA, 63 x 46 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Andersson, Anders Th, Halmstads slott, signerad, daterad 1931 i trycket, synlig pappersstorlek 34 x 45 cm
Est300 - 400 SEK
Agnell, Olle, etsning, granskog, signerad och numrerad 38/100, synlig pappersstorlek 37 x 47 cm
Est300 - 400 SEK
Parti figuriner, B&G, höjd 8-20 cm
Est1,100 - 1,200 SEK
Sadel, Stubben
Final bid450 SEK
Est500 - 600 SEK
Löfgren, Clara, olja på målarpalett, blomsterstilleben, 27 x 37 cm
Est600 - 700 SEK
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Est700 - 800 SEK
Ljusstake, mässing, empire, 1800-talets början, h 30 cm
Est400 - 500 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, figurin, glaserat stengods, Ko, ur serien Stora Zoo från 1959, l 14 cm, obetydlig fotnagg
Final bid800 SEK
Est500 - 600 SEK
Mayne, Henry, olja, bymotiv med kyrka, signerad, 22 x 27 cm
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Hermansson, Eric, olja, "Hamn, Österlen", signerad, 33 x 41 cm, säljes till förmån för Kattfotens katthem
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Hermansson, Eric, olja, "Kofsa nabbe, mot Sternö", signerad, 33 x 41 cm, säljes till förmån för Kattfotens katthem
Est400 - 500 SEK
Wärff, Göran för Kosta Boda, skål, "Saraband", signerad, längd 40 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Est500 - 600 SEK
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Stort parti medaljer mm, delvis silver
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Skivspelare, Garrard, SP 25 MK III
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Nilsson, Wiwen, egen verkstad, prispokal, silver och emalj, "Lundapokalen", stämplad Lund 1930, höjd 12 cm, graverad 1930
Final bid4,600 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Talja/block, bok och metall, 1900-tal, h inklusive schackel 32 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Stort parti mynt
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Moulthrop, Edward, svarvad skål/skulptur, "Rare Ashleaf Maple Acer Negundo", signerad och numrerad 707822 samt med stämplade initialer, dia 12 cm
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Parti frimärke, delvis postfriska, FDC mm, 3 album
Final bid350 SEK
Est300 - 400 SEK
Est400 - 500 SEK
Est500 - 600 SEK
Est500 - 600 SEK
Est400 - 500 SEK
Est400 - 500 SEK
Pokalglas, 1700-tal, Hessisk typ, omvikt, klockformad fot, luft i balusterformat ben, cuppans botten med 7 luftbubblor, så kallat siebenperlen, slipad dekor av adliga ättens Tham vapen, h 20 cm
Final bid8,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stolar 4 st, svartlackerat böjträ på stålben, modell FH 3107 "Sjuan", design 1955, bruksslitage
Final bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Okänd designer, pallar 4 st, mässing, Hong Kong, 1900-talets 2 hälft, diameter 30 cm
Est2,200 - 2,400 SEK
Albrizzi, Alessandro för Guzzini, tillskriven, isbox, "Lucite", klar akrylplast, kubisk, etikettmärkt, h 18,5 cm cm
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Bordslystrar till 2 ljus, 1 par, mässing och vit marmor med prismor, gustaviansk stil, sekelskiftet 1900, h 49 cm
Est3,200 - 3,400 SEK
Matta old Kaukasus, 200 x 120 cm
Est500 - 600 SEK
Silow, Ingegerd, vävnad, dekor av änder, signerad, 120 x 85 cm
Est600 - 700 SEK
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Trådrullevitrin, mahogny, Mölnlycke sytråd AB, 1900-talets mitt, h 60 cm, 1 mindre glas defekt
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Harmann, Béla, olja, får, signerad, 61 x 80 cm, minimal dukskada
Est600 - 700 SEK
Est500 - 600 SEK
Est400 - 500 SEK
Est700 - 800 SEK
Est500 - 600 SEK
Okänd konstnär, olja Capri, otydligt signerad, 51 x 41 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Okänd designer för Kultakeskus OY, ljusstakar, 1 par, silver, nyrokokostil, stämplade Tavastehus 1962, h 13 cm, fyllda, ägargravyr
Final bid900 SEK
Est500 - 600 SEK
Viikiniemi, Martti, egen verkstad, ring, 14 karat rödguld med cabochonslipad månsten, stämplad Heinola 1961, innerdiameter 15 mm, vikt 3 gram
Final bid600 SEK
Est450 - 500 SEK
Ring, 18 karat röd- och vitguld med 1 briljantslipad diamant om 0,19 carat enligt gravyr, oidentifierade finska stämplar, innerdiameter 15 mm, vikt 2,2 gram
Final bid1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK