Auktion söndag 29/9 klockan 16
Fredag 27/9 klockan 12 - 19
Lördag 28/9 klockan 12 - 17
Söndag 29/9 klockan 12 - 16
Lowest lot number
Lockask, så kallad Pandan, Bidriware (silverinläggningar i koppar/zinklegering, Bidar, Indien, 18-1900-tal, dia 55 mm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Nilsson, Severin, olja, gård vid havet, signerad, 40 x 55 cm
Final bid1,300 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Spegel, förgyllt trä och pastellage, sekelskiftet 1900, dekor av guirlander mm, höjd 119 cm
Est1,100 - 1,200 SEK
Strüwer, Ardy, färglitografi, komposition med vallmo och fåglar, signerad och numrerad 26/175, synlig pappersstorlek 83 x 63 cm
Est900 - 1,000 SEK
Strüwer, Ardy, färglitografi, komposition med palett, signerad och numrerad EA, synlig pappersstorlek 83 x 63 cm
Est900 - 1,000 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, snurrfåtölj svart konstläder och metall
Final bid1,900 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Karlby, Bernt för Lyfa, taklampa, mässing med vit glaskupa, "Kina-pendeln", 1950-60-tal, h 35 cm
Final bid1,600 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Golvlampa, Armaturhantverk typ 388
Final bid2,000 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Final bid1,600 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Klackring, 14 karat rödguld med opaliscerande glassten, innerdiameter 16 mm, vikt 5,3 gram
Final bid1,600 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Moomin Characters för Arabia, Muminmuggar, 6 st, porslin, h 8 cm
Est1,300 - 1,400 SEK
Skänk, vitlackerat trä, Englesson "Stockholm", 3 lådor och 3 dörrar, b 150 cm
Est3,200 - 3,400 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Final bid700 SEK
Est400 - 500 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Vallien, Bertil för Kosta Boda, champagnestrutar, 1 par, glas med ingjuten dekor, "Millennium", signerade och numrerade 5875 respektive 5876, h 26 cm, i originaletui med certifikat
Est900 - 1,000 SEK
Grane, Knut, litografi, plangeometrisk komposition, signerad, daterad -89 och numrerad 214/325, synlig pappersstorlek 53 x 52 cm
Est600 - 700 SEK
Est400 - 500 SEK
Carlberg, Hugo, blyerts, landskap, signerad, synlig pappersstorlek 11 x 14 cm
Est300 - 400 SEK
Wirkkala, Tapio för Iittala, glasservisdelar, cirka 40 delar, "Marski", design 1959
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Wirkkala, Tapio för Iittala, glasservis cirka 25 delar, Ultima Thule, design 1968
Final bid1,200 SEK
Est700 - 800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est500 - 600 SEK
Est500 - 600 SEK
Parti äldre vykort
Est300 - 400 SEK
Parti smycken, bärnsten, silver mm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Est500 - 600 SEK
Est400 - 500 SEK
Leon, May K, färglito, I Tylösand, signerad och numrerad 166/290, synlig pappersstorlek 33 x 42 cm
Final bid900 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd konstnär, olja, sekelskiftet 1900, porträtt, 46 x 38 cm, smärre färgavflagningar
Est400 - 500 SEK
Est1,600 - 1,700 SEK
Est500 - 600 SEK
Blomlådor, 3 st, zink, 1900-tal, l 52 cm
Est900 - 1,000 SEK
Fat, förtent koppar (?), Islamiskt kulturområde, dia 55 cm
Est500 - 600 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Werner, Ida, olja, sittande pojke, 1800-talets 1 hälft eller mitt, 31 x 24 cm, uppfodrad på duk
Est400 - 500 SEK
Okänd konstnär, gouacher, 2 st, motiv efter original från Villa di Cicerone i Pompeij, 30 x 20 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Parti bladguld
Final bid450 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd designer, armband, silver med rosenkvarts, svenska importstämplar, längd 18 cm
Final bid450 SEK
Est400 - 500 SEK
Est400 - 500 SEK
Est300 - 400 SEK
Linder, Sven, olja, "Västkust-strand", signerad, 30 x 42 cm
Est300 - 400 SEK
Jensen, Jacob för Bang & Olufsen, stereo med fjärrkontroll, Beocenter 7700, design 1982, skivspelare Beogram 9000, högtalare Beovox C90, subwoofer Beovox Cona, hörlurar, Lenco, skador
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK