Wegner, Hans J för CM Madsens Fabriker, Haarby, Danmark, stolar, 4 st, teak med svart läderklädsel, modell W2
Final bid15,000 SEK
Est12,000 - 15,000 SEK
Ekselius, Karl Erik för J O Carlsson Vetlanda, matbord, teak, runt med 2 fanerade iläggsskivor
Final bid3,000 SEK
Est4,000 - 6,000 SEK
Leksak, litograferad plåt, Technofix, 1940-50-tal, cyklande clown,
Final bid1,200 SEK
Est1,500 - 2,000 SEK
Leksak, litograferad plåt, CKO Kellerman, 1940-50-tal, motorcykel, nummer 353,
Final bid1,200 SEK
Est1,500 - 2,000 SEK
Hållare för lammkotletter, 6 st, silver och rostfritt stål, sk manche à gigot d'agneau, Frankrike, sekelskiftet 1900,
Final bid3,000 SEK
Est4,000 - 5,000 SEK
Ljusstakar, 1 par, så kallade teleskopstakar, Old Sheffield Plate, 1800-talets mitt, justerbar höjd 16 - 22 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 600 SEK
Ljusstakar, 1 par, mässing, eklekticerande stil, 1800-talets 2 hälft, dekor av lejontassar, festoner mm,
Final bid400 SEK
Est600 - 800 SEK
Final bid5,500 SEK
Est6,000 - 8,000 SEK
Okänd designer för C M Cohr, Fredericia och Köpenhamn, ljusstakar, 10 st, nysilver, 1950-tal,
Final bid400 SEK
Est600 - 800 SEK
Est600 - 800 SEK
Est600 - 800 SEK
Seidelin, henning för Gense, matbesticksuppsättning, 51 delar, rostfritt stål, Pantry,
Final bid2,000 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Värmekarott med löstagbart lock, pläter, lös insats varunder plats för varmvatten,
Final bid350 SEK
Est400 - 600 SEK
Spelkortspress, mässing, sekelskiftet 1900,
Final bid450 SEK
Est300 - 400 SEK
Lindhardt, Svend för B&G, figuriner 4 st,
Est300 - 400 SEK
Mask, skuret trä, Kpelie,
Mask, skuret trä, Kpelie,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Breyen, Beth för Teneragruppen, Aluminia, saltkar för vägg,
Est200 - 300 SEK
Matta, old Kirman (?) galleri, 295 x 105 cm,
Final bid600 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Matta, old Hamadan galleri,
Matta, old Hamadan galleri,
Final bid800 SEK
Est1,000 - 1,500 SEK
Figuriner/bokstöd, ett par, glaserat flintgods,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Okänd designer, Murano, skulptur,
Final bid300 SEK
Est200 - 300 SEK
Backström, Monica för Boda, vas,
Est200 - 300 SEK
Görg, Jürgen, färglito,
Görg, Jürgen, färglito,
Est600 - 800 SEK
Stubbe Teglbjerg, Carl Vilhelm, olja,
Est200 - 300 SEK
Wahlberg, Bertil, olja, flickporträtt,
Est200 - 300 SEK
Final bid3,000 SEK
Est4,000 - 5,000 SEK
Skål, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, lotusformad med heltäckande dekor av personer mm i Kantonemalj, oidentifierad signatur,
Final bid400 SEK
Est600 - 800 SEK
Tallriksvärmare, 1 par, nysilver, Christofle, Paris, sekelskiftet 1900,
Est800 - 1,000 SEK
Okänd japansk konstnär, skulptur, brons, Meiji-Taishô, stående elefant,
Final bid800 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Bojan med lock, porslin, Kina, 1900-talets 2 hälft, dekor av påfåglar mm i famille-verte-färger,
Final bid300 SEK
Est200 - 300 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Kanna, tenn, slät, konisk med dekor av horisontella band,
Est200 - 300 SEK
Est200 - 300 SEK
Taipaleenmäki, Jussi, färglito, svarta stolen
Est200 - 300 SEK
Nilsson, Nils-Erik, akvarell, kustmotiv,
Est300 - 500 SEK
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Herrarmbandsur med länk, stål, Invicta, 1900-talets mitt,
Final bid150 SEK
Est200 - 300 SEK
Okänd konstnär, olja, 1900-talets 1 hälft, landsväg,
Est200 - 300 SEK
Fickur, 5 st, silver, 1900-talets början,
Final bid500 SEK
Est400 - 600 SEK
Collier, odlade pärlor, magnetlås i förgylld metall,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Collier, dubbelradig, odlade, doserande pärlor med silverlås,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Collierer, 5 st, odlade pärlor, delvis med silverlås,
Est400 - 500 SEK
Okänd dansk designer, 1900-talets 1 hälft eller mitt, fotografiram, tenn och mässing, design av zodiaken,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Final bid1,100 SEK
Est1,000 - 1,500 SEK
Okänd designer, bordslampa, svart plast med vit, frostad glaskupa,
Final bid300 SEK
Est200 - 300 SEK
Glas, 10 st, 17-1800-tal, fot med inblåst väder,
Final bid2,400 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Van Soest, Louis Willem, olja, holländskt kanalparti,
Est400 - 500 SEK