Laddar...
Juniauktion
Visning
28/6 12 - 19
29/6 12 - 17
30/6 12 - 16
Lägsta föremålsnummer
674
Saltkar, 1 par, blybergsporfyr, 1800-talets 1 hälft, dekagonala, dia 6 cm, någon minimal nagg
Slutpris2 800 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
675
Persson, Sigurd, egen verkstad, ring, sterlingsilver med cabochonslipad karneol, stämplad Helsingborg 1963, innerdiameter 16 mm
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
676
Persson, Sigurd, egen verkstad, ring, sterlingsilver med cabochonslipad karneol, stämplad Helsingborg 1963, innerdiameter 16 mm
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
677
Nielsen, A för Royal Copenhagen, figurin, porslin, ekorre, modellnummer 982, polykrom underglasyrdekor, h 7 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
678
Backström, Monica för Kosta Boda, skulptur/bordslampa, ägg, h 23 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
679
Ljusstakar, 1 par, förgylld brons, empiretyp, 1800-talets 2 hälft, h 18 cm
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 600 - 1 700 SEK
680
4 delar silver; skrin, cigarettetui samt 2 skedar, total vikt 300 gram
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
681
Okänd designer för GAB, cigarettetui, silver, dekor i rutmönster, stämplat Stockholm 1947, vikt 165 gram, i etui från Carl Hoff
Slutpris700 SEK
Värdering700 - 800 SEK
682
Böckman, Edgar för Höganäs, bordslampa, glaserat lergods, art-déco, 1920-tal, h exklusive lamphållare 33 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
683
Delly, Thezar, olja, balinensisk kvinna med fiol, signerad och daterad 2005, 150 x 96 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
684
Myntskulptur, kinesiska mynt och förgylld metall, Bali, 1900-talets 2 hälft, gudinna på fågel, , höjd 78 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
685
Okänd balinesisk konstnär, skulptur, skuret och bemålat trä, sittande kvinna, signerad I B Alit, höjd 86 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
686
Okänd balinesisk konstnär, skulptur, skuren mahogny , liggande sjöjungfru, l 90 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
687
Okänd balinesisk konstnär, skulptur, skuren mahogny , knästående akt, h 92 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
688
Okänd balinesisk konstnär, skulptur, skuren mahogny , sittande akt, h 90 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
689
Skrin, 7 st, trä och papier-maché, Indien (?), 1900-tal, l 8 - 21 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
690
Damarmbandsur, förgyllt stål, Omega Seamaster Quartz, modellnummer 1380, 25 x 25 mm, i originaletui
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
691
Matservis, fajans, Spode "Sommer Palace", cirka 70 delar
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
692
Krus, saltglaserat stengods, Höganäs 25 liter, h 52 cm
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
693
Spinnrock, delvis bemålat trä, 1800-tal
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
694
Skulptur, delvis glaserat lergods, stående så kallad laughing Buddha med solfjäder, h 18 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
695
Kanna, grönglaserat lergods med zoomorf mynning, Persien, Qajar eller äldre, h 36 cm, lagningar
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
696
Matta, semiantik Ersari, 330 x 255 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
697
Thekoppar med underfat, 11 + 12 st samt 11 assietter, porslin, Royal Copenhagen Blå Blomst
Slutpris3 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
698
Parti porslin, Royal Copenhagen Blå Blomst; kaffekanna, 11 kaffekoppar med underfat, 9 assietter samt ytterligare cirka 20 delar diverse porslin
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
699
Bord, skuren hardwood, Kina, 1900-tal, dekor av heliga föremål mm, l 154 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
700
Pitt, Moses efter Janssonius, Jan & van Waesbergen, Abraham, karta, kopparstucken och handkolorerad, " Jutia Australis...", 2 upplagan 1680, synlig pappersstorlek 47 x 60 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
701
Okänd konstnär, 1800-talets mitt, blyerts, porträtt av måleriprofessorn Frederik Vermehren (1823-1910), synlig pappersstorlek 27 x 22 cm, fläckar
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
702
Henningsen, Hans, blyerts, mansporträtt, signerad och daterad -33, pappersstorlek 37 x 26 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
703
Kandinsky, Vasilij, efter honom, mapp med 6 offset, ed Galerie Hybler 1963, numrerade 26/100, pappersstorlek 41 x 31 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
704
Ploug, Jörgen, olja, vårlandskap, signerad och daterad 1923, 50 x 69 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
705
Fisher, Edward efter Reynolds sir Joshua, kopparstick, "Reddere Personae Scit Convenientia Cuique (Garrick between Tragedy and Comedy)" 1762, synlig pappersstorlek 45 x 53 cm, gulnad
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
706
Kitagawa, Utamaro, färgträsnitt, "Watching moths", nummer 8 ur "Joshoku kaiko tewaza-gusa", synlig pappersstorlek 36 x 25 cm, möjligen senare avdrag
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
707
Miró, Joan, efter, poster, färglito på offset, "eaux-fortes gravures pour des poèmes de Salvador Espriu 1978", synlig pappersstorlek 64 x 46 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
708
Högtalare, 6 st, Peerless, Danmark, framstår oanvända i originalförpackning
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
709
Högtalare, 6 st, Peerless, Danmark, framstår oanvända i originalförpackning
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
710
Högtalare, 2 st, Peerless, Danmark, framstår oanvända i originalförpackning
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
711
Kristensen, Sven Esske för Ludvig Pontoppidan, satsbord, palisander, 1960-tal, etikettmärkt, 51 x 38 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
712
Mogensen, Börge för Fredericia, stol, ek med cognacsfärgad läderklädsel, modell 3241, dezsign 1968, slitage, rygg med reva
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
713
Bord, skuren hardwood, Kina, 1900-tal, 2 lådor i sarg, l 91 cm, smärre lagningar
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
714
Byrå, mahogny med mässingsbeslag, 1900-tal, 5 lådor, b 80 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
715
Ipsen, Poul Janus, mapp med 6 litografier, kompositioner, signerade EA, ed Galerie Moderne Silkeborg, synlig pappersstorlek 30 x 22 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
716
Okänd designer för Mid You, matbord, ek, modern tillverkning, dia 120 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
717
Cortesi, Angelo för Fiam, soffbord, härdat glas, "Ponte", l 120 cm
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
718
Okänd designer för Skånska Möbelhuset, armstolar, 1 par, alm med flätat papperssnöre, "Berit", 1 med fläckar
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
719
Okänd designer, 1970-tal, byrå, fur, 10 lådor, bredd 120 cm
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
720
Okänd dansk designer, möjligen Carlo Jensen för Hundevad, hörnskåp, palisander, 1960-tal, h 162 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
721
Matta, semiantik Bochara, 300 x 240 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.