Laddar...

Juniauktion

Visning

28/6 12 - 19

29/6 12 - 17

30/6 12 - 16


Juniauktion
Avslutad
Gessle, Åsa för By Rydéns, taklampor, 1 par, koppar, "Made by love", etikettmärkta, h 31 cm
386
Gessle, Åsa för By Rydéns, taklampor, 1 par, koppar, "Made by love", etikettmärkta, h 31 cm
Slutpris500 SEK
Värdering60 - 700 SEK
Avslutad
Gessle, Åsa för By Rydéns, taklampor, 1 par, koppar, "Made by love", etikettmärkta, h 31 cm
387
Gessle, Åsa för By Rydéns, taklampor, 1 par, koppar, "Made by love", etikettmärkta, h 31 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Gessle, Åsa för By Rydéns, taklampor, 1 par, koppar, "Made by love", etikettmärkta, h 31 cm
388
Gessle, Åsa för By Rydéns, taklampor, 1 par, koppar, "Made by love", etikettmärkta, h 31 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Gessle, Åsa för By Rydéns, taklampor, 1 par, koppar, "Made by love", etikettmärkta, h 31 cm
389
Gessle, Åsa för By Rydéns, taklampor, 1 par, koppar, "Made by love", etikettmärkta, h 31 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Mogensen, Börge för Fredericia, fåtöj, ek, modellnummer 227, design 1961, stämpelsignerad, b 75 cm
390
Mogensen, Börge för Fredericia, fåtöj, ek, modellnummer 227, design 1961, stämpelsignerad, b 75 cm
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Spränghandtag, "Hercules Midget blasting machine", tillverkat av Hercules Powder Company, Wilmington Delaware, samt flaska för smörjolja, metall, WWII, handtag h 11 cm
391
Spränghandtag, "Hercules Midget blasting machine", tillverkat av Hercules Powder Company, Wilmington Delaware, samt flaska för smörjolja, metall, WWII, handtag h 11 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Stort parti fotografier, USA, WWII, delvis senare avdrag
392
Stort parti fotografier, USA, WWII, delvis senare avdrag
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
More Design för Softline, stolar, 4 st, bok och svart polypropylen, "Felix"
393
More Design för Softline, stolar, 4 st, bok och svart polypropylen, "Felix"
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Parti brev mm, USA WWII, bland annat korrespondens från Walter Ross till dennes föräldrar, inklusive en sidenduk till Mors Dag
394
Parti brev mm, USA WWII, bland annat korrespondens från Walter Ross till dennes föräldrar, inklusive en sidenduk till Mors Dag
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Nyhetsbulletiner, 3 st, inramade, USA, WWII, allierade invasionen av Normandie, D-dagen, 6 juni 1944
395
Nyhetsbulletiner, 3 st, inramade, USA, WWII, allierade invasionen av Normandie, D-dagen, 6 juni 1944
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Okänd designer, stol, kromat stål samt vaxat snöre,  modern tillverkning
396
Okänd designer, stol, kromat stål samt vaxat snöre, modern tillverkning
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd designer för nysilverfabriken Aurora, matbestick, nysilver, i schatull
397
Okänd designer för nysilverfabriken Aurora, matbestick, nysilver, i schatull
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd dansk designer, lampbord, palisander med kakelplattor, 1950-60-tal (kaklen 17-1800-tal), 57 x 57 cm
398
Okänd dansk designer, lampbord, palisander med kakelplattor, 1950-60-tal (kaklen 17-1800-tal), 57 x 57 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd designer för Tronhill, stolar, 5 st, kromade ben, blå klädsel, "Horo visitor", etikettmärkta
399
Okänd designer för Tronhill, stolar, 5 st, kromade ben, blå klädsel, "Horo visitor", etikettmärkta
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Brefkortsalbum, 1900-talets första hälft, bland annat Jenny Nyström
400
Brefkortsalbum, 1900-talets första hälft, bland annat Jenny Nyström
Slutpris700 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Okänd designer, snurrfåtölj med fotpall, ljus beige konstläderklädsel på kromad fot
401
Okänd designer, snurrfåtölj med fotpall, ljus beige konstläderklädsel på kromad fot
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Okänd designer för Kebe, Danmark, reclinerfåtölj med fotpall, ljus beige läder(?)klädsel på grålackerad metallfot
402
Okänd designer för Kebe, Danmark, reclinerfåtölj med fotpall, ljus beige läder(?)klädsel på grålackerad metallfot
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Hansen, Sigvard, olja, vinterlandskap med å, daterad 1913, 52 x 72 cm
403
Hansen, Sigvard, olja, vinterlandskap med å, daterad 1913, 52 x 72 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, batiktryck, sign Nenna (?), 123 x 119 cm
404
Okänd konstnär, batiktryck, sign Nenna (?), 123 x 119 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Matta, old/semiantik persisk, 325 x 225 cm
405
Matta, old/semiantik persisk, 325 x 225 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Schouboe, Pablo, olja, "Et snaevert Pas" - motiv från Sydamerika, signerad, a tergo etikett från Kunsthallen, 25 x 30 cm
406
Schouboe, Pablo, olja, "Et snaevert Pas" - motiv från Sydamerika, signerad, a tergo etikett från Kunsthallen, 25 x 30 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Hansen, Mogens för Stouby Polster Møbelfabrik, fåtölj, böjträ med ljusbrun läderklädsel, modell MH101
407
Hansen, Mogens för Stouby Polster Møbelfabrik, fåtölj, böjträ med ljusbrun läderklädsel, modell MH101
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, olja, Sankt Nicolai Kirke i Köge, 31 x 19 cm
408
Okänd konstnär, olja, Sankt Nicolai Kirke i Köge, 31 x 19 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för Inredningsform, stolar, 6 st, svartlackerat böjträ på benställning av metall, hämtas på Halmstad Teater efter överenskommelse
409
Okänd designer för Inredningsform, stolar, 6 st, svartlackerat böjträ på benställning av metall, hämtas på Halmstad Teater efter överenskommelse
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd designer för Inredningsform, stolar, 6 st, svartlackerat böjträ på benställning av metall, hämtas på Halmstad Teater efter överenskommelse
410
Okänd designer för Inredningsform, stolar, 6 st, svartlackerat böjträ på benställning av metall, hämtas på Halmstad Teater efter överenskommelse
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd designer för Inredningsform, stolar, 6 st, svartlackerat böjträ på benställning av metall, hämtas på Halmstad Teater efter överenskommelse
411
Okänd designer för Inredningsform, stolar, 6 st, svartlackerat böjträ på benställning av metall, hämtas på Halmstad Teater efter överenskommelse
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd designer för Inredningsform, stolar, 8 st, svartlackerat böjträ på benställning av metall, hämtas på Halmstad Teater efter överenskommelse
412
Okänd designer för Inredningsform, stolar, 8 st, svartlackerat böjträ på benställning av metall, hämtas på Halmstad Teater efter överenskommelse
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd designer för Inredningsform, bord, träskiva på fot av metall, diameter 60 cm, höjd 72 cm, hämtas på Halmstad Teater efter överenskommelse
413
Okänd designer för Inredningsform, bord, träskiva på fot av metall, diameter 60 cm, höjd 72 cm, hämtas på Halmstad Teater efter överenskommelse
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd designer för Inredningsform, bord, träskiva på fot av metall, diameter 60 cm, höjd 72 cm, hämtas på Halmstad Teater efter överenskommelse
414
Okänd designer för Inredningsform, bord, träskiva på fot av metall, diameter 60 cm, höjd 72 cm, hämtas på Halmstad Teater efter överenskommelse
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd designer för Inredningsform, bord, träskiva på fot av metall, diameter 60 cm, höjd 72 cm, hämtas på Halmstad Teater efter överenskommelse
415
Okänd designer för Inredningsform, bord, träskiva på fot av metall, diameter 60 cm, höjd 72 cm, hämtas på Halmstad Teater efter överenskommelse
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd dansk designer, serveringsvagn, teak, 1960-tal, löstagbar bricka, längd 62 cm
416
Okänd dansk designer, serveringsvagn, teak, 1960-tal, löstagbar bricka, längd 62 cm
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd dansk designer, bokhyllor, 1 par, palisander, 1950-60-tal, b 116, h 78 cm
417
Okänd dansk designer, bokhyllor, 1 par, palisander, 1950-60-tal, b 116, h 78 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Hansen, Andreas för Le Klint, taklampa, veckad plast, Le Klint 153, h 35 cm, armatur saknas, formgiven 1964
418
Hansen, Andreas för Le Klint, taklampa, veckad plast, Le Klint 153, h 35 cm, armatur saknas, formgiven 1964
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Hovmand-Olsen, Arne, lampbord, palisander, längd 34 cm
419
Hovmand-Olsen, Arne, lampbord, palisander, längd 34 cm
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, lampbord, palisander med kakelplattor, dubbla skivor, längd 40 cm
420
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, lampbord, palisander med kakelplattor, dubbla skivor, längd 40 cm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Staehr-Olsen, Fritz, olja, strandparti med båt, signerad och daterad 1919, 37 x 53 cm
421
Staehr-Olsen, Fritz, olja, strandparti med båt, signerad och daterad 1919, 37 x 53 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Kohud, garvad, brun-vit, längd 250 cm, skada
422
Kohud, garvad, brun-vit, längd 250 cm, skada
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Kohud, garvad, brun-vit, längd 262 cm, mindre skada
423
Kohud, garvad, brun-vit, längd 262 cm, mindre skada
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Tallrikar, 10 st, porslin, Royal Copenhagen, Blå Blomst, dia 26 cm
424
Tallrikar, 10 st, porslin, Royal Copenhagen, Blå Blomst, dia 26 cm
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Djupa tallrikar, 8 st, porslin, Royal Copenhagen, Blå Blomst, dia 22 cm
425
Djupa tallrikar, 8 st, porslin, Royal Copenhagen, Blå Blomst, dia 22 cm
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Tallrikar, 10 st, porslin, Royal Copenhagen, Blå Blomst, dia 22 cm
426
Tallrikar, 10 st, porslin, Royal Copenhagen, Blå Blomst, dia 22 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Assietter, 12 st, porslin, Royal Copenhagen, Blå Blomst, dia 16 cm
427
Assietter, 12 st, porslin, Royal Copenhagen, Blå Blomst, dia 16 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Terrin, porslin, Royal Copenhagen Blå Blomst, längd 32 cm
428
Terrin, porslin, Royal Copenhagen Blå Blomst, längd 32 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Parti porslin, Royal Copenhagen Blå Blomst, kaffe samt mockaservisdelar, kanna höjd 24 cm,
429
Parti porslin, Royal Copenhagen Blå Blomst, kaffe samt mockaservisdelar, kanna höjd 24 cm,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Parti porslin, Royal Copenhagen Blå Blomst, bl.a uppläggningsfat mm, detta längd 31 cm,
430
Parti porslin, Royal Copenhagen Blå Blomst, bl.a uppläggningsfat mm, detta längd 31 cm,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, skulptur, brons, pylon, otydligt signerad och numrerad 4/300, h 30 cm
431
Okänd konstnär, skulptur, brons, pylon, otydligt signerad och numrerad 4/300, h 30 cm
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Palm, Ingrid, vävnad, "Stenig strand", signerad, 155 x 90 cm
432
Palm, Ingrid, vävnad, "Stenig strand", signerad, 155 x 90 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Vallien, Bertil för Kosta Boda, fat/skulpturer, glas, 3 st, 15 x 15 cm
433
Vallien, Bertil för Kosta Boda, fat/skulpturer, glas, 3 st, 15 x 15 cm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.