Loading...

Augustiauktion

Augustiauktion
Closed
Jakobsson, Hans Agne, Markaryd, bordslampa, mässing med äggformad, orange glaskupa
625
Jakobsson, Hans Agne, Markaryd, bordslampa, mässing med äggformad, orange glaskupa
Final bid600 SEK
Est400 - 600 SEK
Closed
Taklampa, mässing, 1920-30-tal, 6 ljusarmar,
626
Taklampa, mässing, 1920-30-tal, 6 ljusarmar,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Moithey, Maurille-Antoine, karta, kopparstucken och handkolorerad, Asia veteribus nota....,
627
Moithey, Maurille-Antoine, karta, kopparstucken och handkolorerad, Asia veteribus nota....,
Final bid200 SEK
Est400 - 600 SEK
Closed
Tobaksburk med lock, saltglaserat stengods, Tyskland, 1800-talets 2 hälft, reliefdekor i koboltblått,
628
Tobaksburk med lock, saltglaserat stengods, Tyskland, 1800-talets 2 hälft, reliefdekor i koboltblått,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Parti Grönlandica; miniatyrkajak med tillbehör, skulptur, täljsten, tupilakask mm
629
Parti Grönlandica; miniatyrkajak med tillbehör, skulptur, täljsten, tupilakask mm
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Rågbrödsskärare, trä och bemålat gjutjärn, Raadvad
630
Rågbrödsskärare, trä och bemålat gjutjärn, Raadvad
Final bid150 SEK
Est200 - 200 SEK
Closed
Parti diverse, Ljusstake, smide med färgade glasdelar, ishink, glas med rottinglindat handtag och istång,
631
Parti diverse, Ljusstake, smide med färgade glasdelar, ishink, glas med rottinglindat handtag och istång,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Bröllopsklänning, LT Lan Ting, storlek EU 42,
632
Bröllopsklänning, LT Lan Ting, storlek EU 42,
Final bidNo bids
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Bröllopsklänning, LT Lan Ting, storlek EU 40,
633
Bröllopsklänning, LT Lan Ting, storlek EU 40,
Final bidNo bids
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Bröllopsklänning, LT Lan Ting, storlek EU 40,
634
Bröllopsklänning, LT Lan Ting, storlek EU 40,
Final bidNo bids
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Bröllopsklänning, LT Lan Ting, storlek EU 40,
635
Bröllopsklänning, LT Lan Ting, storlek EU 40,
Final bidNo bids
Est800 - 1,000 SEK
Closed
TV med fjärrkontroll, Bang & Olufsen BeoVision Avant
636
TV med fjärrkontroll, Bang & Olufsen BeoVision Avant
Final bidNo bids
Est1,500 - 2,000 SEK
Closed
Okänd designer, buffet med vitrindörrar, fur,
637
Okänd designer, buffet med vitrindörrar, fur,
Final bidNo bids
Est400 - 600 SEK
Closed
Okänd designer, soffa, ljus linne (?) klädsel,
638
Okänd designer, soffa, ljus linne (?) klädsel,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd designer för ALFI, salladsbestick, 1 par, palisander, 1950-60-tal,
639
Okänd designer för ALFI, salladsbestick, 1 par, palisander, 1950-60-tal,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd dansk designer i Poul Henningsens art, taklampor, 1 par, delvis rödlackerat glas och koppar,
640
Okänd dansk designer i Poul Henningsens art, taklampor, 1 par, delvis rödlackerat glas och koppar,
Final bid600 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Okänd designer, 1950-tal, bordslampa, delvis svärtad mässing med bemålad glaskupa, trepassformad fot
641
Okänd designer, 1950-tal, bordslampa, delvis svärtad mässing med bemålad glaskupa, trepassformad fot
Final bidNo bids
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Bengtsson, Hertha  för Rörstrand, kaffekoppar med fat och assietter, 15 + 15 + 12 st, Koka blå, design 1956,
642
Bengtsson, Hertha för Rörstrand, kaffekoppar med fat och assietter, 15 + 15 + 12 st, Koka blå, design 1956,
Final bid1,500 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Henningsen, Poul för Louis Poulsen, bordslampa, krom med vita glaskupor, modell 23405, i produktion 1900,
643
Henningsen, Poul för Louis Poulsen, bordslampa, krom med vita glaskupor, modell 23405, i produktion 1900,
Final bid1,000 SEK
Est1,500 - 2,000 SEK
Closed
Henningsen, Poul för Louis Poulsen, tillskriven, golvlampa, krom med vita glasskärmar, sannolikt PH 3½ - 2½ ,
644
Henningsen, Poul för Louis Poulsen, tillskriven, golvlampa, krom med vita glasskärmar, sannolikt PH 3½ - 2½ ,
Final bidNo bids
Est4,000 - 6,000 SEK
Closed
Okänd designer, arbetsbelysning/skrivbordslampa, krom med vit glasskärm,
645
Okänd designer, arbetsbelysning/skrivbordslampa, krom med vit glasskärm,
Final bid350 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Jönsson, Barbro, färglito,
646
Jönsson, Barbro, färglito,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Fogelqvist, Jörgen, färglito,
647
Fogelqvist, Jörgen, färglito,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Stenvinkel, Jan, färglito,
648
Stenvinkel, Jan, färglito,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Fogelqvist, Jörgen, färglito,
649
Fogelqvist, Jörgen, färglito,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Jönsson, Barbro, färglito,
650
Jönsson, Barbro, färglito,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Agnell, Olle, etsning,
651
Agnell, Olle, etsning,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd designer för Daum, skål, kristall med dekor av löv i pâte-de-verre,
652
Okänd designer för Daum, skål, kristall med dekor av löv i pâte-de-verre,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Herrarmbandsur, stål med läderrem, Alfex,
653
Herrarmbandsur, stål med läderrem, Alfex,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Kamera i etui,
654
Kamera i etui,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Taipaleenmäki, Jussi, färglito,
655
Taipaleenmäki, Jussi, färglito,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Hellsten, Lars för Orrefors, tillskriven, skålfat,
656
Hellsten, Lars för Orrefors, tillskriven, skålfat,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Brunsden, John, akvatint,
657
Brunsden, John, akvatint,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Heiring, Harald, olja, sydländsk gatubild,
658
Heiring, Harald, olja, sydländsk gatubild,
Final bidNo bids
Est400 - 600 SEK
Closed
Brygge, Hans, olja, hästar i landskap,
659
Brygge, Hans, olja, hästar i landskap,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Toyokuni, Kôchôrô III, (Kunisada I), träsnitt, 4 st signerade, 34 x 24 cm, uppklistrade på siden
660
Toyokuni, Kôchôrô III, (Kunisada I), träsnitt, 4 st signerade, 34 x 24 cm, uppklistrade på siden
Final bid350 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd designer för Schaubach Kunst, figurin, blanc-de-Chine, stående häst,
661
Okänd designer för Schaubach Kunst, figurin, blanc-de-Chine, stående häst,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Lundgren, Bertil för Rörstrand, skål, chamotterat och glaserat stengods, signerad, medföljer kanna,
662
Lundgren, Bertil för Rörstrand, skål, chamotterat och glaserat stengods, signerad, medföljer kanna,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Herrfickur, silver, Viking, sekelskiftet 1900,
663
Herrfickur, silver, Viking, sekelskiftet 1900,
Final bid350 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Parti fickur samt armbandsur, 18-1900-tal, mestadels silver
664
Parti fickur samt armbandsur, 18-1900-tal, mestadels silver
Final bid400 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Kihlman, Inger, etsning, Värnhemstorget, Malmö, signerad, daterad -66 och numrerad 209/250,
665
Kihlman, Inger, etsning, Värnhemstorget, Malmö, signerad, daterad -66 och numrerad 209/250,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Sköld, Erik, olja, landskap, signerad,
666
Sköld, Erik, olja, landskap, signerad,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, oljemålningar, 2 st, landskap,
667
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, oljemålningar, 2 st, landskap,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Klyktelefon, Köpehamns Telefoni, 1900-talets 1 hälft,
668
Klyktelefon, Köpehamns Telefoni, 1900-talets 1 hälft,
Final bid350 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Väggur, svartlackerat trä, urtavla i bemålad metall med bataljscen, antagligen från Schlesvig-Holsteinska kriget 1848,
669
Väggur, svartlackerat trä, urtavla i bemålad metall med bataljscen, antagligen från Schlesvig-Holsteinska kriget 1848,
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Parti diverse, 2 fartygslampor, mässing, vas porslin, Kina, 1900-tal samt kruthorn mässing och koppar,
670
Parti diverse, 2 fartygslampor, mässing, vas porslin, Kina, 1900-tal samt kruthorn mässing och koppar,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Takfotogenlampa, mässing med vit glaskupa, sekelskiftet 1900,
671
Takfotogenlampa, mässing med vit glaskupa, sekelskiftet 1900,
Final bid200 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Soffa, vitlackerat trä, senempiretyp, 1800-talets mitt eller 2 hälft,
672
Soffa, vitlackerat trä, senempiretyp, 1800-talets mitt eller 2 hälft,
Final bid300 SEK
Est200 - 300 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.