EN
Loading...
Augustiauktion
Lowest lot number
769
Plockgross Irmingen, Ingeborg för B&G, figurin, porslin, Viktor, polykrom underglasyrdekor,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
770
Matberedare, Bosch Universal,
Final bid450 SEK
Est300 - 400 SEK
771
Tea-caddy, porslin, Kina, sekelskiftet 1900, heltäckande dekor av personer mm i Kantonemalj,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
772
Ytterkrukor, 5 st samt underfat, 4 st, porslin och keramik, Rörstrand, Uppsala Ekeby mm,
Final bid500 SEK
Est200 - 300 SEK
773
Matta; semiantik Isphahan, 370 x 260 cm
Final bid4,000 SEK
Est4,000 - 6,000 SEK
774
Matta, old persisk, 170 x 95 cm
Final bidNo bids
Est800 - 1,000 SEK
775
Matta, old persisk, 215 x 135 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,500 - 2,000 SEK
776
Matta, semiantik/antik persisk , 145 x 105 cm
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
777
Matta, old Ghom, 195 x 120 cm
Final bidNo bids
Est1,500 - 2,000 SEK
778
Taklampa, förgylld metall med prismor, 1900-talets 2 hälft,
Final bid150 SEK
Est200 - 300 SEK
779
Blomberg, Stig, skulpturer 1 par, järn, vikingaskepp, h 11 cm,
Final bid250 SEK
Est200 - 300 SEK
780
Ring, 18 karat vitguld med 5 briljantslipade diamanter om totalt cirka 0,5 carat, vikt 3,6 gram,
Final bid3,200 SEK
Est4,000 - 5,000 SEK
781
Halskedja, 18 karat rödguld, vikt 9,7 gram, otydliga svenska stämplar,
Final bid3,000 SEK
Est3,000 - 4,000 SEK
782
Örhängen, 1 par, rödguld med odlade pärlor, total vikt 2 gram
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
783
Herrarmbandsur, 14 karat rödguld, 1900-talets mitt, 3 x 3 cm,
Final bid1,100 SEK
Est1,500 - 2,000 SEK
784
Ring, 18 karat rödguld med vita och blå safirer, vikt 1,gram,
Final bid500 SEK
Est500 - 600 SEK
785
Ringar 2 st, 18 karat rödguld med pärlor, total vikt 5,7 gram,
Final bid1,300 SEK
Est1,500 - 1,800 SEK
786
Öman, Martin, egen verkstad, halslänk, stämplad Halmstad 1991,
Final bidNo bids
Est1,200 - 1,500 SEK
787
Collier, odlade, doserande pärlor, silverlås med pärla,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
788
Collier, odlade pärlor, silverlås med tigeröga, pärlor dia cirka 7 mm,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
789
Collier, odlade pärlor, silverlås med pärla, pärlor dia cirka 5 mm,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
790
Bergh, Elis för Kosta, skål, svagt röktonad glasmassa, signerad B2503,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
791
Englesson, Staffan, ljusstakar, 3 st, krom, stämpelsignerade,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
792
Westberg, Birgitta, färglito, Förvandling II: Röd, signerad och numrerad 151/200,
Final bidNo bids
Est200 - 30 SEK
793
Grovens, Harald, olja, figurkomposition, signerad,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
794
Ravn, Johannes, olja, gräsänder vid skogssjö, signerad
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
795
Jergill, Toralf, olja, skärgårdsmotv, signerad,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
796
Parti äldre glas, 3 olika modeller,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
797
Böcker; Svenska läkare-sällskapets handlingar, tom I-X samt XII, Stockholm 1813-33,
Final bidNo bids
Est400 - 600 SEK
798
Bok; Wennerdahl, Wilhelm Anders, Lexicon mythico-historicum......, Gabriel Björckegren Linköping 1748, halvfranskt band,
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
799
Bok, Dodwell, Henry och Walch, Johann Georg, Vellei Paterculi Quae Supersunt, Gleiditsch & Weidmann, Leipzig, 1712
Final bid700 SEK
Est300 - 400 SEK
800
Bok, Hensius, Daniel, ed, P. Virgilii Maronis opera, Ex officina Elzeviriana leiden 1636,
Final bid500 SEK
Est300 - 400 SEK
801
Bok; Principum et illustrium virorum epistolæ, Ludvig Elzevier Amsterdam 1644,
Final bid900 SEK
Est300 - 400 SEK
802
Bok; Den Swenska Psalmboken af Konungen gillad.., J P Lundström 1822,
Final bid150 SEK
Est200 - 300 SEK
803
Bok, Q. Curtii Rufi Historiarum libri, Daniel Elzevier Amsterdam 1677,
Final bid450 SEK
Est300 - 400 SEK
804
Bok, Q. Curtii Rufi Historiarum libri, Pierre de Coup Amsterdam 1715,
Final bid700 SEK
Est400 - 600 SEK
805
Bok, Bure, Anders, Suecia, Sive de Suecorum Regis Dominiis Et Opibus,
Final bid1,500 SEK
Est400 - 600 SEK
806
Bok, Emmius, Ubbo, Respublicae Graecorum tom I-II, Leiden Ex officina Elzeviriana 1632
Final bid900 SEK
Est400 - 600 SEK
807
Bok, Respublica et Status Regni Hungariae, Leiden Ex officina Elzeviriana, 1634
Final bid900 SEK
Est400 SEK
808
Bok, Trigault, Nicolaas, Regni Chinensis descriptio, Leiden, Ex Officina Elseviriana, 1639,
Final bid2,000 SEK
Est300 - 400 SEK
809
Bok, Den Svenska Psalm-Boken, P A Brodin Stockholm 1784,
Final bid600 SEK
Est300 - 400 SEK
810
Skeppsur och -barometer, mässing, Philips, 1900-talets 2 hälft,
Final bid900 SEK
Est300 - 400 SEK
CONTACT US
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. +46(0)35-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Opening hours 14-17 on business days
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.