Laddar...
Juniauktion
Visning
28/6 12 - 19
29/6 12 - 17
30/6 12 - 16
Lägsta föremålsnummer
241
Eldvägg, gjutjärn, dekor av ättens Bourbon vapen, h 70 cm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
242
Ekselius, Carl Erik för J O Carlsson (JOC) Vetlanda, stolar, 4 st, teak med grön textilklädsel, 1950-60-tal, stämpelsignerade
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
243
Lagerbielke, Erika för Orrefors, vinglas, 5 st, "Difference", h 22,5 cm
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
244
Olson, Axel, färgetsning, "Sjömannen och sirenen", signerad och numrerad 7/150, synlig pappersstorlek 61 x 99 cm, verket är Axel Olsons överlägset största grafiska blad, lös under passepartout
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 600 - 1 700 SEK
245
Hammerborg, Jo för Fog & Mörup, vägglampa, vitlackerad metall, "Alfa", design 1966
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
246
Soffgrupp, 3 delar, skuren och bonad bok, gustavians stil, 1900-talets 1 hälft, soffa sat 2 fåtöljer, soffa l 137 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
247
Klädskåp, valnöt, antagligen Sydfrankrike, 1800-tal, h ca 220 cm, säljes omonterat, ej genomgånget
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
248
Kåks, Olle, färgserigrafi, komposition, signerad och numrerad 3/50, 74 x 56 cm, medföljer utställningsaffisch Hishult 1994/95
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
249
Bergman-Taube, Astri, litografier, 2 st, signerad och numrerade 45 resp, 69/210, synliga pappersstorlekar ca 40 x 50 cm, medföljer berättelse av Lars Forsell
Slutpris1 200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
250
Larsson, Sam för DUX, snurrfåtölj. böjträ med canvas- och löstagbar, vinröd läderklädsel, "Mona Roto", design 1975
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
251
Okänd konstnär, skulptur, skuren sten på sockel, fourfaced Buddha, Kambodja, 1900-tal, höjd 22 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
252
Golvur, avlutad fur, 1700-talets 1 hälft, så kallat Stiernsundsur, urtava signerat Anders Polhammar No 417 samt med devis "Sic Volvitur Aetas", höjd 229 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 600 - 1 700 SEK
253
Pensi, Jorge för AKABA, armstolar, 4 st, pulverlackerat stål med blå klädsel, "Gorka", gjuten signatur
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
254
Pensi, Jorge för AKABA, armstolar, 4 st, pulverlackerat stål med violett klädsel, "Gorka", gjuten signatur
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
255
Mask, skuret och bemålat trä med infällda franska mynt, Fang, Gabon eller Kamerun, 1900-talets 2 hälft, höjd 32 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
256
Bok; Rudbeck, Olof d y, "Iter Lapponicum", tom I-II samt portfölj och (tom) vinflaska(!), ed René Coeckelberghs 1987
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
257
Stolar, 3 st snarlika, valnöt, Queen Anne, 1700-talets början, slitage
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
258
Stolar, 1 par, valnöt, Queen Anne, 1700-talets början, slitage
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
259
Sinnemark, Rolf för Rörstrand, thekanna, porslin, "Cube", modellnummer 403, dekor i svartvit dekor, h 19 cm
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
260
Nålask, silver (?) och pärlemor, sekelskiftet 1800, spetsoval med graverad dekor, l 8 cm
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
261
Moccakanna, porslin, Royal Copenhagen Musselmalet Helblonde, modellnummer 1030, h 21 cm
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
262
Sideboard, svartlackerat trä med benintarisa, renässansstil, 1800-tal, längd 85 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
263
Mask, skuret trä, möjligen Goma, Kongo, 1900-tal, höjd 40 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
264
Snedklaffsekretär med vitrinöverdel, bemålat trä, barock, 16-1700-tal, 3-delad, 4 lådor, skrivklaff samt vitrindörrar, kulfötter, total h 191 cm, senare bemålning
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
265
Karta, kopparstucken, Regniae & Insulae Siciliae, Homanns efterträdare 1747, synlig pappersstorlek 48 x 56 cm, marginalrevor
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
266
Hultberg, AC, egen verkstad, Bromma, armring, silver, stämplad 1974, innerdiameter 6 cm, vikt 70 gram
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
267
3 delar silver; bägare Tore Eldh för Cesons, gräddkanna stämplad Stockholm 1863 samt saltkar, sterlingsilver med blå glasinsats, Chester, total silvervikt 150 gram
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
268
Thomson, AnnaLisa för Uppsala Ekeby, skålfat chamotterat och glaserat lergods, Spectra, modellnr 1068, 27 x 27 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
269
Utställningsaffisch, Jasper Johns, Louisiana 1992-93, offset, 100 x 66 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
270
Liljefors, Lindorm, olja, motiv från Gotland, signerad, 17 x 25 cm
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
271
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, vitlackerat böjträ på stålben, modell FH 3107 'Sjuan', design 1955, detta exemplar från 2002
SlutprisInga bud
Värdering800 - 900 SEK
272
Parti klockdelar, 1 låda
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
273
Okänd designer för Just-Racks, tv-bänk, högglanslack, Just-Racks JRL1100S-SL, längd 111 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
274
Oldfors, Hjördis för Upsala Ekeby, skål, delvis glaserat lergods, "Tropicana", design 1955, dekor av fisk, längd 22 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
275
Sängvärmare, mässing och smide, 1700-tal, längd 116 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
276
Okänd designer, 1910-20-tal, oblat(?)skrin, kulhamrad koppar och ben, Swedish Grace, hexagonalt, dia 29 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
277
Matta, antik Teke Turkmen, 155 x 120 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
278
Herrbetjänt, bonat trä och metall, Fratelli Reguetti, 1900-talets 2 hälft, signerad
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
279
Stolar, 1 par, delvis bemålat trä, så kallade "Trafalgar Chairs", Stockholmsarbeten i biedermeier, stämplade IPG för Johan Petter Grönvall (verksam 1816-1849)
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
280
Fat, tenn, karolinsk barock, sekelskiftet 1700, kulhamrat med svagt skålat brätte, svårtydda stämplar, Stockholm 1701, dia 43 cm, slitage, lagningar
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
281
Lockask, malakit, rektangulär form, längd ca 8,5 cm
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
282
Golvlampa, mässing och onyx, skärm av skinn, dekor av putto, tot höjd 126 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
283
Parti porslin, Royal Copenhagen Blå Blomst; 10 vardera kaffekoppar, underfat och assietter, gräddkanna, 2 sockerskålar med lock, 1 lockurna samt 2 fat
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
284
Slagbord, valnöt, 1700-tal, svarvade ben, dubbla lådor i sarg, skiva totalt 110 x 107 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
285
Okänd designer för Vitrika, golvlampa, mässing och bärnstensfärgat glas, justerbar, höjd 143 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
286
Aschenbrenner, Lennart, färgserigrafi, "Ceci est une pipe en réglisse" - komposition med lakritspipa, signerad, daterad -08 och numrerad 64/90, pappersstorlek 58 x 38 cm
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
287
Ströbössa, sterlingsilver, George III-stil, stämplad E S Barnsley & Co, Birminghamh 1904, h 18 cm, vikt 175 gram
Slutpris1 000 SEK
Värdering700 - 800 SEK
288
Ströbössa, sterlingsilver, otydliga stämplar Chester 1898 (?), h 15 cm, vikt 120 gram
Slutpris1 000 SEK
Värdering600 - 700 SEK
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.