Est300 - 400 SEK
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Est300 - 400 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, hallampa, frostat glas och lackerad metall, diameter 22 cm
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Est400 - 500 SEK
Est400 - 500 SEK
Est400 - 500 SEK
Est400 - 500 SEK
Stolar, 1 par, skuren mahogny med rottingsits, nyrokoko, sekelskiftet 1900
Est300 - 400 SEK
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Kuddar, 3 st, vävd respektive broderad ylle, allmogetyp, 1900-talets 1 hälft, l 55, 60 respektive 70 cm, medföljer bok
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Silvermynt, 1/3 Riksdaler Gustav III 1778
Final bid900 SEK
Est500 - 600 SEK
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Est300 - 400 SEK
Est600 - 700 SEK
Ålljuster, 2 st, smide, 18-1900-tal, längd 40-42 cm
Est600 - 700 SEK
Bordslystrar, 1 par, mässing och Kolmårdsmarmor med prismor, empirestil, 1900-talets 1 hälft, dekor av putti mm, höjd 38 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Damarmbandsur, 18 karat rödguld, Certina, dia 23 mm, framstår oanvänd i originaletui, boettens baksida med gåvogravyr
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Final bid1,100 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Grahn, Hjalmar, olja, stående akt, signerad, 83 x 65 cm
Est500 - 600 SEK
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Est500 - 600 SEK
Matta, figural, Törnrosa, 240 x 160 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd designer, matta, röllakan, dekor av zig-zag-mönster i grönt, 205 x 135 cm
Est300 - 400 SEK
Okänd designer, matgrupp, 9 delar, lackerat och bronserat trä, rokokostil, 1900-talets 1 hälft, matbord med 4 iläggsskivor samt 8 stolar, bordet totalt 315 x 115 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Salsskåp, lackerat och bronserat trä, rokokostil, 1900-talets 1 hälft, höjd 200 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Hydman Vallien, Ulrica, muggar, 6 st, tryckt dekor av tulpaner, höjd 11 cm
Est700 - 800 SEK
Hydman Vallien, Ulrica för Åfors, pokalglas, dekor av fabeldjur, signerat, höjd 25 cm
Final bid450 SEK
Est400 - 500 SEK
Vallien, Bertil för Boda, champagnekupor, 6 st, glas, Boda Brass/Gutår, h 9 cm
Est300 - 400 SEK
Est500 - 600 SEK
Final bid2,600 SEK
Est2,800 - 3,000 SEK
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Est400 - 500 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
Parti porslin, Hackefors Linnea Borealis, kaffekoppar med fat, ytterfoder mm, ca 25 delar
Final bid700 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd designer, hyllsystem, teak och lackerad metall
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Artelius, Helge, akvarell, sagoillustration, signerad 23 x 18 cm
Est700 - 800 SEK
Est500 - 600 SEK
Korn, Johan Philip, efter honom, 1700-tal, tuschlavering, romanticerande landskap med borg, vattenstämpel tre kronor, synlig pappersstorlek 28 x 38 cm
Est700 - 800 SEK
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Est500 - 600 SEK
Fickur, 3 st, silver, sekelskiftet 1900, medföljer skyddsfodral
Final bid450 SEK
Est400 - 500 SEK
Parti äldre tändsticksaskar
Parti äldre tändsticksaskar
Final bid1,400 SEK
Est300 - 300 SEK
Parti mynt, sedlar mm, bland annat kopia på så kallat plåtmynt
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Resegrammofon, 1900-talets 1 hälft, medföljer ca 10 stenkakor
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
Takampel med 6 ljuspunkter, bemålad metall och mässing, empirestil, 1900-talets mitt, höjd 65 cm
Est300 - 400 SEK