EN
Loading...
Septemberauktion
Auktion söndag 29/9 klockan 16
Visning:
Fredag 27/9 klockan 12 - 19
Lördag 28/9 klockan 12 - 17
Söndag 29/9 klockan 12 - 16
Lowest lot number
830
Okänd indisk konstnär, gouache på siden, tigerjakt, 31 x 43 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
831
Okänd indisk konstnär, gouache, illuminerad boksida, palatsinteriör, 43 x 24 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
832
Okänd indo-persisk konstnär, gouache, jaktscen, i rikt dekorerad ram, mått inklusive ram 46 x 41 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
833
Heerup, Henry, färglito, "Familie idyl", signerad och betitlad i trycket, synlig pappersstorlek 38 x 49 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
834
Okänd konstnär, olja, komposition, otydligt signerad a tergo, 67 x 67 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
835
Ring, sterlingsilver med facettslipade cubic Zirkon samt hänge, förgylld metall med strasstenar och emalj, invändigt med ängel, ring innerdiameter 16 mm
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
836
Hänge, förgyllt sterlingsilver med emalj och strasstenar, Ryssland, 1900-tal, ovoid form, oidentifierade stämplar, kokoshnik med 925, h 25 mm, någon sten saknas
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
837
Tårtfat med kupa, glas, Arcoroc, Frankrike 1900-talets 2 hälft, diameter 33 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
838
Nielsen, Palle, träsnitt, figurkomposition, opus 802, signerad och daterad 89, synlig pappersstorlek 18 x 18 cm
Final bid600 SEK
Est300 - 400 SEK
839
Bo, Lars, färgetsning, "Les émmisaires", 1992, signerad och numrerad 9/90, synlig pappersstorlek 33 x 27 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
840
Oppenheimer, Johnny, olja, stilleben med krus och slev, signerad, 50 x 61 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
841
Okänd tibetansk konstnär, 1900-tal, gouache, så kallad Thangka, 44 x 34 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
842
Okänd konstnär, 1900-talets början, olja, Château de Chillon, Schweiz, betecknad Thüner SP samt signerad AC och daterad 1907, 29 x 40 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
843
Halslänk, 18 karat rödguld, Balestra, l 40 cm, vikt 5,8 gram, framstår oanvänd
Final bid3,600 SEK
Est2,800 - 3,000 SEK
844
Armlänk, 18 karat rödguld, stämplad Guldfynd, l 18 cm, vikt 4,9 gram, franstår oanvänd
Final bid2,600 SEK
Est2,600 - 2,800 SEK
845
Holzer, Adi, etsning, handkolorerad, Lisboa Papagena, signerad med dedikation till Eddie Skoller (!), daterad 91 och numrerad 99/190, synlig pappersstorlek 75 x 69 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
846
Ditmer, Mette för Mette Ditmer Design, matta, helull, Shape Rug Large, Stone Blue, 200 x 150 cm, oanvänd
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
847
De Albinini, Frederico, serigrafi med guldakryl, Ronaldinho, signerad, även a tergo, 60 x 69 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
848
Okänd designer för Ekornes, Norge, snurrfåtölj med fotpall, grå läderklädsel, "Stressless"
Final bid800 SEK
Est600 - 700 SEK
849
Okänd designer, 1950-tal, soffbord, teak, l 56 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
850
Okänd designer, soffbord, fur, 60 x 60 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
851
Okänd fransk konstnär, 1800-tal, skulptur, bemålad terrakotta, Napoleon Bonaparte, h 28 cm
Final bidNo bids
Est4,200 - 4,400 SEK
852
Stolar, 4 st, skuren och delvis förgylld valnöt, Queen Anne-typ, möjligen England, 1700-talets 1 hälft eller mitt, fast, stoppad klädsel, slitage
Final bidNo bids
Est4,400 - 4,600 SEK
853
Teleskopkikare med stativ, 1800-talets mitt, märkt Cornelius Knudsen, Kjøbenhavn, max l cirka 120 cm
Final bidNo bids
Est9,500 - 10,000 SEK
854
Okänd designer, 1950-60-tal, armstolar, 1 par, bok med röd textilklädsel
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
855
Börjesson, Ansgarius, olja, Landskap, Hanhals, signerad och daterad 1975, 54 x 73 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
856
Okänd skandinavisk designer, 1960-tal, hallmöbel med lös spegel, palisander med svart läderdyna, b 135 cm
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
857
Okänd designer, 1950-tal, mediabänk, valnöt och valnötsrot med svärtade ben, b 91 cm
Final bid450 SEK
Est500 - 600 SEK
858
Faskinkniv i balja, M/1848, klinga stämplad Johan Svengren Eskilstuna, total l 61 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
859
Bordsuppsats majolika, Bernhard Bloch, Eichwald, 1800-talets 2 hälft, h 38 cm, skruv saknas
Final bid1,200 SEK
Est600 - 700 SEK
860
Trofé, monterat gnukranium, h 43 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
861
Sidobord, mahogny, empirestil, 1900-tal, halvmåneformat, låda i sarg, längd 60 cm, fanerskada
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
862
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, figurin delvis glaserat stengods, Boxer, ur serien Kennel från 1972, h 7 cm
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
863
Tårtspade, silver med stålblad, Finland, 1900-talets mitt, modell snäck, otydliga stämplar, l 32 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
864
Parti Iittala, 14 delar varav 10 delar Niva
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
865
Okänd designer för Guldkroken, Hjo, spargris, keramik, längd 30 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
866
Spegel, ljus björk med intarsia, Swedish Grace, höjd 121 cm, skada
Final bid450 SEK
Est400 - 500 SEK
867
Wirkkala, Tapio för Iittala, glasservis cirka 30 delar, Ultima Thule, design 1968
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
868
Okänd designer för Aalborg Akvavit, miniatyrkaraffer med snapsglas, 6 st, glas
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
869
Okänd designer, fiskbestick, nysilver, initial C
Final bid500 SEK
Est300 - 400 SEK
870
Johansson, Hans, olja, landskap, signerad och daterad -90, 35 x 65 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
871
Parti fickur, 29 st, metall, modern tillverkning
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
872
Skrivbord, valnöt, oscarianskt, sekelskiftet 1900, 5 lådor i sarg, läderimiterande skiva, längd 120 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
873
Strand, Helge, olja, "Byskvaller", signerad, 27 x 35 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
874
Okänd designer för Studio Design Italia, taklampa, glas och metall, "Rondo", l 67 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
875
Mogensen, Börge för Fritz Hansen, fåtöljer, 1 par, ljus bok, modell 2100, senare, linneklädda dynor
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
876
Herrbetjänt, bonad bok och mässing, Fratelli Reguetti, 1900-talets 2 hälft, signerad, h 105 cm
Final bid700 SEK
Est400 - 500 SEK
877
Alberius, Olle för Orrefors/Fyrklövern, glasservis, 9 vinglas, 10 snapsglas samt karaff, slipad dekor av Ingrid Nilsson föreställande blommor, karaff h 28 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
CONTACT US
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. +46(0)35-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Opening hours 14-17 on business days
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.