EN
Loading...
Augustiauktion
På grund utav att Dolby.io, en av världens största streamingstjänster, upplevde problem över hela världen under söndagskvällen, påverkades även vår auktion med att inte kunna visa ljud och video.
Lowest lot number
584
Atelier Borgila, bricka/fat, sterlingsilver, rund med pärlstavsdekor, stämplad Stockholm 1948, dia 24,5 cm, vikt 485 gram
Final bidNo bids
Est3,800 - 4,000 SEK
585
Möbeltyg, bredd 140 cm, okänd längd
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
586
Etui, ålskinn (!), Cagiva, Italien, modern tillverkning, längd 30 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
587
Okänd designer, stol, ek, beige skinnklädsel
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
588
Okänd tillverkare, 1900-talets 2 hälft, prakt/golvvas, koboltglas, dekor i guld samt av polykroma, applicerade blommor, h 50 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
589
Skåp, rödmålat och förgyllt trä, Danmark, 1900-talets början, h 213 cm
Final bid400 SEK
Est400 - 600 SEK
590
Kniv, smide med silverhandtag, så kallad gauchokniv, Argentina, 18-1900-tal, svårtydd, etsad skrift på klingan, 1 kavelplatta defekt, l 24 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
591
Skålfat, porslin, 3 st, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, polykrom dekor, dia cirka 17 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
592
Matta, semiantik/antik Isphahan, 190 x 140 cm
Final bidNo bids
Est1,500 - 1,600 SEK
593
Matta, semiantik/antik Isphahan, 320 x 195 cm, ställvis slitage
Final bidNo bids
Est1,300 - 1,400 SEK
594
3 delar konstglas, bland annat Sven Palmqvist och Erika Lagerbielke, h 22 - 23 cm
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
595
Teaterkostym, delvis metallbroderad textil, justacorps, h 90 cm, storlek M
Final bid400 SEK
Est300 - 400 SEK
596
Bordsedekorationer (?) 1 par, förgyld metall, 1800-talets 2 hälft, dekor av lotus, akantus mm, dia 19 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
597
Dessertskedar, 6 st, silver, gammalfransk modell, stämplade Emanuel Forssman Växjö 1852, l 19 cm, total vikt 240 gram
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
598
Stort parti silver, gammalfransk modell, olika mästare, 1800-tal, skedar, gafflar mm, total vikt 760 gram, någon enstaka lagning
Final bid3,400 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
599
Stort parti theskedar, silver 17-1800-tal, varierande mästare och modeller, total vik 410 gram
Final bid1,700 SEK
Est1,600 - 1,700 SEK
600
Brickbord med lös benställning, skuren, ek, sekelskiftet 1900, så kallad Colonial-Style, underrede med svarvad bambudekor, l 75 cm, sadelgjord saknas
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
601
Bojan, porslin, Kina, republik, 18-1900-tal, blå underglasyrdekor av växter, botten med Kangxis fyrakaraktärsmärke i blått, höjd inklusive skärm 59 cm, borrad för el, monterad som lampa
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
602
Parti mynt, antiken, möjligen någon kopia
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
603
Parti äldre koppar- och silvermynt, slitage
Final bid600 SEK
Est500 - 600 SEK
604
Parti äldre diverse, bland annat 2 knappar Arno malinowski för Georg Jensen samt radband med miniatyrfotografi
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
606
Okänd konstnär för Royal Dux, figuriner, 1 par, porslin, signerad Tjeckoslovakien, höjd 20 resp 21 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
607
Okänd designer, 1950-60-tal, soffbord, teakskiva med intarsia på svärtat underrede med mässingsskoningar, l 90 cm, smärre slitage
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
608
Okänd designer för Crown Devon, moccaservisdelar, 15 delar, kaffe- och gräddkanna, sockerlskål samt 12 koppar med fat, invändigt förgyllda
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
609
Dupont, Lone, olja, "Ballerina com las piernas bailando", signerad och daterad 92-94, 80 x 64 cm
Final bid3,800 SEK
Est2,800 - 3,000 SEK
610
Backman, Lotta, litografi, komposition med barkbåt, signerad och numrerad 122/270, synlig pappersstorlek 53 x 29 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
611
Persson, Folke, litografi, fiskebodar, signerad, daterad -56 och numrerad 223/260, synlig pappersstorlek 53 x 76 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
612
3 delar nysilver; kaffe- och gräddkanna empirestil samt coquille-St-Jacquesskål med gaffel i etui, kaffekanna h 26 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
613
Ametistkluster, 3 st, längd 12 - 15 cm
Final bid1,000 SEK
Est300 - 400 SEK
614
Parti glas, Tjeckoslovakien, 1900-talets 2 hälft, delvis med polykroma och fögyllda applikationer
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
615
Soffa, mahogny, empiretyp, 1800-tal, dekor av akantus mm, l 238 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
616
Procopé, Ulla för Arabia, servisdelar, ca 35 delar, glaserat stengods, "Ruska", 1960-tal
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
617
Matta, Kelim, 195 x 145 cm
Final bid500 SEK
Est500 - 600 SEK
618
Assarsson, Kristina, akryl, "Svunna sommrar", signerad, 38 x 46 cm, säljes till förmån för Röda Korset
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
619
Okänd (spansk?) konstnär, olja med collage, komposition med slott, otydligt signerad, daterad 1990, 96 x 109 cm, säljes till förmån för Röda Korset
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
CONTACT US
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. +46(0)35-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Opening hours 14-17 on business days
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.