Lowest lot number
Final bid800 SEK
Est700 - 800 SEK
Okänd designer, art-déco, 1920-tal, kupa för taklampa, bemålat glas, diameter 40 cm
Final bid1,100 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Picasso, Pablo, efter honom, matta, handknuten ull, 155 x 100 cm, etikettmärkt
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est400 - 500 SEK
Meccano/byggsatser, 2 lådor, Tekno,
Est400 - 500 SEK
Ljusstakar, 1 par, skuret och delvis förgyllt lövträ, antagligen Österrike eller Italien, Louis XVI, sekelskiftet 1800, överkragad stam, h 27 cm
Final bid1,300 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est300 - 400 SEK
Parti skedar och gaffel, silver, svensk rund och spetsig, 1900-tal, total vikt 690 gram
Final bid3,200 SEK
Est2,800 - 3,000 SEK
Halskedja, 18 karat rödguld, svenska importstämplar, l 51 cm, vikt 2,1 gram
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Parti bestick, rostfritt stål, Global, 6 gafflar samt 5 knivar
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Skaldjursgafflar, 8 st, rostfritt stål, Global, i originalförpackningar
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Mogensen, Børge för Søborg Møbelfabrik, stol, teak och bonad bok, modell 155,
Est1,700 - 1,800 SEK
Hougaard, Henning, olja, tranor, signerad, 46 x 66 cm
Est700 - 800 SEK
Karlsson, Claes Göran, serigrafi, plangeometrisk komposition, sign o numr 19/99, 40 x 30 cm
Final bid800 SEK
Est500 - 600 SEK
Palmér, Anders, färglitografi, Stockholmsmotiv, signerad och numrerad 49/99, synlig pappersstorlek 97 x 78 cm
Est600 - 700 SEK
Reggioli, Alessandro, akvatint, handkolorerad, komposition med flygplan, signerad och numrerad 63/75, pappersstorlek 39 x 39 cm
Est600 - 700 SEK
Reggioli, Alessandro, akvatint, handkolorerad, komposition med flygplan, signerad och numrerad 61/75, pappersstorlek 39 x 39 cm
Est600 - 700 SEK
Reggioli, Alessandro, akvatint, handkolorerad, komposition med kompass, signerad och numrerad 62/75, pappersstorlek 39 x 39 cm
Est600 - 700 SEK
Est300 - 400 SEK
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Final bid900 SEK
Est500 - 600 SEK
Okänd designer för Ölandshyttan, bordslampfötter, 3 st, glas, varierande höjd
Est500 - 600 SEK
Potpourriekorg, porslin, Royal Copenhagen Musselmalet Helblonde, modellnummer 1057, l 28 cm
Final bid2,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, Adventsgris, ur serien Matilda från 1963, signerad och etikettmärkt, l 30 cm, sprickor och -nagg
Final bid1,000 SEK
Est600 - 700 SEK
Est600 - 700 SEK
Boström, Eva, färglitografi, Fredskalla, signerad och numrerad 104/250, synlig pappersstorlek 59 x 59 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Kåks, Olle, färglitografi, komposition, signerad, numrerad EA och daterad -92, synlig pappersstorlek 72 x 60 cm
Est400 - 500 SEK
Est500 - 600 SEK
Est500 - 600 SEK
Est500 - 600 SEK
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Parti silver, mestadels skedar, 18-1900-tal, total vikt 350 gram
Final bid1,500 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Parti skedar mm, silver, svensk spetsig modell, total vikt 360 gram
Final bid1,500 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Saltkar, sterlingsilver, England, George III, volutformade ben, rocailleornerat brätte, otydliga stämplar London 1767, l 9 cm, vikt 55 gram, 1 fäste med trolig lagning
Est600 - 700 SEK
Såsslev, sterlingsilver, England, George II, slät modell, oidentifierade stämplar London 1756, l 16 cm, vikt 45 gram
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
Est6,000 - 7,000 SEK
Zawadsky, Marian för Tilgmans, lockurna, fajans, "Iduns Silveräpplen", signerad och daterad 1960, h 41 cm
Est3,200 - 3,400 SEK
Okänd konstnär, olja, 1800-talets mitt, resande vid Italienskt vägaltare, 77 x 64 cm
Est5,500 - 6,000 SEK
Björck, Oscar, oljemålningar, 1 par, porträtt av knivfabrikör Johan Engström Eskilstuna och hh, signerade och daterad 1898, 75 x 58 cm
Est3,200 - 3,400 SEK
Erixson, Sven (X:et), olja, Tångupptagning, signerad och daterad 1962, 42 x 61 cm
Final bid3,800 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Stort parti silver, skedar mm, total vikt 460 gram, någon defekt
Final bid1,900 SEK
Est1,900 - 2,000 SEK
4 delar silver; 2 cigarettetuier samt 2 tändsticksaskhållare, 1 etui sterlingsilver, total vikt 265 gram, 1 etui defekt
Final bid1,300 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Såsslev, silver med träskaft, avslutande benknopp, otydlig a svenska stämplar, 1800-talets 1 hälft, l 22 cm
Final bid350 SEK
Est300 - 400 SEK
Gräddslev, silver, W A Bolin, modell "B", stämplad Stockholm 1941, l 14 cm, vikt 35 gram
Final bid600 SEK
Est300 - 400 SEK
Erixson, Sven (X:et), olja, komposition, signerad och daterad -51, 33 x 41 cm
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Såsslev, sterlingsilver, England George III, graverad adlig crest, stämplad Thomas Barker London 1820, l 18 cm, vikt 60 gram
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK