Laddar...
Juniauktion
Visning
28/6 12 - 19
29/6 12 - 17
30/6 12 - 16
Lägsta föremålsnummer
386
Gessle, Åsa för By Rydéns, taklampor, 1 par, koppar, "Made by love", etikettmärkta, h 31 cm
Slutpris500 SEK
Värdering60 - 700 SEK
387
Gessle, Åsa för By Rydéns, taklampor, 1 par, koppar, "Made by love", etikettmärkta, h 31 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
388
Gessle, Åsa för By Rydéns, taklampor, 1 par, koppar, "Made by love", etikettmärkta, h 31 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
389
Gessle, Åsa för By Rydéns, taklampor, 1 par, koppar, "Made by love", etikettmärkta, h 31 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
390
Mogensen, Börge för Fredericia, fåtöj, ek, modellnummer 227, design 1961, stämpelsignerad, b 75 cm
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
391
Spränghandtag, "Hercules Midget blasting machine", tillverkat av Hercules Powder Company, Wilmington Delaware, samt flaska för smörjolja, metall, WWII, handtag h 11 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
392
Stort parti fotografier, USA, WWII, delvis senare avdrag
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
393
More Design för Softline, stolar, 4 st, bok och svart polypropylen, "Felix"
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
394
Parti brev mm, USA WWII, bland annat korrespondens från Walter Ross till dennes föräldrar, inklusive en sidenduk till Mors Dag
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
395
Nyhetsbulletiner, 3 st, inramade, USA, WWII, allierade invasionen av Normandie, D-dagen, 6 juni 1944
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
396
Okänd designer, stol, kromat stål samt vaxat snöre, modern tillverkning
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
397
Okänd designer för nysilverfabriken Aurora, matbestick, nysilver, i schatull
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
398
Okänd dansk designer, lampbord, palisander med kakelplattor, 1950-60-tal (kaklen 17-1800-tal), 57 x 57 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
399
Okänd designer för Tronhill, stolar, 5 st, kromade ben, blå klädsel, "Horo visitor", etikettmärkta
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
400
Brefkortsalbum, 1900-talets första hälft, bland annat Jenny Nyström
Slutpris700 SEK
Värdering700 - 800 SEK
401
Okänd designer, snurrfåtölj med fotpall, ljus beige konstläderklädsel på kromad fot
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
402
Okänd designer för Kebe, Danmark, reclinerfåtölj med fotpall, ljus beige läder(?)klädsel på grålackerad metallfot
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
403
Hansen, Sigvard, olja, vinterlandskap med å, daterad 1913, 52 x 72 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
404
Okänd konstnär, batiktryck, sign Nenna (?), 123 x 119 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
405
Matta, old/semiantik persisk, 325 x 225 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
406
Schouboe, Pablo, olja, "Et snaevert Pas" - motiv från Sydamerika, signerad, a tergo etikett från Kunsthallen, 25 x 30 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
407
Hansen, Mogens för Stouby Polster Møbelfabrik, fåtölj, böjträ med ljusbrun läderklädsel, modell MH101
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
408
Okänd konstnär, olja, Sankt Nicolai Kirke i Köge, 31 x 19 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
409
Okänd designer för Inredningsform, stolar, 6 st, svartlackerat böjträ på benställning av metall, hämtas på Halmstad Teater efter överenskommelse
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
410
Okänd designer för Inredningsform, stolar, 6 st, svartlackerat böjträ på benställning av metall, hämtas på Halmstad Teater efter överenskommelse
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
411
Okänd designer för Inredningsform, stolar, 6 st, svartlackerat böjträ på benställning av metall, hämtas på Halmstad Teater efter överenskommelse
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
412
Okänd designer för Inredningsform, stolar, 8 st, svartlackerat böjträ på benställning av metall, hämtas på Halmstad Teater efter överenskommelse
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
413
Okänd designer för Inredningsform, bord, träskiva på fot av metall, diameter 60 cm, höjd 72 cm, hämtas på Halmstad Teater efter överenskommelse
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
414
Okänd designer för Inredningsform, bord, träskiva på fot av metall, diameter 60 cm, höjd 72 cm, hämtas på Halmstad Teater efter överenskommelse
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
415
Okänd designer för Inredningsform, bord, träskiva på fot av metall, diameter 60 cm, höjd 72 cm, hämtas på Halmstad Teater efter överenskommelse
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
416
Okänd dansk designer, serveringsvagn, teak, 1960-tal, löstagbar bricka, längd 62 cm
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
417
Okänd dansk designer, bokhyllor, 1 par, palisander, 1950-60-tal, b 116, h 78 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
418
Hansen, Andreas för Le Klint, taklampa, veckad plast, Le Klint 153, h 35 cm, armatur saknas, formgiven 1964
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
419
Hovmand-Olsen, Arne, lampbord, palisander, längd 34 cm
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
420
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, lampbord, palisander med kakelplattor, dubbla skivor, längd 40 cm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
421
Staehr-Olsen, Fritz, olja, strandparti med båt, signerad och daterad 1919, 37 x 53 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
422
Kohud, garvad, brun-vit, längd 250 cm, skada
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
423
Kohud, garvad, brun-vit, längd 262 cm, mindre skada
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
424
Tallrikar, 10 st, porslin, Royal Copenhagen, Blå Blomst, dia 26 cm
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
425
Djupa tallrikar, 8 st, porslin, Royal Copenhagen, Blå Blomst, dia 22 cm
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
426
Tallrikar, 10 st, porslin, Royal Copenhagen, Blå Blomst, dia 22 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
427
Assietter, 12 st, porslin, Royal Copenhagen, Blå Blomst, dia 16 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
428
Terrin, porslin, Royal Copenhagen Blå Blomst, längd 32 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
429
Parti porslin, Royal Copenhagen Blå Blomst, kaffe samt mockaservisdelar, kanna höjd 24 cm,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
430
Parti porslin, Royal Copenhagen Blå Blomst, bl.a uppläggningsfat mm, detta längd 31 cm,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
431
Okänd konstnär, skulptur, brons, pylon, otydligt signerad och numrerad 4/300, h 30 cm
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
432
Palm, Ingrid, vävnad, "Stenig strand", signerad, 155 x 90 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
433
Vallien, Bertil för Kosta Boda, fat/skulpturer, glas, 3 st, 15 x 15 cm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.