Auktion söndag 29/9 klockan 16

Fredag 27/9 klockan 12 - 19

Lördag 28/9 klockan 12 - 17

Söndag 29/9 klockan 12 - 16

Svipdag, Elin, olja, "Liljorna", signerad och daterad 1953, 57 x 42 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Okänd designer, tidningshylla, glas och rotting, längd 47 cm
Est300 - 400 SEK
Svipdag, Elin, olja, "Amaryllis", signerad och daterad -47, 61 x 46 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Svipdag, Elin, olja, "Våren 1952", signerad, 45 x 40 cm
Final bid600 SEK
Est300 - 400 SEK
Est2,800 - 3,000 SEK
Okänd designer för Skovby, Danmark, skänk, vitoljad ek med aluminiumlister, modell SM 942 EH, l 194 cm, smärre nagg
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Aalto, Alvar för Iittala, vas, blåfärgad glasmassa, Savoy, design 1936, stämpelsignerad Iiittala, h 16 cm
Final bid2,400 SEK
Est600 - 700 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Wirkkala, Tapio för Iittala, skålfat, glas, dekor i rosa underfång, l 16 cm
Final bid1,100 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est700 - 800 SEK
Est600 - 700 SEK
Stort parti fotografier, USA, WWII, delvis senare avdrag
Final bid2,800 SEK
Est600 - 700 SEK
Stolar, 2 + 1 st, vitmålat trä, allmogearbeten, 17-1800-tal
Est300 - 400 SEK
3 delar silver, pokaler, höjd 10 - 16 cm, ägargravyr, total vikt 430 gram
Final bid2,600 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Cigarrskrin, nysilver, 1920-tal, kulhamrad dekor, längd 23 cm
Est300 - 400 SEK
Nylund, Gunnar, för Rörstrand, skulptur, glaserat stengods, Pingvin, signerad, höjd 22 cm
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
Est700 - 800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est70 - 800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Behm, Wilhelm, olja, landskap, signerad, 38 x 46 cm
Final bid1,000 SEK
Est700 - 800 SEK
Agnell, Olle, etsning, "Morgonfiskare Kreta" signerad och numrerad 25/75, synlig pappersstorlek 38 x 46 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Oppenheimer, Leona, olja, "Intryck av en sommarbukett", signerad och daterad 1989, 65 x 54 cm
Est600 - 700 SEK
Raatevara, Jussi, olja, "Första timmen", signerad och daterad 2001, 55 x 46 cm
Final bid1,300 SEK
Est600 - 700 SEK
Skoglund, Gustav, screentryck, signerad i trycket, synlig pappersstorlek 39 x 36 cm
Est300 - 400 SEK
Palmquist, Sven, 4 delar glas, Selena, höjd 6 - 26 cm
Est400 - 500 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Okänd konstnär, olja, sittande akt, signerad EL, 65 x 43 cm
Est700 - 800 SEK
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Final bid1,400 SEK
Est700 - 800 SEK
Okänd designer (Bengt Orup?), kanna, glas, slipad dekor, höjd 20 cm
Final bid350 SEK
Est500 - 400 SEK
Vindstrand, Vicke, skulpturer/brevpressar, 2 st, glas, fiskformade, längd 21 - 25 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Vallien, Bertil för Kosta Boda Artist Collection, skål, blåtonat glas, diameter 12 cm
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Henningsen, Poul för Louis Poulsen, lampa lilalackerad plåt med blå  och röda detaljer, PH5, modellnummer 217099, dia 50 cm,
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Final bid1,600 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Jonson, Sven, olja, "Fartyg i dimma, Halmstad hamn", signerad och daterad 1922, 29 x 21 cm, Johnsson ändrade 1924 sitt namn till Jonson samtidigt som bröderna Ohlsson ändrade sitt till Olson
Final bid22,000 SEK
Est7,000 - 8,000 SEK
Persson-Melin, Signe för Rörstrand, thekanna, stengods, delvis blå glasyr, försilvrat kopparhandtag, "Six-sided", signerad och numrerad 221, höjd 18 cm
Est3,200 - 3,400 SEK
Samovar, mässing med trähandtag, Thula, Ryssland, 1800-talets 2 hälft, höjd 38 cm
Final bid1,100 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Okänd designer för Brottby Mekaniska Verkstad, arbetsbelysning/golvlampa, metall, 1900-talets 1 hälft, total h 125 cm, bruksslitage
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK