EN
Loading...
Septemberauktion
Auktion söndag 29/9 klockan 16
Visning:
Fredag 27/9 klockan 12 - 19
Lördag 28/9 klockan 12 - 17
Söndag 29/9 klockan 12 - 16
Lowest lot number
244
Matta, semiantik Teke (?), 105 x 75 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
245
Okänd konstnär, olja, klippkust, Bornholm, signerad Bille? och daterad 1861, 30 x 48 cm, smärre repor
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
246
Heerup, Henry, färglito, Rummand, ed Henrik Sandbergs Stentrykkeri, sign o dat 67 i stenen, 38 x 42 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
247
Nielsen, Palle, träsnitt, hexaptyk, "Vejen til byen", synlig pappersstorlek 41 x 37 cm
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
248
3 delar Legotillbehör, 1900-talets mitt eller 2 hälft, 2 papplådor samt byggplan, lådors l 46 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
249
Parti silver, skedar, bokmärke mm, total vikt 250 gram
Final bid1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
250
Wiinblad, Björn för Nymölle, fat, 4 st, fajans, de fyra årstiderna, stämplade, dia 35 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
251
Malinowski, Arno, för Georg Jensen, manschettknappar, 1 par samt kavajmärke, emaljerat silver, dekor av Dannebrogen och Christian X:s krönta monogram samt årstalen 1870 1940,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
252
Okänd ungersk (?) konstnär, olja, sittande akt, otydligt signerad, 65 x 50 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
253
Corneille (egentligen Guillaume Cornelis van Beverloo), akvatint, "Couple de l'étè" 1986, ed GKM, synlig pappersstorlek 34 x 29 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
254
Matta, old/semiantik Kashgai, 155 x 115 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
255
Okänd designer för James Dixon & Sons, kakburk, nysilver, så kallad Folding Biscuit Box, 1800-talets slut, i form av musselskal, patentnummer 11350, h 28 cm
Final bid1,600 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
256
Konno, Hiromichi för Georg Jensen, vas, rostfritt stål och plast, "Sakura", l 37 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
257
Trådrulleskrin, mahogny, J & P Coates Limited, 1900-talets början, b 55 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
258
Fållbänk, fur, 1900-talets 2 hälft, l 125 cm, normalt bruksslitage
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
259
Thorvaldsen, Bertel för B&G, efter, plaketter, 6 st, bisquit, 1800-tal, i samtida ramar, h 26 cm
Final bid1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
260
Tvättställ, vitlackerad metall med lösa fajansdelar, Alcobaca, Portugal, 1900-talets mitt, tvättfat, bricka och vattenbehållare/vinkylare, h 75 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
261
Elektrisk leksak, plysch och metall, "Cragstan Mother Goose", Yonezawa 1950-60-tal, l 30 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
262
Okänd designer för Würtembergische Metallwaren Fabrik (WMF), champagnekylare med lock, koppar med mässingsbeslag, jugend, sekelskiftet 1900, dekor av vindruvor mm, h 32 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
263
Lockask, försilvrad koppar, Kina, 18-1900-tal, lock med infattad porslinsplatta, denna med dekor i famille-rose-färger, dia 5 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
264
Schantz, Philip von, akvatint, "Pilot" ur serien Hommage à Antoine de Saint-Éxupéry", signerad, daterad 61 samt numrerad 12/28, pappersstorlek 62 x 47 cm, proveniens: gåva från konstnären
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
265
Brosch, 18 karat vitguld med 12 pärlor samt 24 facettsliapde safirer, möjligen italienska stämplar, l 55 mm, vikt 6,6 gram
Final bid2,000 SEK
Est1,900 - 2,000 SEK
266
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, blålackerat böjträ på stålben, modell FH 3107 "Sjuan", design 1955,
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
267
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, blålackerat böjträ på stålben, modell FH 3107 "Sjuan", design 1955,
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
268
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, blålackerat böjträ på stålben, modell FH 3107 "Sjuan", design 1955,
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
269
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, blålackerat böjträ på stålben, modell FH 3107 "Sjuan", design 1955,
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
270
Klein, Henry Walter för N.A. Jørgensens Møbelfabrik Bramminge, (Bramin), stolar 1 par, palisander med textilklädsel, etikettmärkta
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
271
Ljusstake, mässing, möjligen Danmark, 17-1800-tal, balusterformad stam på oktogonal fot, h 16 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
272
Weckström, Björn för Lapponia, hängsmycke, sterlingsilver, "O2X", stämplat Helsingfors 1975, h 6 cm, kedja cirka 70 cm
Final bidNo bids
Est4,200 - 4,400 SEK
273
Flaska, svagt gröntonad glasmassa, 1800-tal, h 31 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
274
Damkjær, Helle för Georg Jensen, hänge med kedja, sterlingsilver, "Artist Heart", årets smycke 2006, pansarlänk med karbinlås, bägge stämplade George Jensen, h 2,5 cm, kedja l 42 cm
Final bidNo bids
Est1,500 - 1,600 SEK
275
Skräddarsaxar, 6 st, smide, 18-1900-tal, några signerade, l 22 - 28 cm
Final bidNo bids
Est1,400 - 1,500 SEK
276
Lewis, David för Bang & Olufsen, Beosound Century, design 2003, CD-spelare, kassett och radio
Final bid800 SEK
Est700 - 800 SEK
277
Jonson, Sven, färglitografi, Vattentornet, signerad och numrerad XX/XXX, synlig pappersstorlek 41 x 61 cm
Final bidNo bids
Est3,200 - 3,400 SEK
278
Väska, läder med mässingsbeslag, så kallad doktorsväska, Cartier, 1900-talets 2 hälft, längd 50 cm
Final bidNo bids
Est3,200 - 3,400 SEK
279
Qvarsebo, Michael, litografi, komposition, signerad och numrerad 16/225, 60 x 45 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
280
Sockerskål och gräddkanna, silver, nyrokokostil, stämplade Kultakeskus OY, Tavastehus 1956, total vikt 285 gram, ägargravyr
Final bid1,500 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
281
Vaxljusstake, mässing och smide, möjligen renässans, 14-1500-tal, h 41 cm
Final bid8,000 SEK
Est3,400 - 3,600 SEK
282
Nackstöd/kuddar, 3 st, skuret trä, Afrika 1900-tal, h 16 - 18 cm
Final bidNo bids
Est2,400 - 2,600 SEK
283
Bordslampa, mässing, 1900-talets 1 hälft, total h 55 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
284
Damskor, 1 par, Bally, stl 40
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
285
Johansen, Einar för Söholm, golvvas, glaserat lergods, signerad, h 40 cm
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
286
Fanfani, Enrico, olja, 1800-talets 2 hälft, byzantinska, signerad, 32 x 22 cm
Final bidNo bids
Est5,500 - 6,000 SEK
287
Okänd italiensk konstnär, 18-1900-tal, olja, Santa Maria Della Salute, Venedig, otydligt signerad, 46 x 61 cm, i rikt skulpterad ram
Final bid4,400 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
288
Navorelli, Guglielmo, olja, sekelskiftet 1900, italiensk gårdsinteriör med barn, signerad, 66 x 49 cm, obetydlig dukskada
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
289
Zatterin, Ivo, maskerad i Venedig, signerad, 26 x 33 cm
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
290
Boni, Emilio, akvarell, Canal Grande med Palazzo Ducale, Venedig, signerad, synlig pappersstorlek 45 x 32 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
291
Höglund, Erik för Boda, taklampa, svärtat smide med bruntonat- och klarglas, h exklusive stänger 54 cm, smärre skador
Final bid1,600 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
CONTACT US
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. +46(0)35-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Opening hours 14-17 on business days
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.