Loading...

Julauktion

Julauktion söndagen den 17 december kl 16


Visning:

15/12 kl 12-19

16/12 kl 12-17

17/12 kl 12-16

Julauktion
Closed
Frisk, Thomas, olja, "Venezia I", signerad och daterad 2014, 38 x 46 cm, proveniens: vinst i Hallands Konstförenings medlemslotteri
195
Frisk, Thomas, olja, "Venezia I", signerad och daterad 2014, 38 x 46 cm, proveniens: vinst i Hallands Konstförenings medlemslotteri
Final bidNo bids
Est1,500 - 1,600 SEK
Closed
Nilson, Severin, olja, interiör från halländsk stuga, signerad, a tergo intygad av konstnärens son, 39 x 32 cm, renoverad
196
Nilson, Severin, olja, interiör från halländsk stuga, signerad, a tergo intygad av konstnärens son, 39 x 32 cm, renoverad
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Mugg, glaserat flintgods, Royal Doulton "Lobster Man", design 1967, h 20 cm
197
Mugg, glaserat flintgods, Royal Doulton "Lobster Man", design 1967, h 20 cm
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Okänd konstnär, olja, "Gröna villan på Djurgården", otydligt signerad,  29 x 36 cm
198
Okänd konstnär, olja, "Gröna villan på Djurgården", otydligt signerad, 29 x 36 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd konstnär, 1800-talets mitt, olja, landskap med berg och fors, otydligt signerad och daterad 1857?, 16 x 21 cm
199
Okänd konstnär, 1800-talets mitt, olja, landskap med berg och fors, otydligt signerad och daterad 1857?, 16 x 21 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Skyttegravskikare, så kallad "Rabbit Ears Periscope", grönlackerad metall, WWI, märkt MG (Ministère de la Guerre), SRPI (Société de Recherches et de Perfectionnements industriels) Puteaux,
200
Skyttegravskikare, så kallad "Rabbit Ears Periscope", grönlackerad metall, WWI, märkt MG (Ministère de la Guerre), SRPI (Société de Recherches et de Perfectionnements industriels) Puteaux,
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Altarljusstake, emaljerad koppar, Kina Qing-republik, 1900-talets 1 hälft, polykrom dekor av växtlighet mm, h 56 cm, omfattande emaljskador, ljusspets saknas
201
Altarljusstake, emaljerad koppar, Kina Qing-republik, 1900-talets 1 hälft, polykrom dekor av växtlighet mm, h 56 cm, omfattande emaljskador, ljusspets saknas
Final bid1,600 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Scarpa, Carlo, tillskriven, vas, rökfärgat glas, sannolikt Murano omkring 1940, slipad dekor av "Nido d'ape"-mönster i "Battuto"-teknik, h 34 cm
202
Scarpa, Carlo, tillskriven, vas, rökfärgat glas, sannolikt Murano omkring 1940, slipad dekor av "Nido d'ape"-mönster i "Battuto"-teknik, h 34 cm
Final bidNo bids
Est5,500 - 6,000 SEK
Closed
Sergel (Sergell), Johan Tobias, efter honom, figurgrupp, parian, ant Gustavsberg sekelskiftet 1900, Amor och Psyche, h 28 cm, obetydliga nagg på fingerspetsar
203
Sergel (Sergell), Johan Tobias, efter honom, figurgrupp, parian, ant Gustavsberg sekelskiftet 1900, Amor och Psyche, h 28 cm, obetydliga nagg på fingerspetsar
Final bid700 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Locher, Axel för B&G, figurin, porslin, skomakare, modellnummer 2228, polykrom underglasyrdekor, h 22 cm
204
Locher, Axel för B&G, figurin, porslin, skomakare, modellnummer 2228, polykrom underglasyrdekor, h 22 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Nielsen, Børge, egen verkstad, Hellerup, 1950-60-tal, hänge med kedja, vitmetall, polykrom och förgylld dekor, stämplad, dia 5,5 cm
205
Nielsen, Børge, egen verkstad, Hellerup, 1950-60-tal, hänge med kedja, vitmetall, polykrom och förgylld dekor, stämplad, dia 5,5 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Cyrén Gunnar, för Orrefors, karaff med propp, "Sofiero", design 1960, signerad, h 26 cm
206
Cyrén Gunnar, för Orrefors, karaff med propp, "Sofiero", design 1960, signerad, h 26 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Muus, Jane, träsnitt, "Laila" 1954, signerat, synlig pappersstorlek 32 x 22 cm
207
Muus, Jane, träsnitt, "Laila" 1954, signerat, synlig pappersstorlek 32 x 22 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Bägare, silver, trumpetformad med graverad blomdekor, stämplad  Lars Biugg Jönköping 1798, h 7,5 cm, vikt 35 gram, kantbucklor
208
Bägare, silver, trumpetformad med graverad blomdekor, stämplad Lars Biugg Jönköping 1798, h 7,5 cm, vikt 35 gram, kantbucklor
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Closed
Cyrén Gunnar, för Orrefors, skål, "Sofiero", design 1960, signerad, h 11 cm
209
Cyrén Gunnar, för Orrefors, skål, "Sofiero", design 1960, signerad, h 11 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Picasso, Pablo Ruíz, efter honom, färglito, "Colombe", signerad och daterad 1962 i stenen, tryckt på vélin d'Arches, blindstämpel SPADEM Paris, 55 x 75 cm, litt: OPP.62:57
210
Picasso, Pablo Ruíz, efter honom, färglito, "Colombe", signerad och daterad 1962 i stenen, tryckt på vélin d'Arches, blindstämpel SPADEM Paris, 55 x 75 cm, litt: OPP.62:57
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Van Der Linde, Jan, olja, Amsterdammotiv från Singelkanalen med De Krijtberg i fonden, signerad, 50 x 40 cm
211
Van Der Linde, Jan, olja, Amsterdammotiv från Singelkanalen med De Krijtberg i fonden, signerad, 50 x 40 cm
Final bidNo bids
Est1,500 - 1,600 SEK
Closed
Okänd konstnär, skulptur, bronserad gjutmassa på sockel i svart marmor, violinist, otydligt signerad, h 25 cm
212
Okänd konstnär, skulptur, bronserad gjutmassa på sockel i svart marmor, violinist, otydligt signerad, h 25 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Morales-Schildt, Mona för Kosta, vas, glas, dekor i blåfärgat underfång, signerad, höjd 20 cm
213
Morales-Schildt, Mona för Kosta, vas, glas, dekor i blåfärgat underfång, signerad, höjd 20 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Heilimo, Brita för Arabia, väggrefief, delvis glaserad keramik, dekor av fiskar, signerad, längd 37 cm
214
Heilimo, Brita för Arabia, väggrefief, delvis glaserad keramik, dekor av fiskar, signerad, längd 37 cm
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Closed
Hellström, Thomas för Nittsjö, skålfat, glaserat flintgods, grisformat, signerat, längd 28 cm
215
Hellström, Thomas för Nittsjö, skålfat, glaserat flintgods, grisformat, signerat, längd 28 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer för von Schierholz, skålfat, glaserat porslin, dekor av rosor, diameter 28 cm, minimal nagg
216
Okänd designer för von Schierholz, skålfat, glaserat porslin, dekor av rosor, diameter 28 cm, minimal nagg
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Lundin, Ingeborg för Orrefors, vas, klarglas, optikblåst ("dubbelfång"), signerad och numrerad DU 3343,
217
Lundin, Ingeborg för Orrefors, vas, klarglas, optikblåst ("dubbelfång"), signerad och numrerad DU 3343,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Wärff, Göran för Kosta, karaffer, 2 st samt ishink, glas, Prince, höjd 11 . 25 cm
218
Wärff, Göran för Kosta, karaffer, 2 st samt ishink, glas, Prince, höjd 11 . 25 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Matgrupp, 13 delar, bemålat trä, gustaviansk stil, 1900-talets mitt, 12 stolar samt matbord med 2 iläggsskivor
219
Matgrupp, 13 delar, bemålat trä, gustaviansk stil, 1900-talets mitt, 12 stolar samt matbord med 2 iläggsskivor
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Matta, semiantik persisk, 155 x 95 cm
220
Matta, semiantik persisk, 155 x 95 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Okänd designer för Bang & Olufsen, radio, valnöt, 1930-tal, Hyperbo 3U, h 40 cm
221
Okänd designer för Bang & Olufsen, radio, valnöt, 1930-tal, Hyperbo 3U, h 40 cm
Final bid500 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Fåtöljer, 1 par, helstoppad plyschklädsel, så kallade Emmafåtöljer, 1900-talets mitt
222
Fåtöljer, 1 par, helstoppad plyschklädsel, så kallade Emmafåtöljer, 1900-talets mitt
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd konstnär, olja, segelskutor, otydligt signerad A. v. S (?), 14 x 23 cm
223
Okänd konstnär, olja, segelskutor, otydligt signerad A. v. S (?), 14 x 23 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Uosikkinen, Raija för Arabia, saltkärl, flintgods med teaklock, , 2 st, "Sirpa", längd 18 cm
224
Uosikkinen, Raija för Arabia, saltkärl, flintgods med teaklock, , 2 st, "Sirpa", längd 18 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Okänd designer för Tirschenreuth Bavaria, kaffeservis, dekor i blått och guld, ca 20 delar
225
Okänd designer för Tirschenreuth Bavaria, kaffeservis, dekor i blått och guld, ca 20 delar
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Kak/konfektburk, emaljerat glas och nysilver, 1800-talets slut, medföljer sked, h 26 cm
226
Kak/konfektburk, emaljerat glas och nysilver, 1800-talets slut, medföljer sked, h 26 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Okänd konstnär, skulptur, skuret och bemålat trä, uggla, otydligt signerad, h 34 cm
227
Okänd konstnär, skulptur, skuret och bemålat trä, uggla, otydligt signerad, h 34 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Okänd brasiliansk konstnär, skulptur, delvis bemålat lergods, stående, barbröstad kvinna, signerad Ubenildo (?), h 65 cm, lagning
228
Okänd brasiliansk konstnär, skulptur, delvis bemålat lergods, stående, barbröstad kvinna, signerad Ubenildo (?), h 65 cm, lagning
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900. olja, skeppsporträtt, Wilson Lines M/S Montebello, 46 x 68 cm
229
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900. olja, skeppsporträtt, Wilson Lines M/S Montebello, 46 x 68 cm
Final bidNo bids
Est1,900 - 2,000 SEK
Closed
Strüwer, Ardy, färglito, figurkomposition, signerad och numrerad 60/125, syling pappersstorlek 74,5 x 54,5 cm
230
Strüwer, Ardy, färglito, figurkomposition, signerad och numrerad 60/125, syling pappersstorlek 74,5 x 54,5 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Lundberg, John G, pastell, surrealistisk komposition, signerad och daterad 54, synlig bildyta 63 x 48,5 cm
231
Lundberg, John G, pastell, surrealistisk komposition, signerad och daterad 54, synlig bildyta 63 x 48,5 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Bordslampa, porslin, rokokostil, Friedrich Greiner Volkstadt-Rudolstadt, 1900-talets 1 hälft, dekor av putti, polykrom och förgylld dekor, smärre skador, h inklusive lamphållare 40 cm, smärre fotnagg
232
Bordslampa, porslin, rokokostil, Friedrich Greiner Volkstadt-Rudolstadt, 1900-talets 1 hälft, dekor av putti, polykrom och förgylld dekor, smärre skador, h inklusive lamphållare 40 cm, smärre fotnagg
Final bidNo bids
Est1,300 - 1,400 SEK
Closed
Kakburk, litograferad plåt, Tyskland, sekelskiftet 1900, l 32 cm, smärre defekter
233
Kakburk, litograferad plåt, Tyskland, sekelskiftet 1900, l 32 cm, smärre defekter
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Matta, old Pakistan, 205 x 65 cm
234
Matta, old Pakistan, 205 x 65 cm
Final bid350 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Matta, old Pakistan, 185 x 65 cm
235
Matta, old Pakistan, 185 x 65 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Matta, old Pakistan, 200 x 140 cm
236
Matta, old Pakistan, 200 x 140 cm
Final bid350 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Tub/teleskopkikare, mahogny och mässing, 18-1900-tal, maximal l 90 cm
237
Tub/teleskopkikare, mahogny och mässing, 18-1900-tal, maximal l 90 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Trippelring, 18 karat röd- och vitguld, stämplad Ädelsmide AB, innerdiameter 16 mm, vikt 2,3 gram
238
Trippelring, 18 karat röd- och vitguld, stämplad Ädelsmide AB, innerdiameter 16 mm, vikt 2,3 gram
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Josse, Simon, efter honom, gips, Karls XII dödsmask, monterad på krönt träplatta total h 32 cm
239
Josse, Simon, efter honom, gips, Karls XII dödsmask, monterad på krönt träplatta total h 32 cm
Final bid1,500 SEK
Est1,600 - 1,700 SEK
Closed
Borste, silver, renässans/barock, 1600-tal, driven dekor i Bérainornamentik
240
Borste, silver, renässans/barock, 1600-tal, driven dekor i Bérainornamentik
Final bidNo bids
Est4,600 - 4,800 SEK
Closed
Vänsterhandsdolk, stål med benskaft, så kallad stiletto, 1600-tal, l 27 cm
241
Vänsterhandsdolk, stål med benskaft, så kallad stiletto, 1600-tal, l 27 cm
Final bidNo bids
Est6,000 - 7,000 SEK
Closed
Bordsglob i träställning, Stenders Skoleglobe, Danmark, 1800-talets slut, fot med kompass, h 56 cm, slitage
242
Bordsglob i träställning, Stenders Skoleglobe, Danmark, 1800-talets slut, fot med kompass, h 56 cm, slitage
Final bidNo bids
Est4,800 - 5,000 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.