Loading...

Augustiauktion

Augustiauktion
Closed
Wiinblad, Björn, egen verkstad, skålfat/relief, fajans,
241
Wiinblad, Björn, egen verkstad, skålfat/relief, fajans,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Ib Fabiansen för Fog & Mørup, vägglampett, Douglasgran (Oregon Pine) och textil, Tema 1,
242
Ib Fabiansen för Fog & Mørup, vägglampett, Douglasgran (Oregon Pine) och textil, Tema 1,
Final bid600 SEK
Est400 - 600 SEK
Closed
Just Andersen, Ib, egen verkstad, cigarrskrin, patinerad metall, så kallad Diskometall, modellnummer 1603,
243
Just Andersen, Ib, egen verkstad, cigarrskrin, patinerad metall, så kallad Diskometall, modellnummer 1603,
Final bidNo bids
Est400 - 600 SEK
Closed
Medalj, förgylld brons, Belgiska Kronordens Medalj, Leopold II
244
Medalj, förgylld brons, Belgiska Kronordens Medalj, Leopold II
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Herrarmbandsur, 18 karat rödguld, Certina Gold Collection,
245
Herrarmbandsur, 18 karat rödguld, Certina Gold Collection,
Final bid3,000 SEK
Est4,000 - 5,000 SEK
Closed
Ceremoniell stav, skuret och bemålat trä,
246
Ceremoniell stav, skuret och bemålat trä,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Kandelabrar till 5 ljus, 1 par,
247
Kandelabrar till 5 ljus, 1 par,
Final bid2,800 SEK
Est3,000 - 4,000 SEK
Closed
Figurin, porslin, Lomonosov, isbjörnsunge,
248
Figurin, porslin, Lomonosov, isbjörnsunge,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Matta, old/semiantik Isphahan (?),
249
Matta, old/semiantik Isphahan (?),
Final bidNo bids
Est2,000 - 3,000 SEK
Closed
Matta, old Ghom (?) figural,
250
Matta, old Ghom (?) figural,
Final bidNo bids
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Matta, old Beludj,
251
Matta, old Beludj,
Final bidNo bids
Est600 - 800 SEK
Closed
Matta, Beludj
252
Matta, Beludj
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Minnesmedalj, brons, slagen till minne av generalmajoren mm Gustaf Nils Oscar Rosenblad (1888-1981)
253
Minnesmedalj, brons, slagen till minne av generalmajoren mm Gustaf Nils Oscar Rosenblad (1888-1981)
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd engelsk fotograf, cibachrome(?), hästporträtt,
254
Okänd engelsk fotograf, cibachrome(?), hästporträtt,
Final bid5,000 SEK
Est6,000 - 8,000 SEK
Closed
Hilton, Matthew för Sheridan Coakley Products (SCP), soffa, ljus läderklädsel, Balzac
255
Hilton, Matthew för Sheridan Coakley Products (SCP), soffa, ljus läderklädsel, Balzac
Final bidNo bids
Est10,000 - 12,000 SEK
Closed
Okänd designer, bokhylla, valnöt
256
Okänd designer, bokhylla, valnöt
Final bidNo bids
Est1,500 - 2,000 SEK
Closed
Gordon, Jon, serigrafi (?) på duk, Jodie Kidd, signerad a tergo,
257
Gordon, Jon, serigrafi (?) på duk, Jodie Kidd, signerad a tergo,
Final bid450 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Müller, William James, olja, morian, signerad och daterad 1842
258
Müller, William James, olja, morian, signerad och daterad 1842
Final bidNo bids
Est8,000 - 10,000 SEK
Closed
Okänd konstnär, 1800-talets slut, olja på valnötspannå, sittande dam - möjligen motiv från Särö,
259
Okänd konstnär, 1800-talets slut, olja på valnötspannå, sittande dam - möjligen motiv från Särö,
Final bidNo bids
Est4,000 - 6,000 SEK
Closed
Lippi, Fra Filippo, efter honom, heliogravyr (?), Madonnan - efter original i Palazzo del' Uffici i Florens,
260
Lippi, Fra Filippo, efter honom, heliogravyr (?), Madonnan - efter original i Palazzo del' Uffici i Florens,
Final bid1,300 SEK
Est1,500 - 2,000 SEK
Closed
Okänd engelsk konstnär, olja, Flower 1, otydligt signerad
261
Okänd engelsk konstnär, olja, Flower 1, otydligt signerad
Final bidNo bids
Est600 - 800 SEK
Closed
Väggvitrin med belysning, bonat trä,
262
Väggvitrin med belysning, bonat trä,
Final bid300 SEK
Est400 - 600 SEK
Closed
Parti medaljer, brons och silver,
263
Parti medaljer, brons och silver,
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Matta, old Ghom (?)
264
Matta, old Ghom (?)
Final bid400 SEK
Est600 - 800 SEK
Closed
Hållare för trådrullar (?), mahogny,
265
Hållare för trådrullar (?), mahogny,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Taklampa, patinerad och förgylld metall, empirestil, 1920-tal,
266
Taklampa, patinerad och förgylld metall, empirestil, 1920-tal,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer, 1960-70-tal, saftservis, 6 delar, glas,
267
Okänd designer, 1960-70-tal, saftservis, 6 delar, glas,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Ålund, Ulf, olja, Corrida del Toros, signerad,
268
Ålund, Ulf, olja, Corrida del Toros, signerad,
Final bid350 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Wallander, Alf för Rörstrand, tillskriven, vas, flintgods, jugend, sekelskiftet 1900, organisk form,
269
Wallander, Alf för Rörstrand, tillskriven, vas, flintgods, jugend, sekelskiftet 1900, organisk form,
Final bid300 SEK
Est400 - 600 SEK
Closed
Okänd designer för Rörstrand, vas, porslin, jugend, sekelskiftet 1900,
270
Okänd designer för Rörstrand, vas, porslin, jugend, sekelskiftet 1900,
Final bid400 SEK
Est600 - 800 SEK
Closed
Okänd designer för Rörstrand, serveringskanna, porslin, Jugend, sekelskiftet 1900,
271
Okänd designer för Rörstrand, serveringskanna, porslin, Jugend, sekelskiftet 1900,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Just Andersen, Ib, egen verkstad, vas med hänklar, patinerad metall så kallad Diskometall,
272
Just Andersen, Ib, egen verkstad, vas med hänklar, patinerad metall så kallad Diskometall,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd designer för GAB, cigarettburk samt tändsticksaskhållare, patinerad brons, dekor av nakna personer
273
Okänd designer för GAB, cigarettburk samt tändsticksaskhållare, patinerad brons, dekor av nakna personer
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd designer för Steelcas SARL, konferens/snurrstolar, 6 st, Think,
274
Okänd designer för Steelcas SARL, konferens/snurrstolar, 6 st, Think,
Final bidNo bids
Est3,000 - 4,000 SEK
Closed
Okänd designer för Steelcas SARL, konferens/snurrstolar, 6 st, Think,
275
Okänd designer för Steelcas SARL, konferens/snurrstolar, 6 st, Think,
Final bidNo bids
Est3,000 - 4,000 SEK
Closed
Matta, old Pakistan Bochara,
276
Matta, old Pakistan Bochara,
Final bid3,200 SEK
Est400 - 600 SEK
Closed
Matta, semiantik Kolyai,
277
Matta, semiantik Kolyai,
Final bidNo bids
Est400 - 600 SEK
Closed
Parti äldre diverse; mangelbräde, Primuskök mm
278
Parti äldre diverse; mangelbräde, Primuskök mm
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Parti lampor, krom, glas och porslin, 4 st
279
Parti lampor, krom, glas och porslin, 4 st
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Parti äldre redskap, skedar mm, smide, trä och horn
280
Parti äldre redskap, skedar mm, smide, trä och horn
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Vas, porslin, Bloch & Co, Eichwald, jugend sekelskiftet 1900,
281
Vas, porslin, Bloch & Co, Eichwald, jugend sekelskiftet 1900,
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Äggskål, så kallad ägghöna,bemålat flintgods, Rörstrand, sekelskiftet 1900,
282
Äggskål, så kallad ägghöna,bemålat flintgods, Rörstrand, sekelskiftet 1900,
Final bidNo bids
Est600 - 800 SEK
Closed
Eriksson, Algot för Rörstrand, vas, porslin, dekor av nyponrosor i lågrelief och polykrom underglasyrdekor, jugend, sekelskiftet 1900,
283
Eriksson, Algot för Rörstrand, vas, porslin, dekor av nyponrosor i lågrelief och polykrom underglasyrdekor, jugend, sekelskiftet 1900,
Final bidNo bids
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Wallander, Alf för Rörstrand, vas, flintgods, blå underglasyrdekor av kräftor, jugend, sekelskiftet 1900,
284
Wallander, Alf för Rörstrand, vas, flintgods, blå underglasyrdekor av kräftor, jugend, sekelskiftet 1900,
Final bidNo bids
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Kamph, Borghild för Rörstrand, nipperfat, gulglaserat flintgods, jugend, 1900-talets början,
285
Kamph, Borghild för Rörstrand, nipperfat, gulglaserat flintgods, jugend, 1900-talets början,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Förvaringsmöbel, lackerad alm, Kina, 1900-tal, 3 lådor samt 2 skåpsdörrar,
286
Förvaringsmöbel, lackerad alm, Kina, 1900-tal, 3 lådor samt 2 skåpsdörrar,
Final bidNo bids
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Snedklaffsekretär, mahogny, antagligen England, George III,
287
Snedklaffsekretär, mahogny, antagligen England, George III,
Final bidNo bids
Est1,500 - 2,000 SEK
Closed
Okänd konstnär, 1900-talets 1 hälft, olja,
288
Okänd konstnär, 1900-talets 1 hälft, olja,
Final bid150 SEK
Est200 - 300 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.