EN
Loading...
Septemberauktion
Auktion söndag 29/9 klockan 16
Visning:
Fredag 27/9 klockan 12 - 19
Lördag 28/9 klockan 12 - 17
Söndag 29/9 klockan 12 - 16
Lowest lot number
782
Ljusstake, mässing, barock, 1700-tal, h 14 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
783
Fertilitetsdocka, skuret och svärtat trä, Ashanti, Ghana, 1900-tal, h 35 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
784
Okänd konstnär, olja, pojkar vid gärdesgård, signerad Hedman och daterad 39, 75 x 115 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
785
Ahlgrensson, Fritz, akvarell, flanerande par, signerad och daterad 1891, 23 x 31 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
786
Jönsson, Barbro, färglito, "Ljuslycka", signerad, daterad -92 och numrerad 156/300, synlig pappersstorlek 35 x 46 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
787
Point, George, färglitografi, komposition, signerad och numrerad 5/40, pappersstorlek 58 x 58 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
788
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skål, glas, blå glasmassa på svart fot, "Chicko" design 1996, signerad, diameter 18 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
789
Hydman-Vallien, Ulrica, fat, glas, "Tulip", signerad, diameter 32 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
790
Hydman-Vallien, Ulrica, skäl, glas, "Tulip", signerad, diameter 22 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
791
Trumma, skuret trä och skinn, möjligen Bamileke, Kamerun, 1900-tal, höjd 53 cm
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
792
Skulpturer/bokstöd, 1 par, glaserat flintgods med glasögon, möjligen Staffordshire, 1900-tal, liggande lejon, längd 31 cm
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
793
Jambiya i balja, Jemen/Oman, 1900-talets 1 hälft, silverdekor, total l 33 cm, klinga anlupen
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
794
Stort parti LEGO, järnvägsspår mm
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
795
Keris (Kris) i balja, Indonesien, 1900-tal, rikt damaskerad klinga, total l 48 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
796
Spegellampetter till 1 ljus, 1 par, bronserat trä och stuck, gustaviansk stil, 1900-tal, krönande rosetter, höjd 56 cm
Final bid1,700 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
797
Parti silver, vikt inklusive druvsax med ståldetaljer 260 gram
Final bid1,200 SEK
Est900 - 1,000 SEK
798
Okänd designer för Skultuna Messingsbruk, kandelaber för 4 ljus, mässing, "Mistel", design 2002, höjd 29 cm, i originalförpackning
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
799
Axelremsväska samt porte-monnaie, monogramcanvas med läderdetaljer, Christian Dior, väska l 25 cm
Final bid1,800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
800
Axelremsväska, monogramcanvas med läderdetaljer, Christian Dior, l 38 cm
Final bid1,900 SEK
Est1,600 - 1,700 SEK
801
Figurin, porslin, Schaubach Kunst Wallendorf, dansande kvinna, höjd 24 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
802
Okänd konstnär, olja, kustparti i skymning, signerad Weinheimer (?) och daterad 1939, 65 x 100 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
803
Skivspelare, Dual, 1209, 1900-talets 2:a hälft, lock med tejprester
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
804
Figuriner, porslin, 2 st, Schaubach Kunst Wallendorf, barn med djur, höjd 14 resp 15 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
805
Lockskål, fajans, möjligen Bobergs Fajansfabrik, 1900-talets 1 hälft, dekor i rinneglasyr, signerad, diameter 13 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
806
Olson, Axel, färgetsning, "Strandkväll", signerad och numrerad EA 22/25, synlig pappersstorlek 40 x 47 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
807
Olson, Axel, färgetsning, "Dörr mot ljuset", från mappen 'Vila och vaka' ed GKM, tryckt hos Adrien Maeght Paris, signerad och numrerad EA 22/25, synlig pappersstorlek 39 x 54 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
808
Ydström, Gösta, olja, jakthundar, signerad och daterad 1940, 46 x 58 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
809
Okänd designer för Boda, karaff samt ishink, höjd 17 resp 25 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
810
Bratt-Wijkander, Monica för Reijmyre, karaff samt 6 st, rubinfärgad glasmassa, höjd 12-32 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
811
Meda, Alberto & Rizzatto, Paolo för Luceplan, bordslampa, svartlackerad metall med blått glas, "Berenice", design 1985, justerbar
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
812
Meda, Alberto & Rizzatto, Paolo för Luceplan, bordslampa, svartlackerad metall med blått glas, "Berenice", design 1985, justerbar
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
813
Bordslampa, skuren alabaster, dekor av kinesisk man, 1900-talets 2 hälft, diameter 19 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
814
Teleskopkikare, läderklädd mässing, 1800-tal, total l 101 cm
Final bidNo bids
Est1,800 - 1,900 SEK
815
Gammelgaard, Jörgen för Pandul, taklampa, brun och vitlackerad metall, "Tip Top", design 1971, h 35 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
816
Parti vykort, djur, barn, humor, topografi mm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
817
Alberius, Olle för Orrefors, skål på fot, kristall, "Lily", signerad, h 18 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
818
Ström, Per Olof för Alsterfors, vas, gråtonad glasmassa, signerad, h 27 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
819
Nattygsbord/byrå, valnöt med intarsia och mässingsbeslag, rokokostil, 1900-talets mitt, 3 lådor, h 53 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
820
Matbord med fällskiva, bok med Perstorpsplattor, dessa med dekor 'Virrvarr' design Sigvard Bernadotte 1958, total längd 130 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
821
Byrå, mahogny med mässingslister, sengustaviansk stil, 1900-tal, längd 65 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
822
Spegel, förgyllt trä och pastellage, empire, 1800-talets 1 hälft, dekor av klassicerande figurer vid fyrfat, höjd 85 cm
Final bid800 SEK
Est500 - 600 SEK
823
Spegel, bemålat trä och pastellage, oscariansk, sekelskiftet 1900, höjd 66 cm
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
824
Broscher, 3 delar silver, bland annat Gertrud Engel för Anton Michelsen och okänd designer för Cesons, l 5 - 8 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
825
Skrivbord, valnöt med bronsbeslag, Louis XV-stil, antagligen Frankrike, 18-1900-tal, rik intarsiadekor av delfiner, blommor mm, 3 lådor i sarg, l 112 cm, torksprickor
Final bidNo bids
Est5,500 - 6,000 SEK
826
Federspiel, Kai, olja, åkerväg, signerad, 45 x 64 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
827
Örhängen, 1 par, 14 karat röd- och vitguld med vardera 13 åttkantslipade diamanter och 24 dito rubiner, dia 17 mm, total vikt 8 gram
Final bid6,000 SEK
Est7,000 - 8,000 SEK
828
Parti smycken och bijouterier; bland annat armring, förgylld metall med granater och collier, förgylld metall med stenkol (?)
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
829
Ytterfoder, 1 par, flintgods, 1900-talets början, höjd 17 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
CONTACT US
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. +46(0)35-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Opening hours 14-17 on business days
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.