Lowest lot number
Est400 - 500 SEK
Est500 - 600 SEK
Degorce, Georges-Léo, etsning, "Fez", ed Braun Paris 1923, signerad och numrerad 119/175, pappersstorlek 36 x 26 cm
Est300 - 400 SEK
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Est400 - 500 SEK
Spegel, förgyllt trä och pastellage, empire, 1800-talets 1 hälft, tympanonkrön, flankerande kolonetter, dekor av örn, egupticerande maskaroner mm, h 113 cm, senare bakstycke och glas
Est900 - 1,000 SEK
Est600 - 700 SEK
Sandercock, Henry Ardmore, tusch, omkring 1870, häst med jockey, signerad, även a tergo, pappersstorlek 15 x 23 cm
Est300 - 400 SEK
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Vägglampetter/oljelampor, 1 par, mässing och glas, skeppsmodell, modern tillverkning, höjd 101 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Est600 - 700 SEK
Herrsfickur, förgylld mässing, South Bendt Watch Company Indiana, 1900-talets början, skruvboett, , diameter 50 mm
Est900 - 1,000 SEK
Herrsavonett, förgylld mässing, Elgin National Watch Company , USA, 1800-talets 2 hälft, Keystoneboett (originalpapper medföljer) diameter 53 mm
Est1,100 - 1,100 SEK
Herrsavonett, förgylld mässing, Aurora Watch Company, Illinois, USA, 1800-talets 2 hälft, dubbel Dueberboett, diameter 54 mm
Est1,100 - 1,200 SEK
Köksur, porslin, Junghans, Ato-Mat, 1950-60-tal, 21 x 21 cm
Est400 - 500 SEK
Bägare, silver, trumpetformad, slät modell, stämplad Erik Ramstedt Härnösand 1802, h 8 cm, vikt 25 gram
Est400 - 500 SEK
Est500 - 600 SEK
Silvermynt, Italien, 5 Lira Umberto I 1878
Est1,700 - 1,800 SEK
Est700 - 800 SEK
Lindberg, Stig för Gustavsberg Studio, skål, fajans, polykrom dekor, signerad med Studiohand, målarsignatur för Gofredo Ganini, etikettmärkt, längd 16 cm
Est1,900 - 2,000 SEK
Est700 - 800 SEK
Est500 - 600 SEK
Matta, old Kirman, 185 x 85 cm
Est400 - 500 SEK
Matta, old Pakistan, 235 x 175 cm
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Jardinière/vinkylare, mässing, 1900-tal, dekor av lejonmaskaroner, l 27 cm
Final bid800 SEK
Est400 - 500 SEK
Regnkappa, galon, Børmax, Danmark, 1960-tal, skotskrutig, storlek 42, framstår närmas oanvänd
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Okänd designer för IKEA, vilfåtölj, Karlslund, l 140 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Damskor, 1 par, delvis förgyllt läder, 1920-30-tal, importerade av Nordlöfs, bruksslitage
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Matskedar, 1 par, silver, fiolmodell, stämplade Jonas henrich Jonassen Köpengahmn 1781, guardeinstämpel för Fredrik Fabricius samt med vädurens månadstecken, l 21 cm, total vikt 130 gram
Est900 - 1,000 SEK
Blädderblock, "Information från högertrafikkommiten" 1967, 31 x 43 cm
Est300 - 400 SEK
Collier, odlade pärlor, lås i 18 karat vitguld
Est900 - 1,000 SEK
Est4,800 - 5,000 SEK
Est300 - 400 SEK
Hellsten, Lars för Orrefors, ljusstakar, 1 par "Olympia", höjd 12 cm
Est300 - 400 SEK
Brosch, silver med cloissonnédekor, Ryssland, 1800-talets slut, i form av kindjal i balja, stämplar Aleksandr Vasilbev Domnin, St Petersburg, total l 55 mm
Est1,100 - 1,200 SEK
Hellsten, Lars för Skruf, vas, klarglas, signerad, h 17 cm
Est300 - 400 SEK
Soffbord, bemålat trä, Frankrike, 1900-talets 2 hälft, l 155 cm
Final bid1,300 SEK
Est600 - 700 SEK
Konstglas, 2 delar, bland annat Erik Höglund, längd 9-19 cm
Est200 - 300 SEK
Utställningsaffischer, 2 st, offset, Halmstadgruppen samt Chagall, höjd 70 respektive 84 cm
Final bid400 SEK
Est300 - 400 SEK
Est300 - 400 SEK
Est600 - 700 SEK
Est700 - 800 SEK
Uppläggningsbestick, 1 par, silver, nyrokoko, Ryssland, 1800-talets 2 hälft, svårtydd mästarstämpel Moskva, l 21 cm, total vikt 170 gram
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
Est700 - 800 SEK
Est300 - 400 SEK
Vantore, Mogens, olja, dansk landsby, signerad, 69 x 85 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid2,600 SEK
Est2,800 - 3,000 SEK
Berlow, Håkon, olja, lantgård med höns, motiv från Botne, 51 x 55 cm
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK