Lowest lot number
Stolar, 1 par, bemålat trä, så kallade Bellmansstolar, sengustavianska/empire, 1800-talets 1 hälft,
Est800 - 1,000 SEK
Matta, semiantik/antik Senneh (?), 380 x 310 cm,
Final bid300 SEK
Est500 - 1,000 SEK
Final bid200 SEK
Est200 - 300 SEK
Okänd konstnär, 1900-tal, olja, blomsterstilleben,
Final bid500 SEK
Est200 - 300 SEK
Resegrammofon, Limania Splendid, 1900-talets 1 hälft,
Final bid400 SEK
Est600 - 800 SEK
Byrå, palisander med intarsiadekor och brokig marmorskiva, Louis XVI-stil, 1900-talets mitt,
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Resegrammofon, Columbia Viva Tonal 202, 1900-talets 1 hälft,
Final bid400 SEK
Est600 - 800 SEK
Resegrammofon, Artel, Leningrad, 1900-talets mitt,
Est1,800 - 2,000 SEK
Bordsur i glaskupa, så kallat Årsur, mässing, Schatz,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Fåtölj, svarvat och bonat trä, så kallad Windsorstol, sekelskiftet 1900
Est300 - 400 SEK
Armstolar, 1 par samt soffbord, skuret och bonat trä, rokokostil, 1900-talets 1 hälft,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Byrå, körsbär med intarsia, empiretyp, 1800-tal, flankerande kolonetter, mässingsbeslag,
Final bid400 SEK
Est300 - 400 SEK
Rullklaffsekretär, palisander med intarsia, nyrokokostil, 1900-talets mitt, 3 lådor samt rullklaff, bakom vilken små lådor och rum,
Final bid700 SEK
Est600 - 800 SEK
Est200 - 300 SEK
Est300 - 400 SEK
Byrå, mahogny med intarsia och grå kalkstensskiva, rokokostil, 1900-talets mitt,
Final bid1,200 SEK
Est1,500 - 2,000 SEK
Taklampa, bronserad metall med bärnstensfärgade prismor och 5 marmorerade glaskupor, art-deco, 1920-tal,
Final bid400 SEK
Est400 - 600 SEK
Taklampa, förgylld metall med prismor, 1900-talets 2 hälft,
Est300 - 300 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, väggspegel, teak,
Est200 - 300 SEK
Spegel, förgyllt trä och stuck, empirestil, 1900-tal,
Final bid500 SEK
Est300 - 400 SEK
Sybord, mahogny, 1900-talets början, ovalt på fyrpassformad fotplatta,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Matgrupp, 7 delar, lackerat och bronserat trä, nyrokokostil, 1900-talets 1 hälft, 6 stolar samt bord med 2 iläggsskivor,
Final bid400 SEK
Est600 - 800 SEK
Fåtölj, skuren mahogny, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
Est600 - 800 SEK
Taburett, svarvat, lackerat och bronserat trä, oscariansk, 1800-talets slut,
Final bid300 SEK
Est200 - 300 SEK
Väggspegel, bronserad konstmassa, modern tillverkning,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Väggspegel, förgyllt trä och pastellage, 1800-talets 2 hälft, oval,
Final bid500 SEK
Est300 - 400 SEK
Okänd konstnär, foto, hund vid vattenbryn,
Est200 - 300 SEK
Lundgreen, Karl Emil, olja, danskt backlandskap, signerad,
Est800 - 1,000 SEK
Okänd designer för H Sigh & Søn, Spøttrup, Danmark, 1960-70-tal,
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Okänd dansk designer, 1950-tal, nattygsbord, teak med undre, rottingklädd tidskriftshylla,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Est400 - 600 SEK
Persson, Inger för Rörstrand Ateljé, skålfat samt vas, chamotterat och delvis glaserat stengods,
Final bid450 SEK
Est600 - 800 SEK
Okänd designer för Ceson, Göteborg, kandelabrar till 2 ljus, 1 par, art-déco, 1920-tal,
Est1,000 - 1,500 SEK
Est300 - 400 SEK
Jordglob med invändigt barskåp, 1900-talets 2 hälft,
Final bid1,000 SEK
Est600 - 800 SEK
Okänd konstnär för Galleri Glas, skålfat, delvis violett glasmassa,
Final bid250 SEK
Est200 - 300 SEK
Est200 - 300 SEK
Salongsbord med 4 uppfällbara skivor, valnöt, sekelskiftet 1900,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Militär cykellykta/karbidlampa, mässing, 1900-talets 1 hälft, märkt med tre kronor,
Final bid250 SEK
Est200 - 300 SEK
Takfotogenlampa, mässing med vit glaskupa,
Final bid150 SEK
Est200 - 300 SEK
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Est200 - 300 SEK
Soffgrupp, 3 delar, skuret och svärtat trä med grön, helstoppad plyschklädsel, skuren dekor av akantus, pinjekottar mm,
Final bid1,000 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Byrå, mahogny med intarsiadekor, mässingsbeslag och brokig marmorskiva, rokokostil, 1900-talets mitt,
Final bid350 SEK
Est300 - 400 SEK
Piedestal, förgyllt trä och stuck med 2 grå marmorskivor,
Final bid400 SEK
Est300 - 400 SEK
Matta, old Turkiet, Keshanmönstrad,
Est400 - 500 SEK
Matta, old/semiantik Hamadan,
Est800 - 1,200 SEK
Malmsten, Carl för O H Sjögren, Tranås, fåtölj, helstoppad, Häggbom, design 1951,
Final bid4,200 SEK
Est5,000 - 6,000 SEK