Visning

28/6 12 - 19

29/6 12 - 17

30/6 12 - 16

Kaminuppsats, 3 delar, förgylld metall och vit marmor, Louis XVI-stil, Frankrike, sekelskiftet 1900, kaminur samt 2 kandelabrar, dekor av amoriner, mor med barn mm, gjuten signatur Bureaud (?),
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Halskedja, 14 karat rödguld, utländska stämplar, l 44 cm, vikt 12,9 gram
Slutpris4 600 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Örhängen, 1 par, 18 karat rödguld med pärla, svenska stämplar, stämplade Axel Lundqvist Stockholm 1940, vikt 1,9 gram
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Potpourriurna, porslin, Sächsischen Porzellan-Manufaktur Dresden, 1900-talets början, dekor av festoner, polykrom och förgylld dekor i sächsiche blumen-mönster, h 67 (!) cm
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Saltkar, 1 par, silver, 1900-talets 1 hälft, stående par, svenska importstämplar, h 4 cm
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Parti silver; skedar mm, total vikt cirka 500 gram
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Okänd konstnär, olja, sittande akt, signerad EL, 65 x 43 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Armband, 18 karat rödguld, dekor av meanderbård, utländska stämplar, l 18 cm, vikt 15 gram
Slutpris8 000 SEK
Värdering6 500 - 7 000 SEK
Briante, Ezelino, olja, motiv från Capri, signerad, 25 x 36 cm
Slutpris1 100 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Thekanna, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), livet med emaljmålad vapensköld för adliga ätten Cayley samt devis 'Aura Mediocritas', spår av förgyllning, l 24 cm,
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Mathsson, Bruno för DUX, fåtölj, böjträ med canvas och cognacsfärgad läderklädsel, Pernilla, design 1944, brännstämplad
Slutpris3 800 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Slutpris3 800 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Knafve, Nils Folke, olja, "Insjölandskap, Västergötland", signerad, 38 x 46 cm
Slutpris800 SEK
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Parti silver, bägare, skedar mm, total vikt 560 gram
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Mathsson, Bruno för Mathsson International, fåtölj, böjträ med canvasklädsel, , "Eva hög", design 1941, lös, stoppad dyna, brännstämplad
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Mathsson, Bruno, fåtölj, böjträ med naturfärgad läderklädsel, "Eva låg", design 1941, brännstämplad, medföljer röd, stoppad överdragsklädsel
Slutpris4 600 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Hänge med kedja samt klämma, 18 karat rödguld, total vikt 6,8 gram
Slutpris3 000 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Werkmeister, Jerk, trägravyr, ryttare, signerad, numrerad 13/25 och daterad 1921, synlig pappersstorlek 12 x 12 cm
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Karta, kopparstucken och handkolorerad, Sweden, Denmark, Norway, Finland, England, 1700-talets början, synlig pappersstorlek 18 x 21 cm
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering3 600 - 3 800 SEK
Bokstöd, 1 par, skuret trä, art-déco, 1920-tal, dekor av örnar, h 16 cm
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Kniv i läderbalja, björk och smide, 1900-talets början, beslag i vitmetall, total l 24 cm
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Kniv i läderbalja, palisander och smide, Helle, Norge, total l 24 cm
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Kniv i läderbalja, palisander och stål, total l 29 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd samisk smed, kniv i balja, halvhorn, oidentifierad signatur ET (?), total l 27 cm
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Wirkkala, Tapio för Hackmann, knivar 2 st, rostfritt stål och plast i läderbalja, Puukko, design 1961, bruksslitage
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 200 - 1 300 SEK
SlutprisInga bud
Värdering4 400 - 4 600 SEK
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Slutpris5 000 SEK
Värdering6 000 - 7 000 SEK
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Leksakshund, skuret och bemålat trä, sekelskiftet 1900, l inklusive svans i tagel 37 cm
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 400 - 1 500 SEK
Taklampa, mässing med grön glaskupa, så kallad månskensampel, sekelskiftet 1900
Slutpris1 200 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Slutpris17 000 SEK
Värdering13 000 - 14 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 200 SEK
Reuterswärd, Carl Fredrik, färglito, "Non Violence", signerad och numrerad 88/100, synlig pappersstorlek 34 x 53 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Sponton, smide med läderlindad trästång, Historismus, 1900-talets 1 hälft, l 189 cm
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK