Visning

28/6 12 - 19

29/6 12 - 17

30/6 12 - 16

Hillebard (stångyxa), smide med läderlindad trästång, Österrike, Historismus, 1900-talets 1 hälft, etsad dekor av riddare mm, l 190 cm
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Fartygsmodell på ställning, Lilla Dan, Svendborg, 1900-talets mitt, l 67 cm
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Bäckström, Holger & Ljungberg, Bo (Beck & Jung), computer ink plot, komposition, signerad, numrerad 18/35 samt daterad 1979, pappersstorlek 76 x 55 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Matta, old Isphahan, trädgårdssmotiv, 155 x 105 cm
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Jensen, Georg, egen verkstad, Köpenhamn, sockertång, sterlingsilver, modellnummer 131, stämplad 1910-25, svensk importstämpel efter 1912
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering13 000 - 14 000 SEK
Slutpris5 500 SEK
Värdering6 000 - 7 000 SEK
Kaffeservis, 3 delar, silver, kaffekanna h 24 cm, total vikt 1200 gram
Slutpris7 000 SEK
Värdering4 800 - 5 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Glemme, Dagmar, akryl, komposition med katter, signerad, 44 x 60 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Slutpris3 800 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Orup, Bengt för Johansfors, kanna med pistill, glas, h exklusive pistill 30 cm
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Hirschfänger i läderbalja, förnicklat stål och horn, Österrike, 1900-talets 1 hälft, total l cirka 50 cm, kniv saknas, balja något trång
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Paradstickert för officer vid brandkåren, så kallad Feuerwehr Seitengewehr, Österrike sekelskiftet 1900, dekor av brandkårsattribut som hjälmar, yxor mm, klinga märkt Alois Formanek Waffenerzeuger,
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Okänd designer för David Andersen, Oslo, kniv i balja, svart bakelit och läder med beslag i sterlingsilver, total l 22 cm
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Matta, old Pakistan, Ghommönstrad, 300 x 195 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Slutpris3 600 SEK
Värdering3 800 - 4 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering3 400 - 3 600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering3 800 - 4 000 SEK
Nyström, Helmtrud, färgetsning, "Blå resa", signerad och numrerad 87/90, daterad 1980, synlig pappersstorlek 64 x 51 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Wallsten, Roland, färgserigrafi, strandbild, signerad och numrerad 132/180, synlig pappersstorlek 56 x 72 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Smyckesskrin, silver, kulhamrad dekor, svenska importstämplar 1931, l 14 cm, initialer GH eller HG
Slutpris1 200 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd konstnär, skulptur, brons, ballerinor, höjd 72 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Okänd designer, bordslampa, delvis vitfärgat glas och metall, höjd 42 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Trofé, gnuskinn?, total l 235 cm, skador
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Handskskrin, mässing, nyrenässans, sekelskiftet 1900, reliefdekor av personer mm efter Rembrandt, invändig, röd sidenbeklädnad, l 24 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer för Barcelona, golvlampa, vitlackerad metall, ”Marlène”, h 130 cm
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer för Barcelona, vägglampor, 1 par, vitlackerad metall, ”Marlène”, h 32 cm
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Mathsson, Bruno för DUX, soffbord, krom med vit marmorskiva, "Karin", design 1969, 65 x 65 cm, skiva med lagning
Slutpris2 000 SEK
Värdering1 600 - 1 700 SEK
Slutpris5 000 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 400 - 2 600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK