Visning

28/6 12 - 19

29/6 12 - 17

30/6 12 - 16

Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Slutpris38 000 SEK
Värdering32 000 - 34 000 SEK
Slutpris16 000 SEK
Värdering17 000 - 18 000 SEK
Slutpris40 000 SEK
Värdering42 000 - 44 000 SEK
Frank, Josef för Firma Svenskt Tenn, sido/nattygsbord, mahogny med mässingsbeslag, modell 1073, 100 x 48 cm
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Okänd designer, soffgrupp, 3 delar, björk (?) medkretongklädsel, soffa l 210 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Salongsmöbel, 4 + 3 delar, mahogny, sengustaviansk, sekelskiftet 1800, soffbänk samt 3 stolar, medföljer 3 stolar 1900-tal, soffbänk l 230 cm, proveniens: familjen von Möllser, Skottorps Slott
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Pååg, Britten för Steninge slott, vas, signerad, höjd 28 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Övningshandgranat, lackerad metall, USA WWII, höjd 11 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Parti div personliga hygienartiklar, bl.a tandkräm, tvål, rakblad, mm, WWII
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Parti filmrullar mm, US Army, WWII
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Parti diverse, bl.a smådjursfälla, spelkort, övningsammunition mm US Army, WWII
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Parti tennsoldater, WWII, höjd ca 8 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering13 000 - 14 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering7 000 - 8 000 SEK
Kamera med tillbehör, Leica M3, nummer 819814, objektiv numrerat 1357987 (bägge 1956), teleobjektiv Summicron numrerat 1652803 (1959)
Slutpris11 000 SEK
Värdering6 500 - 7 000 SEK
Weckström, Björn för Lapponia, hänge med kedja, sterlingsilver, "Space Barbarella", stämplad 1970, hänge h 9 cm, kedja total l 70 cm
Slutpris4 600 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Cigarettetui, förgyllt silver, kulhamrad dekor, pålagt monogram för Carin von Möller née Tersmeden, Skottorps Slott, h 9,5 cm
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Sockerskrin, silver, Tyskland, senempire, 1800-talets mitt, volutformade ben, krönande pumpa, rudimentära stämpla, l 15 cm, vikt 320 gram, nyckel saknas
Slutpris2 800 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Wiinblad, Björn, egen verkstad, 5 delar fajans, vas, skål, 2 kannor samt flaska med lock, signerade och daterade, h 7 - 20 cm, vas samt flaska med lagning/nagg
Slutpris900 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Spilkum, porslin, Royal Copenhagen, 1700-talets slut, polykrom bemålning av slottslandskap, delvis förgylld Alt-Ozier-bård, dia 16 cm
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Okänd designer för Hjort Knudsen, fåtölj, bonat trä med vit läderklädsel
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Slagbord, ek, 1900-talets 2 hälft, total längd 187 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Damarmbandsur Gucci 3000L
Damarmbandsur Gucci 3000L
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Malmsten, Carl, sänggavlar, 2 st, teak, Avenue, innermått cirka 90 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer, stereomöbel, palisander, längd 140 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Crêmekoppar med lock och fat, 5 st, porslin, Royal Copenhagen Flora Danica, modelllnummer 3575 respektive 3576, fat dia 11 cm, någon smärre nagg på blommor
Slutpris22 000 SEK
Värdering11 000 - 12 000 SEK
Thekoppar med underfat, 5 + 5 st, Royal Copenhagen halvblonde med förgylld kant, modellnummer 1130, fat dia 15 cm
Slutpris4 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Fat, porslin, Royal Copenhagen Helblonde med förgylld kant, modellnummer 1062, dia 25 cm
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Assietter, 6 st, porslin, Royal Copenhagen Helblonde med förgylld kant, modellnummer 1087, dia 17,5 cm
Slutpris2 800 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Bordssurtout, porslin och nysilver, Royal Copenhagen Musselmalet, modellnummer 1/62, h 18 cm, två ströare med nagg, 1 saltströare senare
Slutpris4 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Tomula, Esteri för Arabia, espressokoppar 7 st samt -fat 12 st, medföljer 3 äggkoppar
Slutpris2 800 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Gräddkanna, porslin, Royal Copenhagen musselmalet helblonde med förgylld kant, modllnummer1032, h 11 cm
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Parti porslin, Royal Copenhagen mestadels Musselmalet halv- och helblonde
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd Balinesisk konstnär, olja, dansande kvinna, otydligt signerad, 114 x 99 cm, i rikt skuren ram
Slutpris3 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd balinesisk konstnär, skulptur, skuret trä, sittande kvinnor, h 88 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK