Laddar...
Juniauktion
Visning
28/6 12 - 19
29/6 12 - 17
30/6 12 - 16
Lägsta föremålsnummer
530
Lindskoug, Axel Einar, efter, porträttrelief, förgylld gips, kvinnoansikte, h 21 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
531
Bestick, nysilver, cirka 80 delar, GAB, 1900-talets 2 hälft
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
532
Gervasio, Bernardo, efter, skulptur, förgylld gips på träsockel, "Påskliljan", h inklusive sockel 26 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
533
Okänd kinesisk konstnär, skulptur, skuren soapstone, 1900-tal, man på klippformation, höjd 30 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
534
Ljusstakar, 1 par, porslin, 1800-tal, dekor av par i rokokodräkter, höjd 22 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
535
Tidningar, urklipp, USA, WWII
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
536
Hetsch, Gustav Friedrich för Royal Copenhagen, vas, porslin, förgylld dekor, inpressad signatur, höjd 27 cm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
537
Jardinière/champagnekylare, flintgods, Villeroy & Boch, Bonn, sekelskiftet 1900, dekor i "Flamande"-mönster, längd 35 cm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
538
Armstolar, 2 st, lackerat och förgyllt trä, så kallade svenska modellen med "skrattrygg", 1 gustavianskt provinsarbete, sekelskiftet 1800, 1 sekelskiftet 1900, slitage, förstärkningar
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
539
Okänd designer för AB Nybrofabriken, Fröseke, hallmöbel med spegel, palisander, "Miljö M 23" underrede med 2 lådor, etikettsignerad, h 170 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
540
Vapensköld, gjutjärn, 1900-talets 1 hälft, dekor av amazon till häst, höjd 42 cm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
541
Skulptur, förgylld gips, Nefertite, h 24 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
542
Persson, Inger för Rörstrand, vas samt skålfat, chamotterat och delvis glaserat lergods, signerade, h 20 respektive dia 30 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
543
Ljusstakar 1 par, mässing, empire, 1800-talets början, h 31 cm, 1 lagad
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
544
Eldh, Tore för Cesons, theskedar, 12 st, silver, "Princess", total vikt 90 gram,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
545
Väggkonsoler, 2 st, förgyllt trä och stuck, 1900-talets mitt, h 21 respektive 24 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
546
Krön, förgylld gips, empirestil, 1900-tal, dekor av kvinnomaskaron mm, h 24 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
547
Kaminur, alabaster och förgylld metall, 1800-talets slut, dekor av romarinna med stylus, l 46 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
548
Vattentestkit, U S Army WWII i trälåda, denna höjd 10 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
549
Olson, Axel, färglitografi, "Målarens hand", signerad och numrerad 172/260, synlig pappersstorlek 32 x 54 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
550
Okänd engelsk (?) konstnär, 1800-talets mitt, olja, nereider, 52 x 41 cm, slitage, retuscher
Slutpris900 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
551
Fingeravtrycksetui med innehåll, WWII, etui längd 25 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
552
Takampel, gult glas med mässingsmontage, så kallad månskensampel, 1900-tal, höjd 35 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
553
Flaska, glas, med patentkork, WWII, märkt "Brasserie A Collin Bastogne", hemförd av amerikansk soldat efter Ardenneroffensiven (Battle of the Bulge) 16/12 1944 - 25/1 1945, höjd 31 cm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
554
Reuterswärd, Oscar, färglitografi, Omöjlig figur, signerad och numrerad 50/60, synlig pappersstorlek 76 x 59 cm, färgskiftningar
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
555
Jonson, Sven, färglito, "Bågskytten från Ithaka", ur mappen "Strändernas Svall", signerad Provtryck, synlig pappersstorlek 43 x 50 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
556
Jonson, Sven, färglito, "Avfärden från Calypso", ur mappen "Strändernas Svall", signerad Provtryck, synlig pappersstorlek 50 x 43 cm
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
557
Olson, Erik, färglitografi, "TV-familjen", signerad, daterad 1967 samt numrerad 276/310, synlig pappersstorlek 50 x 64 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
558
Thorén, Esaias, färglito, Kanna och mask, signerad, daterad -60 och numrerad 68/125, synlig pappersstorlek 60 x 47 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
559
Lorentzon, Waldemar, färglito, "Återkomsten", signerad Litografi särtryck, synlig pappersstorlek 56 x 44 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
560
Larson, Lisa för Gustafsberg, figurin, delvis glaserat stengods, Katt, ur serien "Lilla Zoo" från 1955, h 12 cm
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
561
Olson, Axel, färglito, "Strandfynd", signerad och numrerad 274/310, ur 70-årsmappen, synlig pappersstorlek 30 x 42 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
562
Okänd designer (för Bauhaus?), stolar, 1 par, krom med röd galonklädsel, stämplad datering 1953
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
563
Berg, Monica, olja, kvinnlig figur, signerad, 100 x 80 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
564
Uppsatsskål, nysilver och glas, jugend, 1900-talets början, höjd 37 cm, nagg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
565
Matsked, silver, fiolmodell, stämplad Peter Gillberg Varberg 1780, l 21 cm, vikt 53 gr, initialer
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
566
Okänd designer för Keller & Guérin, Lunéville, kanna, flintgods, art-nouveau, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
567
Okänd engelsk konstnär, kustparti från Wales, otydlig signatur, a tergo betecknad JHH North Wales 1890, 51 x 76 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
568
Parti silver; mynt samt bläckpenna, total vikt cirka 90 gram
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
569
Fickur, 3 st, herrsavonett, förgylld metall (glas saknas, herrfickur silver, C F Pettersen Christiania (Oslo) samt herrfickr, vitmetall, emaljskada
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
570
Okänd konstnär, 1900-tal, olja, landskap, signerad J C Jonas, synlig storlek 28 x 40 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
571
Antonsson, Oscar för Ystad Brons, fat, patinerad brons, "Flora", dia 41 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
572
Fiol, så kallad skolfiol, 1900-talets början, efter modell av Stradivarius, medöfler 3 stråkar
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
573
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, oljemålningar, 1 par, arabisk respektive italiensk kvinna, signerade, 53 x 19 cm, smärre skador
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
574
Prydnadsbord, skuret och förgyllt trä med vit marmorskiva, rokokostil, sekelskiftet 1900, h 65 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
575
Gordon, Ernest för Kosta, skål, glas, slipad dekor av bl a öga, längd 21 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
576
Fridolfsson, Kerstin ("Miss K"), skulptur/väggrelief, plåt, HSTD, höjd 100 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
577
Uppblåsbar reklamskylt, i form av Cola Zeroflaska, h 125 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.