EN
Loading...
Septemberauktion
Auktion söndag 29/9 klockan 16
Visning:
Fredag 27/9 klockan 12 - 19
Lördag 28/9 klockan 12 - 17
Söndag 29/9 klockan 12 - 16
Lowest lot number
491
Uppsatsskål, porslin, Royal Copenhagen musselmalet helblonde, dia 28 cm
Final bidNo bids
Est2,800 - 3,000 SEK
492
Garner, Edith Mary, akvarell, Piccadilly Circus, London, signerad, synlig pappersstorlek 35 x 45 cm
Final bid2,600 SEK
Est2,800 - 3,000 SEK
493
Citterio, Antonio för Flexform, taburett, borstat stål med svart läderklädsel, "Carlotta", design 1997, ihopfällbar, l cirka 60 cm
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
494
Malek, Antonin, blandteknik, komposition, signerad och daterad 1970, synlig storlek 30 x 26 cm
Final bidNo bids
Est2,800 - 3,000 SEK
495
Kalsing, Stiig för Nordisk Metalkunst, skulptur, svartpatinerad brons på svart stensockel, dansande kvinna, signerad och numrerad 1/3, h 40 cm
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
496
Damarmbandsur, 14 karat rödguld med länk i 18 karat, Safir, total l 16 cm, total vikt 13 gram
Final bid4,600 SEK
Est4,800 - 5,000 SEK
497
Halskedja med hänge (detta Egypten), 18 karat rödguld, l 40 cm, total vikt 12,3 gram
Final bid7,000 SEK
Est6,000 - 7,000 SEK
498
Widerberg, Frans, färglito, "Anitra" ur Peer Gynt-mappen från 1985, signerad och numrerad 27/30, 73 x 53 cm
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
499
Nilsson, Ernst, olja, "Sommarnatt", Övre Slottsgatan Uppsala, signerad och daterad -34, 48 x 61 cm
Final bid3,600 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
500
Okänd designer för Skovby, serveringsvagn, kalkad ek och laminat, modell Sm135, l 64 cm
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
501
Matta, antik Teke (?) turkmen, 320 x 245 cm, slitage langettering i behov av översyn
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
502
Okänd designer, sannolikt för Art People Gallery, ljusstakar, 1 par, patinerad brons, dekor av dansöser, art-déco-stil, modern tillverkning, h 41 cm
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
503
Kåge, Wilhelm för Gustavsberg, vas, grönglaserat stengods med silverdekor, "Argenta". dekor av fisk, modell 978 I, signerad, h 14,5 cm
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
504
Kåge, Wilhelm för Gustavsberg, vas, grönglaserat stengods med silverdekor, "Argenta". dekor av sjöjungfru, modell 978II, signerad och daterad "V" (1952), h 20 cm
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
505
Baily, Edward Hodges, efter honom, skulptur, gips, "Maximal affection", gjutarstämpel för Victoria & Albert museum, h 42 cm, efter original från 1823
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
506
Okänd designer för Rydens, taklampa, lackerad metall och krom, "Spazio", etikettmärkt, h 58 cm
Final bidNo bids
Est1,500 - 1,600 SEK
507
Kristensen, Sven Esske för Ludvig Pontoppidan, satsbord, palisander, 1960-tal, etikettmärkt, 51 x 38 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
508
Coignard, James, färgetsning med carborundum, komposition med siffror, sign o numr 32/60, 58 x 46 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
509
Matta, old Isphahan (?) silke(inslag) på silkevarp, dekor av jaktmotiv, 130 x 80 cm
Final bid1,600 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
510
Atterberg, Ingrid för Uppsala Ekeby, golvvas, delvis glaserat lergods, Negro, modellnummer 2137, design 1953, h 47 cm
Final bidNo bids
Est1,700 - 1,800 SEK
511
Larson, Lisa för Gustavsberg/WWF, figurin, glaserat stengods, Utter, ur serien Utrotningshotade djur, h 22 cm
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
513
Larson, Lisa för Gustavsberg/WWF, figurin, glaserat stengods, Visent, ur serien Utrotningshotade djur, h 19 cm
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
514
Larson, Lisa för Gustavsberg/WWF, figurin, glaserat stengods, Örn, ur serien Utrotningshotade djur, h 20 cm
Final bid3,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
515
Larson, Lisa för Gustavsberg/WWF, figurin, glaserat stengods, Igelkott, ur serien Utrotningshotade djur, h 11 cm
Final bid5,500 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
517
Larsson, Sam för DUX, snurrfåtölj. böjträ med canvas- och löstagbar, vinröd läderklädsel, "Mona Roto", design 1975
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
518
Klädskåp, valnöt, antagligen Sydfrankrike, 1800-tal, h ca 220 cm, säljes omonterat, ej genomgånget
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
519
Väggur, förgyllt trä och stuck, gustaviansk stil, sekelskiftet 1900, urtavla signerad Robert Engström Stockholm, höjd 64 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
520
Pitt, Moses efter Janssonius, Jan & van Waesbergen, Abraham, karta, kopparstucken och handkolorerad, " Jutia Australis...", 2 upplagan 1680, synlig pappersstorlek 47 x 60 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
521
Hoff, Paul för Gustavsberg/WWF, figurin, glaserat stengods, Berguv, ur serien Utrotningshotade djur, h 17 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
522
Hoff, Paul för Gustavsberg/WWF, figurin, glaserat stengods, Fjällräv, ur serien Utrotningshotade djur, h 21 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
523
Hoff, Paul för Gustavsberg/WWF, figurin, glaserat stengods, Tornuggla, ur serien Utrotningshotade djur, h 21,5 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
524
Armring, silver, stel modell, svenska importstämplar, innermått 7 x 5,5 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
525
Okänd designer, ring silver med amestist, Polen 1900-talets 2 hälft, innerdiameter 16 mm, l 30 mm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
526
Fährm, Evert, olja, stilleben, signerad, 61 x 76 cm
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
527
Rullbandspelare, Tandberg 3541 X
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
528
Pebaque, Carlos R för Sjöhyttan, vas, glas, graalteknik, dekor av ansikte mm, signerad och daterad 1992, höjd 15 cm
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
529
Stolar, 1 par, skuren bok, gustaviansk stil, 1900-talets 2 hälft, modellen enligt uppgift framtagen i samarbete med Nordiska Museet
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
530
Hydman Vallien, Ulrica för Kosta Boda, vas, klarglas, "Sargasso", design 1994, slipad dekor, signerad, h 18,5 cm
Final bid800 SEK
Est700 - 800 SEK
531
Armband, silver, Norge, 1900-talets mitt, stämplad Haandarbejde, l 18 cm
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
532
Ring, 18 karat rödguld med pärla och vita stenar, ostämplad, innerdiameter 17 mm, vikt 2,3 gram
Final bid1,000 SEK
Est900 - 1,000 SEK
533
Torrestad, Olle egen verkstad, örhängen 1 par silver med niellodekor, stämplade Halmstad 1956, h 20 mm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
534
Hänge, 18 karat rödguld med odlad pärla, h 18 mm, vikt1,3 gram
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
535
Ring, 18 karat rödguld med cabochonslipad månsten, stämplad Tre Ge Göteborg 1954, innerdiameter 16 mm, vikt 4,4 gram
Final bid2,200 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
536
Rullbandspelare,Telefunken Magnetophon 212, design 1969, framstår oanvänd i originalförpackning
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
537
Svenson, Ove Carl, akvareller, 3 st, motiv från Frederiksbergs Slottspark, osignerade, 28 x 34 cm
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
538
Sjömanskista, bemålat trä, 1900-talets början, längd 88 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
539
Lomax, John Arthur, efter, färglitografi, "The reconciliation" 1898, yttermått inklusive rikt dekorerad ram i fornnordisk stil 74 x 93 cm
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
540
Gueridon/torchère, gjutjärn, nyrenässans, 1800-talets 2 hälft, dekor av akantus, fågelhuvuden mm, h 147 cm, anlupen, krön saknas
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
CONTACT US
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. +46(0)35-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Opening hours 14-17 on business days
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.