Auktion söndag 29/9 klockan 16
Fredag 27/9 klockan 12 - 19
Lördag 28/9 klockan 12 - 17
Söndag 29/9 klockan 12 - 16
Lowest lot number
Parti medaljer, Preussen
Est400 - 500 SEK
Final bid450 SEK
Est500 - 600 SEK
Est500 - 600 SEK
Reciever, Yamaha RX V661 samt högtalare Proson, 1 par dessa höjd 113 cm
Est700 - 800 SEK
Sadel, Kiefer
Est600 - 700 SEK
Orup, Bengt för Johansfors, glas, 3 st, "Strikt", design 1953, h 14 cm
Final bid500 SEK
Est500 - 600 SEK
Sarpaneva, Timo för Iittala, ljusstakar, 5 st, gjutet glas, Festivo, design 1966, signerade, höjd 12 - 18 cm,
Final bid800 SEK
Est700 - 800 SEK
Okänd italiensk designer, skulptur, glaserat lergods, katt, höjd 56 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd designer, 1900-talets 1 hälft, soffbord, rotfaner, Swedish Grace, l
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Est400 - 500 SEK
Est500 - 600 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Kompressor, Monzun, 1,5 hk,
Est300 - 400 SEK
Sabel M/1867 för kavalleri, medföljer balja för trängtrupper, tot längd 111 cm
Final bid1,700 SEK
Est600 - 700 SEK
Taipaleenmäki, Jussi, färglitografier, 8 st, "Ofelia plockar krasse", ur mappen Hommage a Cornelis Vreeswijk, signerade
Est1,300 - 1,400 SEK
Okänd designer för Fröseke, väggspegel, ek, etikettsignerad, h 96 cm
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Müller, Otto för Sistrah, taklampa, glas och metall, design 1931-32, diameter 40 cm
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Okänd designer för Philips, skivspelare, modell 133, lejongul plast
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Kohud, garvad, brun-vit, längd 262 cm, mindre skada
Est300 - 400 SEK
Tidtagarur, Junghans, diameter 54 mm
Est400 - 500 SEK
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, lampbord, palisander med kakelplattor, dubbla skivor, längd 40 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Est300 - 400 SEK
Final bid700 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd designern för Tenzo, skoskåp, delvis grålackerat trä, Dot, höjd 128 cm
Est1,100 - 1,200 SEK
Faure, Marie Rosalba, tillskriven, stilleben med kramsfågel, signerad Marie Faure, 26 x 36 cm
Final bid5,000 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Flanagan, Barry, linoleumsnitt, "Yacht II", 1983, signerad, numrerad 44/48 och daterad 1983, pappersstorlek 37 x 56 cm
Final bid5,000 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
Falk, Per, olja, stilleben, signerad, 49 x 55 cm
Est400 - 500 SEK
Kohud, garvad, brun-vit, längd 250 cm, skada
Est400 - 500 SEK
Skulpturer, 1 par, skuret och förgyllt trä, antagligen Italien, 1900-tal, sittande putti, h 26 cm
Est700 - 800 SEK
Final bid450 SEK
Est500 - 600 SEK
Est400 - 500 SEK
Est700 - 800 SEK
Okänd engelsk (?) konstnär, 1800-tal, akvarell, Santa Maria Della Salute, Venedig, otydligt signerad, synlig storlek 38 x 52 cm
Est1,100 - 1,200 SEK
Okänd konstnär, olja, stilleben, signerad KA, 62 x 50 cm
Est1,100 - 1,200 SEK
Mercer, Frederick, akvarell, engelsk bygata, signerad, synlig storlek 30 x 45 cm
Est600 - 700 SEK
Okänd konstnär, 1800-tal, arabisk jaktscen, synlig storlek 40 x 50 cm, någon defekt
Est600 - 700 SEK
Okänd fransk konstnär, 1800-talets slut, olja, stilleben med tofsvipa, signerad Guillaume, 38 x 33 cm
Est1,600 - 1,700 SEK
Okänd designer, vinställ för 6 flaskor, metall, höjd 90 cm
Est400 - 500 SEK
Matta, old persisk, 190 x 125 cm
Est600 - 700 SEK
Est300 - 400 SEK
Final bid900 SEK
Est300 - 400 SEK
Est300 - 400 SEK
Namnbrickor, 2 st, 18 karat rödguld, total vikt 3,6 gram, ägargravyr
Final bid1,500 SEK
Est1,600 - 1,700 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Okänd dansk designer, soffa, bonat trä med svart läderklädsel, b 124 cm
Est2,200 - 2,400 SEK
Matservisdelar, cirka 30 delar, B&G "Empire", 12 mattallrikar mm
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK