Laddar...

Juniauktion

Visning

28/6 12 - 19

29/6 12 - 17

30/6 12 - 16


Juniauktion
Avslutad
Parti EP/singlar, ca 100 st, bl a Gärdestad, Monkees, Orbison, Steele mm
193
Parti EP/singlar, ca 100 st, bl a Gärdestad, Monkees, Orbison, Steele mm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, pokalglas, dekor av röda tulpaner, sign, höjd 25 cm
194
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, pokalglas, dekor av röda tulpaner, sign, höjd 25 cm
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Bilbana, Märklin
195
Bilbana, Märklin
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Alberius, Olle för Orrefors, skulptur, kristall, orre i träd, signerad, h 25 cm, gravyr under fot
196
Alberius, Olle för Orrefors, skulptur, kristall, orre i träd, signerad, h 25 cm, gravyr under fot
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Thorén, Lars för Rörstrand, vas delvis bemålat stengods, dekor av blommor, h 22 cm
197
Thorén, Lars för Rörstrand, vas delvis bemålat stengods, dekor av blommor, h 22 cm
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för Strömbergshyttan, skål, glas, graalteknik, dekor i rosa och blått, signerad, diameter 23 cm
198
Okänd designer för Strömbergshyttan, skål, glas, graalteknik, dekor i rosa och blått, signerad, diameter 23 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 600 - 1 700 SEK
Avslutad
Thekannor, 2 st, stengods, Eva Bengtsson respektive Finns Keramik
199
Thekannor, 2 st, stengods, Eva Bengtsson respektive Finns Keramik
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Johansson, Willy för Hadeland, ljusstakar 6 st,  glas, "Bankett", h 14 - 23 cm
200
Johansson, Willy för Hadeland, ljusstakar 6 st, glas, "Bankett", h 14 - 23 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Wirkkala, Tapio för Iittala, skålfat, glas, dekor i rosa underfång, l 16 cm
201
Wirkkala, Tapio för Iittala, skålfat, glas, dekor i rosa underfång, l 16 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 300 SEK
Avslutad
Hängare för hög hatt (?), skuren och glödristad ek, sekelskiftet 1900, i form av apa i jacquett, h 34 cm, lagning
202
Hängare för hög hatt (?), skuren och glödristad ek, sekelskiftet 1900, i form av apa i jacquett, h 34 cm, lagning
Slutpris900 SEK
Värdering1 000 - 1 100 SEK
Avslutad
Takkrona till 6 ljus, mässing, barockstil, sekelskiftet 1900, h 36 cm (116 cm inklusive stång)
203
Takkrona till 6 ljus, mässing, barockstil, sekelskiftet 1900, h 36 cm (116 cm inklusive stång)
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 1 900 SEK
Avslutad
Teleskopkikare, läderklädd mässing, 1800-tal, total l 101 cm
204
Teleskopkikare, läderklädd mässing, 1800-tal, total l 101 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 400 - 2 600 SEK
Avslutad
Bordsur/brevpress, glas och koppar, Nacar, 1900-talets mitt,
205
Bordsur/brevpress, glas och koppar, Nacar, 1900-talets mitt,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Olson, Axel, färgetsning, "Strandkväll", signerad och numrerad 153/260, synlig pappersstorlek 40 x 48 cm
206
Olson, Axel, färgetsning, "Strandkväll", signerad och numrerad 153/260, synlig pappersstorlek 40 x 48 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Blanco, Antonio, monotypi med collage, "Semar" (The God of Love), monterat bronsmynt, portalformad, signerad och betecknad Bâli, synligt mått inklusive portal34 x 23 cm,
207
Blanco, Antonio, monotypi med collage, "Semar" (The God of Love), monterat bronsmynt, portalformad, signerad och betecknad Bâli, synligt mått inklusive portal34 x 23 cm,
Slutpris3 000 SEK
Värdering4 000 - 5 000 SEK
Avslutad
Skulptur, bemålad metall, duvpar, höjd 25 cm
208
Skulptur, bemålad metall, duvpar, höjd 25 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, teckning med täckvitt, kvinnoporträtt, signerad MH och daterad 1919, synlig pappersstorlek 46 x 35 cm
209
Okänd konstnär, teckning med täckvitt, kvinnoporträtt, signerad MH och daterad 1919, synlig pappersstorlek 46 x 35 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Avslutad
Bordsur/brevpress, glas och mässing, Doxa, 1900-talets mitt,
210
Bordsur/brevpress, glas och mässing, Doxa, 1900-talets mitt,
Slutpris900 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd dansk designer, soffbord, borstat stål med glasskiva, l 140 cm, skiva med mindre nagg
211
Okänd dansk designer, soffbord, borstat stål med glasskiva, l 140 cm, skiva med mindre nagg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Aalto, Alvar för Artek, vägghylla, björk, modell 112, längd 80 cm
212
Aalto, Alvar för Artek, vägghylla, björk, modell 112, längd 80 cm
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Tvättbalja, koppar, invändig förtent, längd 56 cm
213
Tvättbalja, koppar, invändig förtent, längd 56 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Hansson, Rolf, färglito, signerad och numrerad 47/75, daterad -91, synlig pappersstorlek 74 x 74 cm
214
Hansson, Rolf, färglito, signerad och numrerad 47/75, daterad -91, synlig pappersstorlek 74 x 74 cm
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 600 - 1 700 SEK
Avslutad
Aalto, Alvar för Artek, bänk, modell 153, längd 72 cm
215
Aalto, Alvar för Artek, bänk, modell 153, längd 72 cm
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Avslutad
Hallskåp på (senare) benställning, bonad fur, allmogearbete, 17-1800-tal, , höjd 178 cm
216
Hallskåp på (senare) benställning, bonad fur, allmogearbete, 17-1800-tal, , höjd 178 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Paraplyställ, svarvad ek och koppar, 1900-talets 1 hälft, höjd 72 cm
217
Paraplyställ, svarvad ek och koppar, 1900-talets 1 hälft, höjd 72 cm
Slutpris900 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
5 delar konstglas, Mats Jonasson respektive Bertil Vallien, höjd cm
218
5 delar konstglas, Mats Jonasson respektive Bertil Vallien, höjd cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Norell, Arne för AB Arne Norell, Aneby, öronlappsfåtölj, palisander med helstoppad ylleklädsel, "Krister", 1960-tal
219
Norell, Arne för AB Arne Norell, Aneby, öronlappsfåtölj, palisander med helstoppad ylleklädsel, "Krister", 1960-tal
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Avslutad
Malmsten, Carl för NK, matsalsbord med utdragsskivor, rot- och björkfanér, Swedish Grace, "Brevik", design 1931, plakett- och brännsignerat, tot längd 286 cm
220
Malmsten, Carl för NK, matsalsbord med utdragsskivor, rot- och björkfanér, Swedish Grace, "Brevik", design 1931, plakett- och brännsignerat, tot längd 286 cm
SlutprisInga bud
Värdering8 500 - 9 000 SEK
Avslutad
Leandersson, Anna, egen verkstad, Långås, servisdelar, stengods, bland annat 8 thekoppar och 7 assietter, dekor i svart och guld, signerade
221
Leandersson, Anna, egen verkstad, Långås, servisdelar, stengods, bland annat 8 thekoppar och 7 assietter, dekor i svart och guld, signerade
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Soffbord, mahogny med mässingsbeslag, så kallat Butlers tray, längd 88 cm
222
Soffbord, mahogny med mässingsbeslag, så kallat Butlers tray, längd 88 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Fällknivar, 4 st, metall, så kallade sailors´ knives, 1800-tal, l 11 - 30 cm
223
Fällknivar, 4 st, metall, så kallade sailors´ knives, 1800-tal, l 11 - 30 cm
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Backström, Monica för Kosta Boda, vas, svagt blåtonad glasmassa med påklipp i grönt, signerad och etikettmärkt, h 22 cm
224
Backström, Monica för Kosta Boda, vas, svagt blåtonad glasmassa med påklipp i grönt, signerad och etikettmärkt, h 22 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, pokalglas, dekor av blå tulpaner, sign, höjd 25 cm
225
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, pokalglas, dekor av blå tulpaner, sign, höjd 25 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Nilsson, Stefan, färgfoto, "Huggorm", signerad och numrerad 1/25, synlig pappersstorlek 30 x 44 cm
226
Nilsson, Stefan, färgfoto, "Huggorm", signerad och numrerad 1/25, synlig pappersstorlek 30 x 44 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Lager, Tord, olja, Glumslövs Backar, signerad och daterad 1985, 48 x 41 cm
227
Lager, Tord, olja, Glumslövs Backar, signerad och daterad 1985, 48 x 41 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Falk, John, efter, offset, Mellgrenska Huset, Halmstad på dess ursprungliga placering, signerad, synlig pappersstorlek 17 x 23 cm
228
Falk, John, efter, offset, Mellgrenska Huset, Halmstad på dess ursprungliga placering, signerad, synlig pappersstorlek 17 x 23 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Madsen, Theodor för Royal Copenhagen, figurin, porslin, strävhårig foxterrier, modellnummer 3169, polykrom underglasyrdekor, h 12 cm
229
Madsen, Theodor för Royal Copenhagen, figurin, porslin, strävhårig foxterrier, modellnummer 3169, polykrom underglasyrdekor, h 12 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Matta, semiantik/antik Beludj, 145 x 85 cm
230
Matta, semiantik/antik Beludj, 145 x 85 cm
Slutpris800 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Matta, semiantik/antik persisk, 320 x 230 cm, slitage
231
Matta, semiantik/antik persisk, 320 x 230 cm, slitage
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Hammerborg, Jo för Fog & Mörup, vägglampor, 1 par, grålackerad metall, "Alfa", design 1966
232
Hammerborg, Jo för Fog & Mörup, vägglampor, 1 par, grålackerad metall, "Alfa", design 1966
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Kolbrännare/värmare, mässing, möjligen Holland, 1800-talets 1 hälft, h inklusive hänkel  42 cm
233
Kolbrännare/värmare, mässing, möjligen Holland, 1800-talets 1 hälft, h inklusive hänkel 42 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för Boda Glasbruk, glasservis, 1900-talets mitt, cirka 50 delar, slipad dekor
234
Okänd designer för Boda Glasbruk, glasservis, 1900-talets mitt, cirka 50 delar, slipad dekor
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Glasservis, 48 delar, Newport, Manhattan Collection, Italien, modern tillverkning, 12 vardera av champagne-, vin-, grogg- och selters/whiskyglas
235
Glasservis, 48 delar, Newport, Manhattan Collection, Italien, modern tillverkning, 12 vardera av champagne-, vin-, grogg- och selters/whiskyglas
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Spegel samt konsol, mahogny, 1900-talets början, spegel i empirestil, konsol i nyrokokostil, total h 210 cm
236
Spegel samt konsol, mahogny, 1900-talets början, spegel i empirestil, konsol i nyrokokostil, total h 210 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Stolar, 1 par, skuren bok, gustaviansk stil, 1900-talets 2 hälft, modellen enligt uppgift framtagen i samarbete med Nordiska Museet
237
Stolar, 1 par, skuren bok, gustaviansk stil, 1900-talets 2 hälft, modellen enligt uppgift framtagen i samarbete med Nordiska Museet
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd designer för Dressel, Kister & Co, Passau, 1800-talets mitt, figurin, porslin, kvinna med tamfåglar, polykrom dekor, signerad, höjd 26 cm
238
Okänd designer för Dressel, Kister & Co, Passau, 1800-talets mitt, figurin, porslin, kvinna med tamfåglar, polykrom dekor, signerad, höjd 26 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Bordskanon, svärtat gjutjärn på trälavett, Stafsjö bruk, längd 35 cm
239
Bordskanon, svärtat gjutjärn på trälavett, Stafsjö bruk, längd 35 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Väggur, Junghans, diameter 35 cm
240
Väggur, Junghans, diameter 35 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.