Hydman Vallien, Ulrica för Kosta Boda, pokalglas, "Tulip", dekor av tulpaner, signerat och etikettmärkt, höjd 26 cm
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Est400 - 500 SEK
Est400 - 500 SEK
Matta, old Kayseri (?), 155 x 95 cm
Est500 - 600 SEK
Huskrucifix, brons, Ryssland, 1800-tal, h 25 cm
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid450 SEK
Est500 - 600 SEK
Okänd designer för Sagaform, snapsglas, vändbara, 12 st, i lådor av trä, glas höjd 12 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd designer för Orrefors, kak/tårtfat, glas, diameter 31 cm, höjd 21 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Hydman Vallien, Ulrica för Kosta Boda, vas, dekor av växtlighet, signerad och etikettmärkt, höjd 35 cm, minimal mynningsnagg
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
Okänd designer, mekanisk leksaksbil, Volvo PV 444, delvis bemålad plåt, längd 26 cm, nyckel saknas
Final bid1,500 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est400 - 500 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Est600 - 700 SEK
Okänd konstnär, olja, vintermotiv, Åle kvarn?, 16 x 23 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Final bid1,600 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Est1,900 - 2,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est600 - 700 SEK
Matta, old Pakistan, 285 x 220 cm, medföljer certifikat
Final bid2,200 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Salongsbord, skuret och bemålat trä, barockstil, 18-1900-tal, dekor av akantus mm, skiva med rutmönstrad dekor, l 66 cm, senare bemålning
Final bid3,800 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est11,000 - 12,000 SEK
Lindberg, Stig för Gustavsberg, kanna, porslin, "Pynta", design 1962, h 13 cm
Final bid1,300 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est500 - 600 SEK
Est600 - 700 SEK
Nerman, Einar, färgoffset, "Tom", signerad och numrerad HC, synlig pappersstorlek 32 x 23 cm, konstnärens son Tom stod modell för "Solstickepojken"
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
Est600 - 700 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est700 - 800 SEK
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est400 - 500 SEK
Vitrinskåp, palisander med intarisa och mässingsbeslag, Louis XV-stil, 1900-talets 2 hälft, välvd front, höjd 142 cm
Final bid1,100 SEK
Est600 - 700 SEK
Est600 - 700 SEK
Kyrlin, Karin, skulpturer, 2 st, makrillar, glaserat lergods monterade på drivved, längd 34-37 cm, 1 med lagning samt nagg, 1 med defekt upphängning
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Kyrlin, Karin, skulptur, marulk, glaserat lergods monterad på drivved, höjd 39 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Reuterswärd, Patrik, olja, landskap, signerad, 39 x 46 cm
Est600 - 700 SEK
Est600 - 700 SEK
Ekström, Yngve för Swedese, fåtölj, ek, "Mingo", design 1956, stoppning torkad
Est1,100 - 1,200 SEK
Cyrén, Gunnar för Orrefors, snapsglas, 4 st, delvis bemålat och förgyllt glas, "Djävul" ur Nobelservisen, design 1991 till Nobelprisets 90-årsjubileum, signerade, 2 etikettmärkta, h 16,5 cm
Final bid3,200 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Est9,000 - 10,000 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK