Visning

28/6 12 - 19

29/6 12 - 17

30/6 12 - 16

Saltkar, 1 par, blybergsporfyr, 1800-talets 1 hälft, dekagonala, dia 6 cm, någon minimal nagg
Slutpris2 800 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Persson, Sigurd, egen verkstad, ring, sterlingsilver med cabochonslipad karneol, stämplad Helsingborg 1963, innerdiameter 16 mm
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Nielsen, A för Royal Copenhagen, figurin, porslin, ekorre, modellnummer 982, polykrom underglasyrdekor, h 7 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Backström, Monica för Kosta Boda, skulptur/bordslampa, ägg, h 23 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Ljusstakar, 1 par, förgylld brons, empiretyp, 1800-talets 2 hälft, h 18 cm
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 600 - 1 700 SEK
4 delar silver; skrin, cigarettetui samt 2 skedar, total vikt 300 gram
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Okänd designer för GAB, cigarettetui, silver, dekor i rutmönster, stämplat Stockholm 1947, vikt 165 gram, i etui från Carl Hoff
Slutpris700 SEK
Värdering700 - 800 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Delly, Thezar, olja, balinensisk kvinna med fiol, signerad och daterad 2005, 150 x 96 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd balinesisk konstnär, skulptur, skuren mahogny , knästående akt, h 92 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd balinesisk konstnär, skulptur, skuren mahogny , sittande akt, h 90 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Matservis, fajans, Spode "Sommer Palace", cirka 70 delar
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Krus, saltglaserat stengods, Höganäs 25 liter, h 52 cm
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Spinnrock, delvis bemålat trä, 1800-tal
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Matta, semiantik Ersari, 330 x 255 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Thekoppar med underfat, 11 + 12 st samt 11 assietter, porslin, Royal Copenhagen Blå Blomst
Slutpris3 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Parti porslin, Royal Copenhagen Blå Blomst; kaffekanna, 11 kaffekoppar med underfat, 9 assietter samt ytterligare cirka 20 delar diverse porslin
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Bord, skuren hardwood, Kina, 1900-tal, dekor av heliga föremål mm, l 154 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd konstnär, 1800-talets mitt, blyerts, porträtt av måleriprofessorn Frederik Vermehren (1823-1910), synlig pappersstorlek 27 x 22 cm, fläckar
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Henningsen, Hans, blyerts, mansporträtt, signerad och daterad -33, pappersstorlek 37 x 26 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Fisher, Edward efter Reynolds sir Joshua, kopparstick, "Reddere Personae Scit Convenientia Cuique (Garrick between Tragedy and Comedy)" 1762, synlig pappersstorlek 45 x 53 cm, gulnad
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Kitagawa, Utamaro, färgträsnitt, "Watching moths", nummer 8 ur "Joshoku kaiko tewaza-gusa", synlig pappersstorlek 36 x 25 cm, möjligen senare avdrag
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Högtalare, 6 st, Peerless, Danmark, framstår oanvända i originalförpackning
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Högtalare, 2 st, Peerless, Danmark, framstår oanvända i originalförpackning
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Byrå, mahogny med mässingsbeslag, 1900-tal, 5 lådor, b 80 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Mid You, matbord, ek, modern tillverkning, dia 120 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Cortesi, Angelo för Fiam, soffbord, härdat glas, "Ponte", l 120 cm
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer, 1970-tal, byrå, fur, 10 lådor, bredd 120 cm
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Matta, semiantik Bochara, 300 x 240 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK