Loading...

Augustiauktion

Augustiauktion
Closed
Just Andersen, Ib, egen verkstad, theservis, 3 del, tenn, kannan med rottingklätt handtag,
577
Just Andersen, Ib, egen verkstad, theservis, 3 del, tenn, kannan med rottingklätt handtag,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Lange, Kai för Fog & Mörup/Royal Copenhagen, bordslampor, porslin, Tistel,
578
Lange, Kai för Fog & Mörup/Royal Copenhagen, bordslampor, porslin, Tistel,
Final bid800 SEK
Est600 - 800 SEK
Closed
Kofoed-Sörensen, Inge Lise för Teneragruppen, Royal Copenhagen/Aluminia, ölsejdel, fajans,
579
Kofoed-Sörensen, Inge Lise för Teneragruppen, Royal Copenhagen/Aluminia, ölsejdel, fajans,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Pallasch i balja, M/1893 för manskap vid kavalleriet, nummeridentisk,
580
Pallasch i balja, M/1893 för manskap vid kavalleriet, nummeridentisk,
Final bid1,800 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Husarmössa M/1895, i kartong från Militär Ekiperings AB (MEA)
581
Husarmössa M/1895, i kartong från Militär Ekiperings AB (MEA)
Final bid400 SEK
Est400 - 600 SEK
Closed
Qvarsebo, Mikael, blandteknik, Torso, signerad,
582
Qvarsebo, Mikael, blandteknik, Torso, signerad,
Final bidNo bids
Est600 - 800 SEK
Closed
Skål på fyra fötter, porslin, Sächsische Porzellanmanufaktur Dresden, 1900-talets 1 hälft,
583
Skål på fyra fötter, porslin, Sächsische Porzellanmanufaktur Dresden, 1900-talets 1 hälft,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Rakskål, fajans, Spanien, 1900-talets mitt,
584
Rakskål, fajans, Spanien, 1900-talets mitt,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Vas, porslin, Meissen, 1900-tal,
585
Vas, porslin, Meissen, 1900-tal,
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Plockgross Irmingen, Ingeborg för B&G, figurin, porslin, Kai,
586
Plockgross Irmingen, Ingeborg för B&G, figurin, porslin, Kai,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd indisk konstnär, gouache på siden, elefant,
587
Okänd indisk konstnär, gouache på siden, elefant,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Kiaerschou, Christian Frederik, efter honom, litografi, handkolorerad, Norsk Prospect,
588
Kiaerschou, Christian Frederik, efter honom, litografi, handkolorerad, Norsk Prospect,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Schou, Karl, olja, bygata - motiv från Fanö,
589
Schou, Karl, olja, bygata - motiv från Fanö,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd holländsk konstnär, 18-1900-tal, olja, kanalparti i skymning,
590
Okänd holländsk konstnär, 18-1900-tal, olja, kanalparti i skymning,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Matta, old Zandjan,
591
Matta, old Zandjan,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Koppel, Henning för Georg Jensen, lockskål, ek,
592
Koppel, Henning för Georg Jensen, lockskål, ek,
Final bidNo bids
Est600 - 800 SEK
Closed
Okänd designer, bordslampor, 2 st snarlika, blåglaserad terrakotta och teak,
593
Okänd designer, bordslampor, 2 st snarlika, blåglaserad terrakotta och teak,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Vägglampetter 1 par, mässing, 1900-talets 1 hälft,
594
Vägglampetter 1 par, mässing, 1900-talets 1 hälft,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Uppsatsskålar, 2 st, silver (respektive nysilver?) och slipat glas, Danmark, 1800-tal,
595
Uppsatsskålar, 2 st, silver (respektive nysilver?) och slipat glas, Danmark, 1800-tal,
Final bid400 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Miró, Joan , litografisk poster. Kristianstads museum 1973, stämpelnumrerad 862/900,
596
Miró, Joan , litografisk poster. Kristianstads museum 1973, stämpelnumrerad 862/900,
Final bidNo bids
Est1,000 - 1,500 SEK
Closed
Svipdag, Elin, olja, Tankar vid havet, signerad och daterad -70,
597
Svipdag, Elin, olja, Tankar vid havet, signerad och daterad -70,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Wernheden, Stig, olja, komposition, signerad,
598
Wernheden, Stig, olja, komposition, signerad,
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Moti, Kaiko, färgetsning, kvinna och kobra, signerad, daterad .56 och numrerad 19/200,
599
Moti, Kaiko, färgetsning, kvinna och kobra, signerad, daterad .56 och numrerad 19/200,
Final bidNo bids
Est400 - 600 SEK
Closed
Hansson, Anders, färgserigrafi, Albert Einstein, signerad och numrerad 95/99,
600
Hansson, Anders, färgserigrafi, Albert Einstein, signerad och numrerad 95/99,
Final bid150 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Orrling, Torsten för Hans Agne Jakobsson, Markaryd, taklampa, koppar, modell TN52/M,
601
Orrling, Torsten för Hans Agne Jakobsson, Markaryd, taklampa, koppar, modell TN52/M,
Final bid1,000 SEK
Est1,500 - 2,000 SEK
Closed
Orrling, Torsten för Hans Agne Jakobsson, Markaryd, taklampa, koppar, modell TN52/M,
602
Orrling, Torsten för Hans Agne Jakobsson, Markaryd, taklampa, koppar, modell TN52/M,
Final bid1,000 SEK
Est1,500 - 2,000 SEK
Closed
Jakobson, Hans Agne, Markaryd, skärm till bordslampa, trä, metall och glas,
603
Jakobson, Hans Agne, Markaryd, skärm till bordslampa, trä, metall och glas,
Final bidNo bids
Est400 - 600 SEK
Closed
Jakobsson, Hans Agne, Markaryd, bordslampa, trä med rosa textilskärm, modellnummer B45,
604
Jakobsson, Hans Agne, Markaryd, bordslampa, trä med rosa textilskärm, modellnummer B45,
Final bid300 SEK
Est400 - 600 SEK
Closed
Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, sparbössa 'Sträng' delvis bemålat stengods,
605
Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, sparbössa 'Sträng' delvis bemålat stengods,
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Morales Schildt för Kosta, vas, glas, graalteknik,
606
Morales Schildt för Kosta, vas, glas, graalteknik,
Final bid800 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Okänd tysk designer, skål, glaserat lergods med plastlindat rottinghandtag,
607
Okänd tysk designer, skål, glaserat lergods med plastlindat rottinghandtag,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Parti äldre smycken, bijouterier, armbandsur mm,
608
Parti äldre smycken, bijouterier, armbandsur mm,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd designer, 1950-60-tal, snurrfåtölj,
609
Okänd designer, 1950-60-tal, snurrfåtölj,
Final bidNo bids
Est400 - 600 SEK
Closed
Dräktvärja, smide med förgyllt bronsfäste, 1700-talets 2 hälft,
610
Dräktvärja, smide med förgyllt bronsfäste, 1700-talets 2 hälft,
Final bid1,000 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Okänd designer, 1960-tal, toilettebord med belysning, teak,
611
Okänd designer, 1960-tal, toilettebord med belysning, teak,
Final bid600 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Jakobsson, Hans Agne, Markaryd, vägglampa, mässing med 3 glaskupor,
612
Jakobsson, Hans Agne, Markaryd, vägglampa, mässing med 3 glaskupor,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd designer för HMB möbler, Rörvik, sido/lampbord, 1 par, teak,
613
Okänd designer för HMB möbler, Rörvik, sido/lampbord, 1 par, teak,
Final bidNo bids
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Horn, Simon, egen verkstad, dubbelsäng, valnöt,
614
Horn, Simon, egen verkstad, dubbelsäng, valnöt,
Final bidNo bids
Est6,000 - 8,000 SEK
Closed
Horn, Simon, egen verkstad, förvaringsmöbel, valnöt, uppfällbar topp varunder skötbord,
615
Horn, Simon, egen verkstad, förvaringsmöbel, valnöt, uppfällbar topp varunder skötbord,
Final bid3,000 SEK
Est4,000 - 5,000 SEK
Closed
Thomson, AnnaLisa för Uppsala Ekeby, skålfat, chamotterat och delvis glaserat lergods, Spectra,
616
Thomson, AnnaLisa för Uppsala Ekeby, skålfat, chamotterat och delvis glaserat lergods, Spectra,
Final bid400 SEK
Est600 - 800 SEK
Closed
Telefon Ericofon sk Cobra, design Gösta Thames 1953,
617
Telefon Ericofon sk Cobra, design Gösta Thames 1953,
Final bid200 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Salongsbord, förgyllt trä och stuck, nyrokoko, 1800-talets 2 hälf,
618
Salongsbord, förgyllt trä och stuck, nyrokoko, 1800-talets 2 hälf,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Jakobsson, Hans Agne, Markaryd, vägglampor, 1 par, mässing mod 2 stålblå glaskupor,
619
Jakobsson, Hans Agne, Markaryd, vägglampor, 1 par, mässing mod 2 stålblå glaskupor,
Final bid1,200 SEK
Est1,500 - 2,000 SEK
Closed
Fåtöljer, 1 par, bonad björk, 1920-30-tal, mönstrad plyschklädsel med mässingsstift,
620
Fåtöljer, 1 par, bonad björk, 1920-30-tal, mönstrad plyschklädsel med mässingsstift,
Final bid1,500 SEK
Est2,000 - 3,000 SEK
Closed
Soffgrupp, 4 delar, bonad björk, 1920-30-tal, mönstrad plyschklädsel med mässingsstift,
621
Soffgrupp, 4 delar, bonad björk, 1920-30-tal, mönstrad plyschklädsel med mässingsstift,
Final bidNo bids
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Cane, Louis, olja, figurkomposition, signerad,
622
Cane, Louis, olja, figurkomposition, signerad,
Final bidNo bids
Est12,000 - 15,000 SEK
Closed
Gibson, helena, skål, gultonad glasmassa med violett mynningsbård, signerad,
623
Gibson, helena, skål, gultonad glasmassa med violett mynningsbård, signerad,
Final bidNo bids
Est400 - 600 SEK
Closed
Ravnvig, Paul, olja, stilleben med vindruvor, signerad,
624
Ravnvig, Paul, olja, stilleben med vindruvor, signerad,
Final bidNo bids
Est400 - 600 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.