Loading...

Augustiauktion

Augustiauktion
Closed
Plockgross Irmingen, Ingeborg för B&G, figurin, porslin, Viktor, polykrom underglasyrdekor,
769
Plockgross Irmingen, Ingeborg för B&G, figurin, porslin, Viktor, polykrom underglasyrdekor,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Matberedare, Bosch Universal,
770
Matberedare, Bosch Universal,
Final bid450 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Tea-caddy, porslin, Kina, sekelskiftet 1900, heltäckande dekor av personer mm i Kantonemalj,
771
Tea-caddy, porslin, Kina, sekelskiftet 1900, heltäckande dekor av personer mm i Kantonemalj,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Ytterkrukor, 5 st samt underfat, 4 st, porslin och keramik, Rörstrand, Uppsala Ekeby mm,
772
Ytterkrukor, 5 st samt underfat, 4 st, porslin och keramik, Rörstrand, Uppsala Ekeby mm,
Final bid500 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Matta; semiantik Isphahan, 370 x 260 cm
773
Matta; semiantik Isphahan, 370 x 260 cm
Final bid4,000 SEK
Est4,000 - 6,000 SEK
Closed
Matta, old persisk, 170 x 95 cm
774
Matta, old persisk, 170 x 95 cm
Final bidNo bids
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Matta, old persisk, 215 x 135 cm
775
Matta, old persisk, 215 x 135 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,500 - 2,000 SEK
Closed
Matta, semiantik/antik persisk , 145 x 105 cm
776
Matta, semiantik/antik persisk , 145 x 105 cm
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Matta, old Ghom, 195 x 120 cm
777
Matta, old Ghom, 195 x 120 cm
Final bidNo bids
Est1,500 - 2,000 SEK
Closed
Taklampa, förgylld metall med prismor, 1900-talets 2 hälft,
778
Taklampa, förgylld metall med prismor, 1900-talets 2 hälft,
Final bid150 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Blomberg, Stig, skulpturer 1 par, järn, vikingaskepp, h 11 cm,
779
Blomberg, Stig, skulpturer 1 par, järn, vikingaskepp, h 11 cm,
Final bid250 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Ring, 18 karat vitguld med 5 briljantslipade diamanter om totalt cirka 0,5 carat, vikt 3,6 gram,
780
Ring, 18 karat vitguld med 5 briljantslipade diamanter om totalt cirka 0,5 carat, vikt 3,6 gram,
Final bid3,200 SEK
Est4,000 - 5,000 SEK
Closed
Halskedja, 18 karat rödguld, vikt 9,7 gram, otydliga svenska stämplar,
781
Halskedja, 18 karat rödguld, vikt 9,7 gram, otydliga svenska stämplar,
Final bid3,000 SEK
Est3,000 - 4,000 SEK
Closed
Örhängen, 1 par, rödguld med odlade pärlor, total vikt 2 gram
782
Örhängen, 1 par, rödguld med odlade pärlor, total vikt 2 gram
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Herrarmbandsur, 14 karat rödguld, 1900-talets mitt, 3 x 3 cm,
783
Herrarmbandsur, 14 karat rödguld, 1900-talets mitt, 3 x 3 cm,
Final bid1,100 SEK
Est1,500 - 2,000 SEK
Closed
Ring, 18 karat rödguld med vita och blå safirer, vikt 1,gram,
784
Ring, 18 karat rödguld med vita och blå safirer, vikt 1,gram,
Final bid500 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Ringar 2 st, 18 karat rödguld med pärlor, total vikt 5,7 gram,
785
Ringar 2 st, 18 karat rödguld med pärlor, total vikt 5,7 gram,
Final bid1,300 SEK
Est1,500 - 1,800 SEK
Closed
Öman, Martin, egen verkstad, halslänk, stämplad Halmstad 1991,
786
Öman, Martin, egen verkstad, halslänk, stämplad Halmstad 1991,
Final bidNo bids
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Collier, odlade, doserande pärlor, silverlås med pärla,
787
Collier, odlade, doserande pärlor, silverlås med pärla,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Collier, odlade pärlor, silverlås med tigeröga, pärlor dia cirka 7 mm,
788
Collier, odlade pärlor, silverlås med tigeröga, pärlor dia cirka 7 mm,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Collier, odlade pärlor, silverlås med pärla, pärlor dia cirka 5 mm,
789
Collier, odlade pärlor, silverlås med pärla, pärlor dia cirka 5 mm,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Bergh, Elis för Kosta, skål, svagt röktonad glasmassa, signerad B2503,
790
Bergh, Elis för Kosta, skål, svagt röktonad glasmassa, signerad B2503,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Englesson, Staffan, ljusstakar, 3 st, krom, stämpelsignerade,
791
Englesson, Staffan, ljusstakar, 3 st, krom, stämpelsignerade,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Westberg, Birgitta, färglito, Förvandling II: Röd, signerad och numrerad 151/200,
792
Westberg, Birgitta, färglito, Förvandling II: Röd, signerad och numrerad 151/200,
Final bidNo bids
Est200 - 30 SEK
Closed
Grovens, Harald, olja, figurkomposition, signerad,
793
Grovens, Harald, olja, figurkomposition, signerad,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Ravn, Johannes, olja, gräsänder vid skogssjö, signerad
794
Ravn, Johannes, olja, gräsänder vid skogssjö, signerad
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Jergill, Toralf, olja, skärgårdsmotv, signerad,
795
Jergill, Toralf, olja, skärgårdsmotv, signerad,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Parti äldre glas, 3 olika modeller,
796
Parti äldre glas, 3 olika modeller,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Böcker; Svenska läkare-sällskapets handlingar, tom I-X samt XII, Stockholm 1813-33,
797
Böcker; Svenska läkare-sällskapets handlingar, tom I-X samt XII, Stockholm 1813-33,
Final bidNo bids
Est400 - 600 SEK
Closed
Bok; Wennerdahl, Wilhelm Anders, Lexicon mythico-historicum......, Gabriel Björckegren Linköping 1748,  halvfranskt band,
798
Bok; Wennerdahl, Wilhelm Anders, Lexicon mythico-historicum......, Gabriel Björckegren Linköping 1748, halvfranskt band,
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Bok, Dodwell, Henry och Walch, Johann Georg, Vellei Paterculi Quae Supersunt, Gleiditsch & Weidmann, Leipzig, 1712
799
Bok, Dodwell, Henry och Walch, Johann Georg, Vellei Paterculi Quae Supersunt, Gleiditsch & Weidmann, Leipzig, 1712
Final bid700 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Bok, Hensius, Daniel, ed,  P. Virgilii Maronis opera, Ex officina Elzeviriana leiden 1636,
800
Bok, Hensius, Daniel, ed, P. Virgilii Maronis opera, Ex officina Elzeviriana leiden 1636,
Final bid500 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Bok; Principum et illustrium virorum epistolæ, Ludvig Elzevier Amsterdam 1644,
801
Bok; Principum et illustrium virorum epistolæ, Ludvig Elzevier Amsterdam 1644,
Final bid900 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Bok; Den Swenska Psalmboken af Konungen gillad.., J P Lundström 1822,
802
Bok; Den Swenska Psalmboken af Konungen gillad.., J P Lundström 1822,
Final bid150 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Bok, Q. Curtii Rufi Historiarum libri, Daniel Elzevier Amsterdam 1677,
803
Bok, Q. Curtii Rufi Historiarum libri, Daniel Elzevier Amsterdam 1677,
Final bid450 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Bok, Q. Curtii Rufi Historiarum libri, Pierre de Coup Amsterdam 1715,
804
Bok, Q. Curtii Rufi Historiarum libri, Pierre de Coup Amsterdam 1715,
Final bid700 SEK
Est400 - 600 SEK
Closed
Bok, Bure, Anders, Suecia, Sive de Suecorum Regis Dominiis Et Opibus,
805
Bok, Bure, Anders, Suecia, Sive de Suecorum Regis Dominiis Et Opibus,
Final bid1,500 SEK
Est400 - 600 SEK
Closed
Bok, Emmius, Ubbo, Respublicae Graecorum tom I-II, Leiden Ex officina Elzeviriana  1632
806
Bok, Emmius, Ubbo, Respublicae Graecorum tom I-II, Leiden Ex officina Elzeviriana 1632
Final bid900 SEK
Est400 - 600 SEK
Closed
Bok, Respublica et Status Regni Hungariae, Leiden  Ex officina Elzeviriana, 1634
807
Bok, Respublica et Status Regni Hungariae, Leiden Ex officina Elzeviriana, 1634
Final bid900 SEK
Est400 SEK
Closed
Bok, Trigault, Nicolaas, Regni Chinensis descriptio, Leiden, Ex Officina Elseviriana, 1639,
808
Bok, Trigault, Nicolaas, Regni Chinensis descriptio, Leiden, Ex Officina Elseviriana, 1639,
Final bid2,000 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Bok, Den Svenska Psalm-Boken, P A Brodin Stockholm 1784,
809
Bok, Den Svenska Psalm-Boken, P A Brodin Stockholm 1784,
Final bid600 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Skeppsur och -barometer, mässing, Philips, 1900-talets 2 hälft,
810
Skeppsur och -barometer, mässing, Philips, 1900-talets 2 hälft,
Final bid900 SEK
Est300 - 400 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.