Laddar...
Juniauktion
Visning
28/6 12 - 19
29/6 12 - 17
30/6 12 - 16
Lägsta föremålsnummer
337
Okänd designer för Homeline, stolar, Bonny, 6 st, klädsel i brun sammet, hämtas på Halmstad Teater efter överenskommelse
SlutprisInga bud
Värdering1 600 - 1 700 SEK
338
Okänd designer för Homeline, stolar, Bonny, 6 st, klädsel i brun sammet, hämtas på Halmstad Teater efter överenskommelse
SlutprisInga bud
Värdering1 600 - 1 700 SEK
339
Okänd designer, hallmöbel, ek, 1960-70-tal, bredd 91 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
340
Osswald, Hans, olja, komposition, signerad, 30 x 56 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
341
Okänd designer för BD-Möbel, Jakobstad, Finland, soffa, krom med svart läderklädsel, "Wing", b 168 cm
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
342
Manca, Gino för Bertils konststen, trädgårdsskulptur, konststen, "Den lille havfrue", signerad, höjd 68 cm
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
343
Malmsten, Carl, golvlampa, björk, "Staken", brännstämplad signatur, höjd 132 cm
Slutpris1 100 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
344
Langenmantel-Rietzenstein, Erna von, Rosenthal, figurin porslin Empiredanserska, modellnummer K206/2, designad 1912, först tillverkad 1913, polykrom underglasyrdekor, h 18 cm,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
345
Malmsten, Carl, soffbord, "Ovalen", längd 120 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
346
Okänd designer för Homeline, stolar, Bonny, 6 st, klädsel i röd sammet, hämtas på Halmstad Teater efter överenskommelse
SlutprisInga bud
Värdering1 600 - 1 700 SEK
347
Okänd designer för Homeline, stolar, Bonny, 6 st, klädsel i röd sammet, hämtas på Halmstad Teater efter överenskommelse
SlutprisInga bud
Värdering1 600 - 1 700 SEK
348
Okänd designer för Homeline, stolar, Bonny, 6 st, klädsel i röd sammet, hämtas på Halmstad Teater efter överenskommelse
SlutprisInga bud
Värdering1 600 - 1 700 SEK
349
Okänd designer för Homeline, stolar, Bonny, 6 st, klädsel i röd sammet, hämtas på Halmstad Teater efter överenskommelse
SlutprisInga bud
Värdering1 600 - 1 700 SEK
350
Okänd designer för Homeline, stolar, Bonny, 6 st, klädsel i röd sammet, hämtas på Halmstad Teater efter överenskommelse
SlutprisInga bud
Värdering1 600 - 1 700 SEK
351
Ljusstakar, 1 par, porslin, Royal Copenhagen Musselmalet Helblonde, modellnummer 1/15, h 23 cm, 1 med lagning
Slutpris1 200 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
352
Fåtölj, rotting, så kallad Påfågelsstol, 1900-talets 2 hälft, höjd 135 cm
Slutpris3 200 SEK
Värdering600 - 700 SEK
353
Okänd designer, matta, röllakan, dekor i rött,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
354
Jakobsson, Hans Agne, Markaryd, bordslampa, glas, modell B 172, dekor i vitt överfång, h 31 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
355
Persson, Ove, olja, Träd med löv, signerad och daterad -97, 71 x 34 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
356
Väggplåtar till 2 ljus, 1 par, mässing, barocktyp, Holland 17-1800-tal, dekor av lejon, Amsterdams stadsvapen mm, h 50 cm, senare ljusarmar
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
357
Okänd designer för Farstrup, reclinerfåtölj, modell 5900 plus, grått tyg och bok, fungerar vid test
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
358
Pedersen, Finn, akryl på papper, komposition, signerad och daterad -86, synlig storlek 58 x 41 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
359
Hörnskåp, bonad fur, allmogearbete, 17-1800-tal, höjd 131 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
360
Bratt-Wijkander, Monica för Reijmyre, vaser, 4 st, rubinfärgad glasmassa, höjd 17-18 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
361
Skåp, valnöt, nyrenässans, sekelskiftet 1900, höjd 156 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
362
Kulspel, bemålat trä, 1900-talets 1 hälft, höjd 36 cm, kula saknas
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
363
Andersson, Johan Ossian, olja, motiv med fiskebåt, signerad, 36 x 50 cm
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
364
Leon, May K, lito, Kathrine Hepburn, numrerad 1/10, pappersstorlek 63 x 47 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
365
Leon, May K, färglito, dansande par, numrerad HC, pappersstorlek 63 x 47 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
366
Leon, May K, färglito, dansande par, signerad, pappersstorlek 63 x 47 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
367
Okänd designer för Bramin, lampbord, palisander, kvadratiskt, etikettmärkt och daterat 1968, längd 80 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
368
Oppenheimer, Johnny, olja, stilleben med mortel, signerad, 46 x 55 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
369
Englund, Eva för Orrefors, 6 delar glas, Maja, emaljerad dekor av löjtnantshjärtan, 2 skålar, 4 vinglas, skålar diameter 18 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
370
Ljusstake, mässing, empire, 1800-talets början, h 25 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
371
Sybord, mahogny med undre garnpåse, empire, 1800-talets 1 hälft, lyrgavlar, invändig ägarplakett med initialer A v d W, bredd 52 cm, lagningar
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
372
Prydnadsbord, mahogny med förgyllda mässingsbeslag, gustaviansk stil, sekelskiftet 1900, l 52 cm
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
373
Okänd designer för Datelli, weekendbag, oljecanvas med läderdetaljer, bredd 53 cm, normalt bruksslitage
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
374
Damarmbandsur, stål, Rolex Oyster Perpetual Date, manuell, serienummer 3779861 (1974)
Slutpris11 000 SEK
Värdering8 000 - 7 000 SEK
375
Sweetlove, William, skulptur, "Cloned pig with red boots", plast och glasfiber, signerad och numrerad 44/100, längd 42 cm
Slutpris3 800 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
376
Matta, Gabbeh, 170 x 100 cm
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
378
Halsband, silver, så kallat bunadssmykke, dekor i filigran, stämplat Knut Andreas Rasmussen Oslo
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
379
Okänd designer, sideboard, aluminium med lackerad skiva, längd 121 cm
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
380
Andersson, Rutger för Tenzo, byrå, svartlackerad MDF med metallbeslag, "Malibu", design 1988, bredd 86 cm
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
381
Trädgårdsmöbel, 4 delar, lackerad aluminium, modern tillverkning, 3 stolar samt bord
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
382
Leon, May K, offset, nattpromenad, signerad och daterad 1982 i trycket samt numrerad 196/200, pappersstorlek 50 x 70 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
383
Larsson, Sara för A2 Designeras, byrå, lackerat bok och MDF, "Stripe Multi", design 2009, b 86 cm
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
384
Parti Grönlandica; inuitdocka med fångstredskap, slitage
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
385
Gessle, Åsa för By Rydéns, taklampor, 1 par, koppar, "Made by love", etikettmärkta, h 31 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.