Visning

28/6 12 - 19

29/6 12 - 17

30/6 12 - 16

Ljusstake, mässing, empire, 1800-talets början, h 30 cm
771
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Högtalare (Datorhögtalare?) samt subwoofer, Bose Companion 3
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Väggaplicquer till 2 ljus, 1 par, mässing med prismor, gustaviansk stil, 1900-talets 1 hälft, h 45 cm
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Parti knivar mm
775
Parti knivar mm
Slutpris2 800 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Höglund, Erik för NK/Duka, ölglas 4 st samt vattenglas 2 st, framställda 1992 på Rowne, signerade och daterade, h 13 respektive 22 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Wärff, Göran, för Kosta Boda, vas, klarglas, organisk form, signerad, h 15 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Kaffeskedar, 7 st, silver, Cesons Göteborg, total vikt 90 gram
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Swarowski, armring, förgylld metall med slipade kristaller, innerdiameter 63 mm, i originaletui
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Nyman & Nyman, Höganäs, nipperfat, svartglaserat lergods, dekor av schakal, etikettmärkt, l 19 cm
781
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Futurum, vas, glaserat lergods, organisk form, antagligen framställd på  Uppsala Ekeby, etikettmärkt, h 15 cm, F var verksamt 1934-42
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Starkvinskanna, slipat glas med nysilvermontage, sekelskiftet 1900, h 28 cm
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Kaffeskedar 12 st silver, Vasa design Jacob Ängman 1921, total vikt 155 gram, i originalförpackning
Slutpris900 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Parti silver, total vikt exklusive ljusstakar med fylld fot 160 gram
Slutpris700 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Leksak, bemålat trä, hund, modell snartik Fischer Prices "Snoopy Sniffer", l 38 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Skålfat, silver, genombruten dekor, l 16 cm, vikt 110 gr
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Parti konstglas, 12 delar, bland annat Orrefors Intermezzo
Slutpris1 000 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Parti linne
789
Parti linne
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Taube, Evert, efter honom, offset, "Tango i Dolores", synlig pappersstorlek 49 x 64 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Armstol, bonad björk, biedermeier, 1800-talets mitt
Slutpris600 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Kaffeskedar, 12 st, silver, Olga, stämplade GAB, l 11,5 cm, total vikt 150 gram
Slutpris900 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Fickur, vitmetall, American Waltham, 1800-talets 2 hälft, dia 6 cm, smärre defekter
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Sängstomme, mahogny, Grange, innermått 200 x 180 cm, daterad 10/11 1999
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Elektrisk öppen spis, ek, b 120 cm
795
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
796
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Matta, old Indo-Kina, 140 x 75 cm
797
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Jonson, Sven, färglito, Portalen, signerad EA 28/30, synlig pappersstorlek  43 x 53 cm
798
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
799
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
800
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
3 delar flintgods, 17-1800-tal, karotter med lock, 1 par, Rörstrand, samt fat möjlugen England, l 29 cm
801
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
802
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Ljusstakar, 1 par, tenn, empire, 1800-talets 1 hälft eller mitt, kvadratisk fot, stämplade Gustaf Wilhelm Lindberg Örebro, verksam 1824-1857, h 21 cm, bucklor
803
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, bordslampa, patinerad brons med rosa glaskupa, art-déco, 1920-tal, h 21 cm
804
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
805
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
806
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
807
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
808
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
809
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
810
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
811
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer, cafébord, Sway, 2 st, svartlackerat trä, 60 x 70 cm,
812
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
813
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
814
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
815
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
816
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Långpipor, 4 st, sjöskum med nysilverfattning, 1800-talets mitt, slitage, skador, medföljer upphängning
817
Slutpris600 SEK
Värdering300 - 400 SEK
818
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK