Lowest lot number
Just Andersen, Ib, egen verkstad, theservis, 3 del, tenn, kannan med rottingklätt handtag,
Est300 - 400 SEK
Lange, Kai för Fog & Mörup/Royal Copenhagen, bordslampor, porslin, Tistel,
Final bid800 SEK
Est600 - 800 SEK
Kofoed-Sörensen, Inge Lise för Teneragruppen, Royal Copenhagen/Aluminia, ölsejdel, fajans,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Pallasch i balja, M/1893 för manskap vid kavalleriet, nummeridentisk,
Final bid1,800 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Husarmössa M/1895, i kartong från Militär Ekiperings AB (MEA)
Final bid400 SEK
Est400 - 600 SEK
Qvarsebo, Mikael, blandteknik, Torso, signerad,
Est600 - 800 SEK
Skål på fyra fötter, porslin, Sächsische Porzellanmanufaktur Dresden, 1900-talets 1 hälft,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Rakskål, fajans, Spanien, 1900-talets mitt,
Est200 - 300 SEK
Vas, porslin, Meissen, 1900-tal,
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Plockgross Irmingen, Ingeborg för B&G, figurin, porslin, Kai,
Est200 - 300 SEK
Okänd indisk konstnär, gouache på siden, elefant,
Est200 - 300 SEK
Est200 - 300 SEK
Schou, Karl, olja, bygata - motiv från Fanö,
Est200 - 300 SEK
Est200 - 300 SEK
Matta, old Zandjan,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Koppel, Henning för Georg Jensen, lockskål, ek,
Est600 - 800 SEK
Okänd designer, bordslampor, 2 st snarlika, blåglaserad terrakotta och teak,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Vägglampetter 1 par, mässing, 1900-talets 1 hälft,
Est300 - 400 SEK
Uppsatsskålar, 2 st, silver (respektive nysilver?) och slipat glas, Danmark, 1800-tal,
Final bid400 SEK
Est300 - 400 SEK
Est1,000 - 1,500 SEK
Est200 - 300 SEK
Wernheden, Stig, olja, komposition, signerad,
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Est400 - 600 SEK
Hansson, Anders, färgserigrafi, Albert Einstein, signerad och numrerad 95/99,
Final bid150 SEK
Est200 - 300 SEK
Orrling, Torsten för Hans Agne Jakobsson, Markaryd, taklampa, koppar, modell TN52/M,
Final bid1,000 SEK
Est1,500 - 2,000 SEK
Final bid1,000 SEK
Est1,500 - 2,000 SEK
Jakobson, Hans Agne, Markaryd, skärm till bordslampa, trä, metall och glas,
Est400 - 600 SEK
Jakobsson, Hans Agne, Markaryd, bordslampa, trä med rosa textilskärm, modellnummer B45,
Final bid300 SEK
Est400 - 600 SEK
Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, sparbössa 'Sträng' delvis bemålat stengods,
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Morales Schildt för Kosta, vas, glas, graalteknik,
Final bid800 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Okänd tysk designer, skål, glaserat lergods med plastlindat rottinghandtag,
Est200 - 300 SEK
Parti äldre smycken, bijouterier, armbandsur mm,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, snurrfåtölj,
Est400 - 600 SEK
Final bid1,000 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Okänd designer, 1960-tal, toilettebord med belysning, teak,
Final bid600 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Jakobsson, Hans Agne, Markaryd, vägglampa, mässing med 3 glaskupor,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Okänd designer för HMB möbler, Rörvik, sido/lampbord, 1 par, teak,
Est800 - 1,000 SEK
Horn, Simon, egen verkstad, dubbelsäng, valnöt,
Est6,000 - 8,000 SEK
Horn, Simon, egen verkstad, förvaringsmöbel, valnöt, uppfällbar topp varunder skötbord,
Final bid3,000 SEK
Est4,000 - 5,000 SEK
Thomson, AnnaLisa för Uppsala Ekeby, skålfat, chamotterat och delvis glaserat lergods, Spectra,
Final bid400 SEK
Est600 - 800 SEK
Telefon Ericofon sk Cobra, design Gösta Thames 1953,
Final bid200 SEK
Est200 - 300 SEK
Salongsbord, förgyllt trä och stuck, nyrokoko, 1800-talets 2 hälf,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Jakobsson, Hans Agne, Markaryd, vägglampor, 1 par, mässing mod 2 stålblå glaskupor,
Final bid1,200 SEK
Est1,500 - 2,000 SEK
Fåtöljer, 1 par, bonad björk, 1920-30-tal, mönstrad plyschklädsel med mässingsstift,
Final bid1,500 SEK
Est2,000 - 3,000 SEK
Soffgrupp, 4 delar, bonad björk, 1920-30-tal, mönstrad plyschklädsel med mässingsstift,
Est800 - 1,000 SEK
Cane, Louis, olja, figurkomposition, signerad,
Est12,000 - 15,000 SEK
Gibson, helena, skål, gultonad glasmassa med violett mynningsbård, signerad,
Est400 - 600 SEK
Ravnvig, Paul, olja, stilleben med vindruvor, signerad,
Est400 - 600 SEK