Laddar...
Juniauktion
Visning
28/6 12 - 19
29/6 12 - 17
30/6 12 - 16
Lägsta föremålsnummer
289
Coignard, James, färgetsning med carborundum, komposition med siffror, sign o numr 32/60, 58 x 46 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
290
Lindström, Bengt, utställningsaffisch, offset, signerad med dedikation, synlig pappersstorlek 69 x 45 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
291
Newton, Helmut, efter, offset, "Catherine Denevue, Paris 1976", synlig pappersstorlek 49 x 39 cm
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
292
Newton, Helmut, efter, offset, "Debra Winger, Los Angeles 1976", synlig pappersstorlek 49 x 39 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
293
Okänd dansk designer, omkring 1960, golvlampa, aluminium och palisander, höjd 118 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
294
Newton, Helmut, efter, offset, "Roselyne, Chateau d'Arcangues, France 1975", synlig pappersstorlek 49 x 39 cm
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
295
Bodmar, Tore, relief, koppar, herde i landskap, signerad, totalt mått 59 x 118 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
296
Salt samt pepparkar, sterlingsilver, S Kirk & Son Inc, Baltimore, USA, total vikt ca 120 gram
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
297
Skepparpipa, sterlingsilver, märkt Lars Ekelund Yacht Manitou 1937-38, l 14 cm, vikt 25 gram
Slutpris1 000 SEK
Värdering600 - 700 SEK
298
Nattvardstyg, 3 delar, sterlingsilver, George Unite Birmingham, 1800-talets mitt, kalk, paten samt kanna, h 9 respektive dia 7 cm, total vikt 130 gram
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
299
Okänd designer för Tiffany & Co, kanna, sterlingsilver med rottinglindad hänkel, modellnummer 59, h 14 cm, vikt 295 gram
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
300
Salongsbord med klaffar, ljus björk, biedermeierstil, 1900-talets 1 hälft, tot längd 120 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
301
Okänd designer för Frandsen, taklampa, vitt glas med metallfäste, modell 1000, h 32 cm
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
302
Mockakoppar med underfat, 6 + 6 st, porslin, Royal Copenhagen Musselmalet Halvblonde modell 1038
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
303
Hein, Piet & Mathsson, Bruno för Fritz Hansen, matbord, ek kromade spännben, "Superellips", design 1968, brännstämplat, längd 136 cm
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
304
Okänd designer för Frandsen, taklampa, vitt glas med metallfäste, modell 1000, h 32 cm
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
305
Stålhane, Carl-Harry för Rörstrand, skål, glaserat stengods, signerad, diameter 26 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
306
Miró, Juan, färglito, "L'Aïeule des 10,000 Âges" 1976, signerad och numrerad HC, pappersstorlek 57 x 86 cm
SlutprisInga bud
Värdering17 000 - 18 000 SEK
307
Tobiasse, Theo, färglito, “Exode volé au ciel du Sinaii", signerad och numrerad 92/200, pappersstorlek 57 x 77 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
308
Tobiasse, Theo, färglito, “La Dame Qui Jongle", signerad och numrerad 52/310, pappersstorlek 60 x 90 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
309
Leonette, Dan, olja, "Tree on the hill", signerad och daterad -79, 46 x 55 cm
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
310
Olson, Axel, färglitografi, signerad och numrerad 215/260, synlig pappersstorlek 23 x 68 cm
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
311
Parti LP-skivor, bl a Lennon, Dylan, Move, Zeppelin mm, ca 35 st
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
312
Weekend bag, brunt läder, längd 72 cm, fläckar
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
313
Parti LP-skivor bl a Eurythmics, Chicago, Reeves, Simon & Garfunkel mm, ca 65 st
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
314
Larsson, Carl Oscar, olja, utsikt över Malmö, signerad, 54 x 60 cm
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
315
Parti LP-skivor, bl a Stewart, Rickfors, Ferry, Bowie, Beatles mm, ca 35 st
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
316
Okänd designer för Lauritz Hjort, Bornholm, bordslampa, glaserat lergods, h exklusive lamphållare 29 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
317
Atteberg, Ingrid för Upsala Ekeby, bordslampa, delvis glaserat lergods med mässingsmontage, "Spiral", h exklusiver lamphållare 29 cm
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
318
Väggur, förgyllt trä och stuck, gustaviansk stil, sekelskiftet 1900, urtavla signerad Robert Engström Stockholm, höjd 64 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
319
Skrivbordsuppsats med jalusidörrar, mahogny med mässingsbeslag, sengustaviansk, sekelskiftet 1800, benställning från 1900-talets 1 hälft, bredd 84 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
320
Okänd dansk konstnär, olja, porträtt av kvinna, otydligt signerad och daterad 1913, 32 x 22 cm, mindre dukskada samt färgbortfall
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
321
Rituell kniv, Baluba, Kongo, 1900-tal, längd 47 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
322
Just Andersen, Ib för GAB, terrin, nysilver med bakelitknopp, omkring 1920stämplad, l 27 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
323
Kikarsikte, Zeiss, 10x52, längd 36 cm
SlutprisInga bud
Värdering4 800 - 5 000 SEK
324
Matta, semiantik Senneh, 310 x 240 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
325
Taipaleenmäki, Jussi, färglitografier, 4 st, bl. a fotbollsmatch, såld till förmån för Falkenbergs Fotbolls Förening, signerade och numrerade EA, ca 46 x 58 cm,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
326
Okänd designer för Homeline, stolar, Bonny, 4 st, klädsel i gul sammet, hämtas på Halmstad Teater efter överenskommelse
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
327
Okänd designer för Homeline, stolar, Bonny, 6 st, klädsel i gul sammet, hämtas på Halmstad Teater efter överenskommelse
SlutprisInga bud
Värdering1 600 - 1 700 SEK
328
Okänd designer för Homeline, stolar, Bonny, 6 st, klädsel i gul sammet, hämtas på Halmstad Teater efter överenskommelse
SlutprisInga bud
Värdering1 600 - 1 700 SEK
329
Byrå, palisander med intarsia och brokig marmorskiva, rokokostil, 1900-talets mitt, bredd 77 cm
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
330
Okänd designer för Ulferts, Tibro, skänk, teak, längd 184 cm
Slutpris2 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
331
Irvall, Stig, olja, fjällsjö, signerad, 79 x 68 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
332
Öronlappsfåtölj, bonat trä med helstoppad tagelklädsel, 1900-talets mitt
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
333
Taipaleenmäki, Jussi, färglitografier, 5 st, spelman, signerade, ca 44 x 60 cm,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
334
Persson, Karin, xylografi, "Crescendo" utan år, signerad och numrerad 87/310, synlig pappersstorlek 24 x 17, Moderna Muséets referensnummer NMG 400/1955, säljes till förmån för Röda Korset
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
335
Grabinski, Marian för IKEA, hallmöbel med spegel, ek, längd bänk 110 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
336
Okänd designer för Homeline, stolar, Bonny, 4 st, klädsel i brun sammet, hämtas på Halmstad Teater efter överenskommelse
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.