Parti skedar, silver, Sverige, olika mästare, 1800-tal, total vikt 360 gram
Final bid1,500 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Okänd designer, sekelskiftet 1900, julkanna, delvis bemålat flintgods, dekor av tomte och gris, höjd 12 cm, hårspricka
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Ordenstecken; miniatyr guld och emalj för riddare av danska Dannebrogsorden samt miniatyr silver av Dannebrogsmændenes Hæderstegn, bägge Christian X,
Final bid1,300 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Final bid5,500 SEK
Est4,600 - 4,800 SEK
Bägare, silver, sengustaviansk, trumpetformad på rund fot, svisselerad blomdekor, stämplad Nils Nordlöf Härnösand 1807, h 6,5 cm, vikt 25 gram, något bucklig
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Tangerud, Unn för David Andersen, Oslo, hängen, 2 st, koppar och emalj, 1950-60-tal, stämplade, h 6,5 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Final bid3,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Final bid1,600 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Okänd Schweizisk tillverkare, kronometer, 18 karat rödguld, 1900-talets 1 hälft eller mitt, dia 38 cm, svart, krokodilarmband, ej testat
Final bid5,000 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Est600 - 700 SEK
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Est600 - 700 SEK
Wärff, Göran, ljuslykta, glas, "Polar", polykrom glasmassa, höjd 16 cm
Est2,200 - 2,400 SEK
Hughes, William, olja, stilleben med skogsfågel och frukter, signerad och daterad 1866, 51 x 68 cm
Final bid6,000 SEK
Est7,000 - 8,000 SEK
Final bid3,400 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est4,600 - 4,800 SEK
Westman, Marianne för Rörstrand, bordslampa, porslin, Piggelin, design 1970, signerad, h inklusive skärm 50 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Final bid600 SEK
Est400 - 500 SEK
Est2,400 - 2,600 SEK
Lundqvist, Fabian, olja, "Spanjorskor", signerad, 38 x 46 cm
Final bid1,900 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Chassepotbajonett i balja, Frankrike, M/1874, märkt Manufacture d'Armes St Étienne 1878, nummeridentisk, total l 67 cm
Final bid1,200 SEK
Est600 - 700 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
Årre, Olof Jacobsson, efter honom, kopparstick, Stockholm från Saltsjön 1768 - försättsblad till Fredrik Henrik af Chapmans "Architectura navalis mercatoria", pappersstorlek 48 x 78 cm,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd designer, linneduk samt servietter med serviettringar, 6 st, duk 240 x 145 cm, framstår oanvända
Final bid350 SEK
Est300 - 400 SEK
Parti sterlingsilver, England, 2 saltskedar, gallerfat samt spritbrännare, 18-1900-tal, total vikt 155 gram
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Est700 - 800 SEK
Matta, old Keshan (?), 325 x 210 cm
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est300 - 400 SEK
Léon, May K, färglito, Julmarknad lilla torg, signerad och numrerad 74/330, synlig pappersstorlek 33 x 38 cm
Final bid900 SEK
Est600 - 700 SEK