Lowest lot number
Est42,000 - 44,000 SEK
Ring, 18 karat rödguld, slät, stämplad Martin Stehn Halmstad, innerdiameter 17 mm, vikt 7,6 gram
Final bid3,200 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
Matbesticksuppsättning, 26 delar, silver, Rosenholm, design Jakob Ängman 1933, 6 matskedar, 9 -knivar och 10-gafflar samt 1 såsslev, total vikt exklusive knivar 685 gram
Final bid4,400 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Dalí, Salvador, efter honom (?),etsning med pochoir, "Aries", ur The Twelve signs of the Zodiac (II), ed Léon Lamiel 1974, bär signatur och numrering E240/250, tryckt på B F Rives,
Est2,200 - 2,400 SEK
Dalí, Salvador, efter honom (?), etsning med pochoir, "Taurus", ur The Twelve signs of the Zodiac (II), ed Léon Lamiel 1974, bär signatur och numrering E240/250, tryckt på B F Rives,
Est2,200 - 2,400 SEK
Dalí, Salvador, efter honom (?), etsning med pochoir, "Gemini", ur The Twelve signs of the Zodiac (II), ed Léon Lamiel 1974, bär signatur och numrering E240/250, tryckt på B F Rives,
Est2,200 - 2,400 SEK
Dalí, Salvador, efter honom (?), etsning med pochoir, "Cancer", ur The Twelve signs of the Zodiac (II), ed Léon Lamiel 1974, bär signatur och numrering E240/250, tryckt på B F Rives,
Est2,200 - 2,400 SEK
Dalí, Salvador, efter honom (?), etsning med pochoir, "Leo", ur The Twelve signs of the Zodiac (II), ed Léon Lamiel 1974, bär signatur och numrering E240/250, tryckt på B F Rives,
Est2,200 - 2,400 SEK
Dalí, Salvador, efter honom (?), etsning med pochoir, "Virgo", ur The Twelve signs of the Zodiac (II), ed Léon Lamiel 1974, bär signatur och numrering E240/250, tryckt på B F Rives,
Est2,200 - 2,400 SEK
Dalí, Salvador, efter honom (?), etsning med pochoir, "Libra", ur The Twelve signs of the Zodiac (II), ed Léon Lamiel 1974, bär signatur och numrering E240/250, tryckt på B F Rives,
Est2,200 - 2,400 SEK
Dalí, Salvador, efter honom (?), etsning med pochoir, "Scorpio", ur The Twelve signs of the Zodiac (II), ed Léon Lamiel 1974, bär signatur och numrering E240/250, tryckt på B F Rives,
Est2,200 - 2,400 SEK
Dalí, Salvador, efter honom (?), etsning med pochoir, "Sagittarius", ur The Twelve signs of the Zodiac (II), ed Léon Lamiel 1974, bär signatur och numrering E240/250, tryckt på B F Rives,
Est2,200 - 2,400 SEK
Dalí, Salvador, efter honom (?), etsning med pochoir, "Capricorn", ur The Twelve signs of the Zodiac (II), ed Léon Lamiel 1974, bär signatur och numrering E240/250, tryckt på B F Rives,
Est2,200 - 2,400 SEK
Dalí, Salvador, efter honom (?), etsning med pochoir, "Aquarius", ur The Twelve signs of the Zodiac (II), ed Léon Lamiel 1974, bär signatur och numrering E240/250, tryckt på B F Rives,
Est2,200 - 2,400 SEK
Dalí, Salvador, efter honom (?), etsning med pochoir, "Pisces", ur The Twelve signs of the Zodiac (II), ed Léon Lamiel 1974, bär signatur och numrering E240/250, tryckt på B F Rives,
Est2,200 - 2,400 SEK
Final bid5,000 SEK
Est6,000 - 7,000 SEK
Final bid14,000 SEK
Est1,500 - 16,000 SEK
Final bid6,000 SEK
Est6,500 - 7,000 SEK
Final bid8,000 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
Est6,500 - 7,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Okänd designer för W A Bolin, coasters, 6 st, silver, stämplade Stockholm 1947, dia 8,3 cm, total vikt 220 gram, spegelmonogram W
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Matskedar, 6 st, silver, gammalsvensk modell, 1700-tal, olika Stockholmsmäsatre; Pehr Zethelius 1Abraham Hallard m fl, total vikt 450 gram, delvis med gravyr
Final bid2,200 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Höglund, Erik för Boda, ölstop, 5 st, grön glasmassa, höjd ca 11 cm
Est500 - 600 SEK
Gräddkanna, silver, empire, Österrike, 1800-talets 1 hälft, slät, kaskformad, graverat monogram under friherrelig krona, oidentifierad stämpel Wien 1825, h 9 cm, vikt 125 gram, smärre buckla
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Est3,200 - 2,400 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Lindstrand, Vicke för Kosta, vas, glas, dekor i polykromt underfång, osignerad, h 20 cm
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Löfman, Eric för Markströms, mat- respektive theskedar, 9 + 12 st, silver, modell Uppsala, stämplade Uppsala, total vikt 420 gram
Final bid1,700 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Final bid3,600 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Skjortknappar, 1 par, 18 karat rödguld med pärla, svenska stämplar 1926, total vikt 3,2 gram
Final bid1,200 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Ströskedar, 1 par, delvis förgyllt silver, Olga, dekor av stiliserat snäckskal, stämplade Gustaf Möllenborg-Féron Stockholm 1851, l 22 cm, total vikt 150 gram
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
Giertta, Claës för MEMA, matskedar, 8 st, silver, "Paris", design 1958, total vikt 1400 gram
Final bid1,400 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Okänd designer för GAB, uppläggningssked, silver, slät med stiliserad akantusdekor, stämplad Stockholm 1950, l 21 cm, vikt 105 gram
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK