Lowest lot number
Chritz, Christian, olja, vinterlandskap i skymning,
Est300 - 400 SEK
Tamburmajorstav, svärtat trä, tenn och brons,
Est200 - 300 SEK
Mogensen, Jörgen, egen verkstad, vas/skulptur, glaserat stengods,
Final bid1,500 SEK
Est2,000 - 3,000 SEK
Okänd designer, 1900-talets mitt, leksaksget,
Est300 - 400 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Est500 - 600 SEK
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Tallrikar, 4 st, fajans, antagligen Delft, 1700-tal,
Est300 - 400 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Est400 - 600 SEK
Salomonsen, Axel, tändsticksasksfodral, teak med intarsiadekor av segelbåt i sterlingsilver, stämpelsignerad,
Est300 - 400 SEK
Remmare, 11 st, glas, olikfärgade cuppor på fot i klarglas,
Final bid900 SEK
Est500 - 600 SEK
Koppel, Henning för Louis Poulsen, bordsfotogenlampa, mässing med vitopak glasskärm, 'Petronella'
Final bid500 SEK
Est400 - 600 SEK
Est600 - 800 SEK
Est600 - 800 SEK
Est600 - 800 SEK
Est1,000 - 1,500 SEK
Est1,000 - 1,500 SEK
Howitt, Samuel William, etsningar, 6 st, handkolorerade, Fox Hunting, publicerade 1798-99,
Est1,200 - 1,500 SEK
Eriksson, Bo, olja, Vår, signerad,
Est200 - 300 SEK
Stenyxa, flinta, lösfynd från neolitikum, 2-4.000 för Kristus,
Est800 - 1,000 SEK
Engström, Rolf för Fabriksaktiebolaget Kronsilver, vas med hänklar, tenn, funkis, slät modell, stämplad Stockholm 1936,
Final bid400 SEK
Est600 - 800 SEK
Okänd designer för GAB, lockask, tenn och svart bakelit, funkis, 1930-tal, kvadratiskt, nedåt avsmalnande med uppfällbart lock,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Snedklaffsekretär, ek med bronsbeslag, 1800-tal,
Est200 - 300 SEK
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, spotlights/vägglampor, 3 st,
Final bid300 SEK
Est200 - 300 SEK
Winblad-Hjelmqvist, Ulla för Alingsås Keramik, miniatyrvas,
Est200 - 300 SEK
Okänd designer för Vincent Sheppard, stolar 6 st,
Est200 - 300 SEK
Vaser för tulpanlökar, 5 + 4 + 3 st, olikfärgad glasmassa, antagligen Holmegaard, 1900-tal,
Final bid400 SEK
Est600 - 800 SEK
Stort parti modern design; Georg Jensen, Just Andersen, Aluminia mm,
Final bid400 SEK
Est600 - 800 SEK
Stort parti smycken, bijouterier, klockor mm, delvis silver
Final bid1,900 SEK
Est600 - 800 SEK
Est400 - 600 SEK
Fiskbestick, 6 + 6 st samt uppläggningsbestick, 1 par, nysilverblad med ivorine-skaft och fästen i sterlingsilver, stämplade J Rogers Sheffield mm,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Efterrättsglas, 8 st, sekelskiftet 1900, facetterad dekor,
Final bid300 SEK
Est400 - 600 SEK
Jaroslav Ježek för Royal Dux, figurin, blanc-de-Chine, häst,
Est200 - 300 SEK
Skrivpulpet, valnöt med grön läderklädd skiva,
Final bid350 SEK
Est300 - 400 SEK
Stol, ek med läderklädsel,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Golvur, ek,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Ljusstakar, 1 par, Old Sheffield Plate, England, 1800-talets början, kannelerad dekor,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Thomsen, Christian för Royal Copenhagen, figurin, porslin, pojke med lamm, modellnr 627,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Est400 - 600 SEK
Parti mynt, spelmarker mm,
Final bid400 SEK
Est300 - 400 SEK
Ytterfoder, rödglaserat flintgods,
Est200 - 300 SEK
Final bid400 SEK
Est200 - 300 SEK
Okänd designer för Max Roesler, Rodach, ljusstakar, 4 st,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Engman, Kjell för Kosta Boda, skål, glas,
Est200 - 300 SEK
Bordsur, mahogny med svärtade kolonetter,
Est200 - 300 SEK
Talpo, Kauko (Ensio Gutzén), olja, finländskt skärgårdslandskap med hus,
Est300 - 400 SEK
Heickel, Arthur, olja, finskt sommarlandskap,
Est300 - 400 SEK