EN
Loading...
Septemberauktion
Auktion söndag 29/9 klockan 16
Visning:
Fredag 27/9 klockan 12 - 19
Lördag 28/9 klockan 12 - 17
Söndag 29/9 klockan 12 - 16
Lowest lot number
292
Okänd konstnär, akvarell, komposition med spelkort, synlig pappersstorlek 46 x 59 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
293
Ege, Mogens, olja, motiv från Bornholm, signerad, 63 x 82 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
294
4 delar fajans, 1700-tal, lockurnor 1 par, signerade Johannes van Duijn (De Porceleyne Schotel) samt 2 mindre vaser, h 11-29 cm, lockurnornas lock samt minstaa vasen med lagningar
Final bidNo bids
Est3,400 - 3,600 SEK
295
Brudbälte, låghaltigt silver, möjligen Kaukasus, 1900-tal, l 68 cm
Final bidNo bids
Est3,000 - 3,200 SEK
296
Minotto, Agnès, akvarell, Piazza di San Marco, Venedig, signerad, synlig pappersstorlek 32 x 47 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
297
Borgström, Carl Einar för Ystad metall, skrivbordsuppsats, tenn samt 2 "Julänglar", metall, längd 29 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
298
4 delar afrikana mm, 1900-tal, lockask, Kuba (?) Kongo, rituell kam, Bayaka (?), dubbelporträtt hardwood, centralafrika samt skulptur soapstone, Mayastil, ask l 35 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
299
Okänd designer för Kultakeskus OY, kaffeservis, 3 delar, silver, nyrokokostil, stämplade Tavastehus 1950, kaffekanna h 22 cm, total vikt 875 gram, ägargravyr
Final bid4,800 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
300
Kandelaber till 3 ljus, silver, nyrokokostil, Finland 1900-talets mitt, stämplad Kultakeskus OY, Tavastehus, h 25 cm, fylld
Final bid1,600 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
301
Kaffeservis nysilver, kanna höjd 30 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
302
Pensi, Jorge för AKABA, armstolar, 4 st, pulverlackerat stål med blå klädsel, "Gorka", gjuten signatur
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
303
Kravattnål, förgylld metall och emalj, dekor av frimurarekors, h 55 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
304
Naliwajko, Jan, färglitografi, "Fågelkvinna", signerad och numrerad 223/360, synlig pappersstorlek 70 x 60 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
305
Johansson, Willy för Hadeland, ljusstakar 6 st, glas, "Bankett", h 14 - 23 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
306
Bertoncelli, Giulio olja, sekelskiftet 1900, efter Sir Peter Paul Rubens självporträtt från 1623-25, 85 x 61 cm, i rikt skulpterad barockstilram, a tergo stämpel från Regia Galleria Palatino Firenze
Final bid4,200 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
307
Correggio, Antonio de, efter, Sankta Katarinas mystiska bröllop, 1900-tal, efter original från 1520 på Nationalmuseet i Neapel, 29 x 23 cm
Final bid3,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
308
Penselvas, porslin, Kina, Qing/republik, hexagonal med polykrom emaljdekor av kvinna, växtlighet samt skrivtecken, oidentifierad signatur, höjd 27 cm
Final bid2,400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
309
Powolny, Michael för Johann Loetz Wittwe/Wiener Werkstätte, vas, grön glasmassa med svarta hänklar, "Tango", cirka 1920, h 11 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
310
Slaglåspistol, M/1854 för Flottan, nummeridentisk nr 534, märkt Husqvarna 1855, l 42 cm, kolv med sprickor
Final bid3,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
311
Pensi, Jorge för AKABA, armstolar, 4 st, pulverlackerat stål med violett klädsel, "Gorka", gjuten signatur
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
312
Plånbok/börs, Mulberry, längd 16 cm
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
313
Hylsbajonett i balja, 1800-tal, stukatklinga, total l 51 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
314
Pamflett, USA WWII, "War Department Pamphlet no 21-31", 1945, "Two down and One to go-, omslagsbild av Arthur Szyk
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
315
Plånbok/börs, Mulberry, längd 16 cm
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
316
Okänd designer för Gense, kanna med issil, samt istång, rostfritt samt rotting, kanna höjd 23 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
317
Klistermärken, 42 st, Artists for Victory Inc, USA, WWII
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
318
Organisationschema över krigsfångelägret i Whittemore Service Command Base, USA WWII
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
319
Dokument, Tyskland WWII, bland annat listor över saknade i strid
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
320
Parti miniatyrljusstakar, 5 st bl.a Qvistgaard, Jens Harald för Dansk Designs
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
321
Okänd tillverkare, bordstelefon med nummerskiva, sekelskiftet 1900, så kallad "Candle Stick Telephone", oidentifierad logotyp, h 31 cm
Final bid1,400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
322
Cyrén, Gunnar för Orrefors, skål, slipad kristall, "Summer", modellnummer 9186-61, signerad, l 24 cm, i orginaletui
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
323
Forssell, Pierre för Skultuna, vägglampetter, 1 par, mässing, "Reflex", signerade, höjd 39 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
324
Kihlman, Inger, färgträsnitt, hus i landskap, signerad, daterad -69 och numrerad 121/175, synlig pappersstorlek 17 x 25 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
325
Okänd designer, matta, rölakan, "Sarek", dekor i blått, 200 x 140 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
326
Okänd designer, matta, rölakan, dekor i grönt, 240 x 170 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
327
Ångström, Malin för Axeco, matta rölakan, dekor i blått, etikettmärkt, 200 x 135
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
328
Okänd designer, bänk, bonad fur, längd 69 cm
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
329
Okänd designer, 1950-60-tal, taklampa, teak och textil, diameter 35 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
330
Aalto, Alvar för Iittala, vas, 'Savoy', design 1936, klarglas, etsad signatur, höjd 10 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
331
Hummel, Maria för Wilhelm Goebel, figuriner, 5 st, glaserat flintgods, barn, h cm
Final bid450 SEK
Est500 - 600 SEK
332
Salvadó, Ernesto, blandteknik, ansikte, a tergo daterad 4/6 -67, synlig pappersstorlek 29 x 20 cm
Final bid350 SEK
Est300 - 400 SEK
333
Hillfon, Maria, triptyk, komposition med blommor, signerad och daterad -04, 90 x 30 cm
Final bid3,400 SEK
Est2,400 - 2,600 SEK
334
Backman, Lotta, litografi, komposition med leksakståg, signerad och numrerad 155/270, synlig pappersstorlek 53 x 26 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
335
Hoff, Paul m.fl för Kosta, skulpturer, 6 st, olikfärgad glasmassa, utrotningshotade djur, skapad till förmån för WWF, medf 3 st med nagg
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
336
Leksaksbil, Schuco Studio 1050, racerbil, Mercedes Benz Grand Prix Silver Racer 1936, längd 14 cm, vev samt verktyg medföljer
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
337
Leksaksbil, Schuco VW Polizei 3000, fjärrstyrd, längd 10 cm, i originalförpackning
Final bid1,000 SEK
Est600 - 700 SEK
339
Parti äldre LEGO, i originalförpackningar, medföljer bruksanvisningar samt lekplatta
Final bid9,500 SEK
Est400 - 500 SEK
340
Sabel, stål med mässingsfäste, antagligen Ryssland, 1800-tal, kyrilliska förbandsbeteckningar, längd 88 cm, klinga anlupen
Final bid1,000 SEK
Est600 - 700 SEK
CONTACT US
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. +46(0)35-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Opening hours 14-17 on business days
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.