Laddar...

Juniauktion

Visning

28/6 12 - 19

29/6 12 - 17

30/6 12 - 16


Juniauktion
Avslutad
Gate, Simon för Orrefors, skål, glas, "Tusen fönster", desgn 1936, signerad, diameter 21 cm
819
Gate, Simon för Orrefors, skål, glas, "Tusen fönster", desgn 1936, signerad, diameter 21 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Parti filateli: frimärken mm
820
Parti filateli: frimärken mm
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Figuriner porslin, 2 st: Locher, Axel för B & G, figurin porslin, Fiskarhustru modellnummer 2036, samt Nielsen, A för Royal Copenhagen, figurin, porslin, katt, modellnumer 1803,
821
Figuriner porslin, 2 st: Locher, Axel för B & G, figurin porslin, Fiskarhustru modellnummer 2036, samt Nielsen, A för Royal Copenhagen, figurin, porslin, katt, modellnumer 1803,
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Gruvlampa, mässing, "Cambrian", Thomas & Williams, Aberdare, h 26 cm
822
Gruvlampa, mässing, "Cambrian", Thomas & Williams, Aberdare, h 26 cm
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för C F Carlman, tastevin, silver med infattat minnesmynt, sämplad Stockholm 1952, l 12 cm, vikt 50 gram
823
Okänd designer för C F Carlman, tastevin, silver med infattat minnesmynt, sämplad Stockholm 1952, l 12 cm, vikt 50 gram
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Pipa, sjöskum och smält bärnsten (?), sekelskiftet 1900, skuren dekor av ryttare, l 19 cm
824
Pipa, sjöskum och smält bärnsten (?), sekelskiftet 1900, skuren dekor av ryttare, l 19 cm
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Matbesticksuppsättning, nysilver, modell Olga
825
Matbesticksuppsättning, nysilver, modell Olga
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Hummel, Maria för Wilhelm Goebel, adventsljusstake, flintgods, dekor av änglar, l 30 cm
826
Hummel, Maria för Wilhelm Goebel, adventsljusstake, flintgods, dekor av änglar, l 30 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Potpourrieskål med fat, flintgods, 1800-talets 1 hälft, genombruten dekor, l 28 cm, fat med lagn
827
Potpourrieskål med fat, flintgods, 1800-talets 1 hälft, genombruten dekor, l 28 cm, fat med lagn
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Dessertskedar, 6 st, silver, spetsig modell med graverad dekor, stämplade Köpenhamn 1913, total vikt 175 gram, initialer SE
828
Dessertskedar, 6 st, silver, spetsig modell med graverad dekor, stämplade Köpenhamn 1913, total vikt 175 gram, initialer SE
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Figuriner, 4 st, keramik; Nao, Jie, Tilgman och Uppsala Ekeby, h 13 - 29cm
829
Figuriner, 4 st, keramik; Nao, Jie, Tilgman och Uppsala Ekeby, h 13 - 29cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Bordsur, trä med intarsiadekor, De Art, modern tillverkning, h 26 cm
830
Bordsur, trä med intarsiadekor, De Art, modern tillverkning, h 26 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Hurts med jalusidörr, björk, 1920-30-tal, bred 70 cm
831
Hurts med jalusidörr, björk, 1920-30-tal, bred 70 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.