Est2,800 - 3,000 SEK
Hafström, Tomas, färglitografi, festmåltid, signerad och numrerad EA, synlig pappersstorlek 55 x 43 cm
Est400 - 500 SEK
Herrfickur, silver, Omega, 1900-talets början, diameter 54 mm
Final bid800 SEK
Est400 - 500 SEK
Dockservis, 3 delar, silver, Kina, sekelskiftet 1900, stiliserad bambudekor, thekanna, sockerskål med lock samt gräddkanna, l 20 - 45 mm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Est1,900 - 2,000 SEK
Est300 - 400 SEK
Est300 - 400 SEK
Est400 - 500 SEK
Est300 - 400 SEK
Matta, semiantik Isphahan (?), 195 x 135 cm
Est2,800 - 3,000 SEK
Final bid1,800 SEK
Est1,900 - 2,000 SEK
Est600 - 700 SEK
Luthander, Carl, etsning, Riddarholmen från Söder, signerad, synlig pappersstorlek 23 x 28 cm
Est400 - 500 SEK
Okänd italiensk konstnär, olja, torgvy, otydligt signerad, 30 x 42 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Legge, Arthur, akvarell, segelfartyg vid kaj, signerad och daterad 1913, synlig pappersstorlek 28 x 22 cm
Est500 - 600 SEK
Est300 - 400 SEK
Est3,800 - 4,000 SEK
Fat, gröntonad glasmassa, 1800-tal (?), dia 48 cm
Est600 - 700 SEK
Est300 - 400 SEK
Est1,900 - 2,000 SEK
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Est300 - 400 SEK
Okänd konstnär, akvarellerade kostymskisser, 3 st, med pålimmade textilprov, signerade Esbach, totala mått 50 x 38 cm
Est400 - 500 SEK
Silvermynt, 1 Riksdaler Gustav III 1777
Final bid1,800 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Vykort, 4 lådor
Vykort, 4 lådor
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Matsked, silver dobbeltriflet modell, stämplad hans Peter Lindberg Helsingör, guardeinstämpel för Fredrik Fabricius (Köpenhamns Skrå) och med oxens månadsmärke, l 21 cm, vikt 70 gram
Est400 - 500 SEK
Est300 - 400 SEK
Est500 - 600 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est400 - 500 SEK
Est200 - 300 SEK
Est700 - 800 SEK
Est400 - 500 SEK
Bergh, Elis för Kosta, 26 delar glas, seltersglas mm
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Parti smycken, bijouterier mm, någon del silver
Final bid300 SEK
Est200 - 300 SEK
Laine, Karl för Sten & Laine, Åbo, hänge samt örhängen, 1 par, silver med slipade vita stenar, h 32 respektive dia 8 mm
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Gräddkanna, silver, Ryssland, sekelskiftet 1900, slät modell, otydliga stämplar antagligen St Petersburg 1896-1908, h 8,5 cm, vikt 110 gram
Final bid600 SEK
Est500 - 600 SEK
Est600 - 700 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Frattini, Enrico, olja, rökande pojke, signerad, 40 x 30 cm
Est200 - 300 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est1,200 - 1,300 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Okänd konstnär, väggbonad, ylle, komposition, 160 x 145 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Est400 - 500 SEK
Est400 - 500 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Byrå, mahogny med mässingsbeslag, dekor i parkettmarqueterie, skiva i Kolmårdsmarmor, 3 lådor, b 90 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK