Visning
28/6 12 - 19
29/6 12 - 17
30/6 12 - 16
Shinoda, Toko, litografi, ”Snow”, signerad och numrerad 35/50, synlig pappersstorlek 35 x 26 cm
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Nilson, Severin, olja, insjölandskap med segelbåt, signerad, 33 x 78 cm
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Malmsten, Carl för Åfors, satsbord, 3 delar, körsbär, "Släden", design 1947, brännstämplad, l 74 cm
Slutpris6 500 SEK
Värdering6 500 - 7 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Fat, silver, profilerat brätte, stämplat Berndt Erlandsson Kristianstad 1919, dia 26 cm, vikt 360 gram, gåvogravyr
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering9 500 - 10 000 SEK
Olsson, Ann-Marie, färglito, komposition med fåglar, signerad, daterad -88 och numrerad 115/260, pappersstorlek 57 x 42 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Carendi, Kurt, pastell, flickor, signerad, 34 x 47 cm
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Coca Colakyl, i form av Coca Colaflaska, h 175 cm, ej funktionstestad
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Kåge, Wilhelm för Gustavsberg, skålfat, grönglaserat stengods med silverdekor, Argenta, daterad 1963, dia 16,5 cm
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Parti beslag, mässing, 18-1900-tal
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd konstnär, pastell, 1900-talets 1 hälft, kvinnoporträtt, oidentifierad signatur, synlig pappersstorlek 50 x 40 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Okänd italiensk (?) konstnär, olja, Commedia Dell´ Arte, signerad AM, 35 x 50 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering7 000 - 8 000 SEK
Zorn, Anders, etsning, "Svanen" état 3, 1915, signerad, synlig pappersstorlek 280 x 215 mm, bildyta 248 x 197 cm, litteratur: Hjert&Hjert 276, Asplund 269
Slutpris8 000 SEK
Värdering9 000 - 10 000 SEK
Okänd designer, 1960-tal, bänk, palisander, längd 140 cm
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Berkes, Antal, olja, vintergata i Budapest, signerad, 25 x 39 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Sjökort, The Adriatic Sea 1871, 128 x 105 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Bok, Nygård-Nielsen, Arne: Norsk jernskulptur, tom I—II
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Bok; Antologia Gothoburgensis, Rundquist, Göteborg 1953
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Sjökort, The East Coast of Scotland, Royal Navy 1871, 104 x 192 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Parti bestick, nysilver
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Parti silver, bestick och medaljer, total vikt 390 gram
Slutpris2 000 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Dik, Pieter Daniel, olja, stormande hav, signerad, 60 x 80 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Norrman, Lars, litografi, "Allena på Altiplanon", signerad och numrerad 210/360, synlig pappersstorlek 36 x 79 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Lindquist, W. A, olja, "Kosterarkepilagen", otydligt signerad, 33 x 41 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Nordenstam, Astrid, gouache (?), "Vågspel i det inre", signerad, synlig pappersstorlek 51 x 74 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Parti porslin och keramik, Royal Copenhagen, Karl Ens mm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Figuriner, 10 st, porslin, Lladró och NAO, barn mm, polykrom underglasyrdekor
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Lindström, Bengt, litografi, komposition, signerad och numrerad 92/100, 75 x 54 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Lundgren-Carlgren, Marie och Strandberg, Kina, lampa, svartlackerad metall, "Elflugan", design 1997, etikettmärkt, l 32 cm, i originalförpackning
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Okänd designer för Kosta Boda, kanna, polykrom glasmassa på fot i klarglas, etikettsignerad, h 18 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skål, glas, "Satellite", etikettsignerad, diameter 29 cm
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Tallrik, porslin, Royal Copenhagen, 1800-tal, "Perlestellet". genombruten med förgylld och polykrom dekor av fjärilar mm, dia 22 cm
Slutpris2 000 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Sedel, 500 Rubel, Nikolaj II 1912, framstår närmast ocirkulerad
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK