EN
Loading...
Novemberauktion
Novemberauktion söndagen den 26/11 klockan 16.00.
Visning:
Fredag 24/11 klockan 12.00 - 19.00
Lördag 25/11 klockan 12.00 - 17.00
Söndag 26/11 klockan 12.00 - 16.00
Lowest lot number
915
Salt och pepparströare, silver, vikingastil, i form av dryckeshorn, stämplade Theodor Olsens Eftr Bergen, h 6 cm, total vikt 35 gram
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
916
Kopparspann/tunna, sekelskiftet 1900, höjd 52 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
917
Armband, 2 st, silver med slipad tigeröga, 1 stämplat Victor Jansson Lindesberg 1962, längd 23 respektive 20 cm
Final bid700 SEK
Est400 - 500 SEK
918
Okänd designer för Rörstrand, kanna, flintgods, jugend, 1900-talets början, i form av gris, höjd 22 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
919
Christoffersen, Helge för Lauritz Hjorth, Bornholm, skulptur, stengods, 1950-tal, sjöjungfru, signerad, h 19 cm
Final bidNo bids
Est1,500 - 1,600 SEK
920
Lundberg, Harald, olja, fiskarfamilj, signerad och daterad -36, 62 x 51 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
921
Okänd designer för Hutschenreuther, matservis, porslin, "Dresden"
Final bidNo bids
Est1,500 - 1,600 SEK
922
Zoladz, Stanislav, litografi, komposition med vettar, signerad, daterad 1993, numrerad 288/290, synlig pappersstorlek 51 x 39 cm
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
923
Okänd designer, skål, porslin, sekelskiftet 1900, dekor av sittande grisar på potta, polykrom bemålningm höjd 12 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
924
Hansen, Andreas för Le Klint, taklampsskärm, plisserad, handvikt plast, modell Le Klint 157, design 1965, dia 36 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
925
Hansen, Andreas för Le Klint, taklampsskärm, plisserad, handvikt plast, modell Le Klint 157, design 1965, dia 30 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
926
Parti mikrofoner, 10 st, bland annat Sony, JVC och KCM
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
927
Åkirke, Lars, Alfelt, Vibeke samt Hanmann, Poul för Anton Michelsen, julskedar, 3 st, förgyllt sterlingsilver och emalj, medföljer årssked George Jensen, denna med slitage, total vikt cirka 160 gram
Final bid1,000 SEK
Est600 - 700 SEK
928
Marinkikare, Offshore 36 by Tasco, 7X50 mm, waterproof, i väska
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
929
Skeppsmodell, skuret trä och textil, 1900-tal, kustseglaren Thordenskjold, längd 90 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
930
Weissbuch, Claude, färglito, "Hommage à Leonardo Da Vinci", signerad och numrerad 104/160, synlig pappersstorlek 59 x 77 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
931
Madrassi, Luca, skulptur, bemålad terrakotta och träpinne, gammal kvinna med barn, signerad, höjd 65 cm, smärre fotnagg samt sprickor och skador
Final bidNo bids
Est1,300 - 1,400 SEK
932
Bordsdekorationer (?) 1 par, förgylld metall, 1800-talets 2 hälft, dekor av lotus, akantus mm, dia 19 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
933
Mantel, Helmut, akryl, Skymningslandskap, signerad, 88 x 100 cm
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
934
Stålhane, Carl Harry för Rörstrand, miniatyrvas, stengods, signerad, h 5,5 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
935
Dali, Salvador, litografi efter färgetsning, "La Chouette Bleue", éd J Schneider 1983 för Galerie Orangerie-Reinz, Köln, numrerad 50/350, synlig pappersstorlek 53 x 49 cm,
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
936
Andreassen, Torben, olja, komposition, signerad, 97 x 130 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
937
Okänd dansk designer, 1950-tal, sminkskrin, teak med invändig spegel, b 32 cm, naggar
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
938
Påsförslutningsmaskin, elektrisk, Wu-Hsing Electronics co Ltd, modell TW300DA
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
939
Trädgårdsbänkar, 4 st samt -bord, ek, 1900-tal, bruksslitage
Final bid1,100 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
940
Högtalare, 1 par, Auna, Cal-Tech, Berlin, 250 W, höjd 94 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
941
Vallien, Bertil för Kosta Boda Atelier, skulptur, sandgjutet glas, kub med dekor av randig figur, signerad och numrerad 9014, h 9 cm
Final bidNo bids
Est1,500 - 1,600 SEK
942
Londi, Ando för Bitossi, skulptur, chamotterat stengods, Rimini Blu-glasyr, duva, signerad "Italy" samt otydligt numrerad, l 22 cm
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
943
Jensen, Jacob för Bang & Olufsen, musik/hyllmöbel, palisander och aluminium, System Cabinet 70 (SC70), design 1979, 80 cm
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
944
Jensen, Jacob för Bang & Olufsen, högtalare, 1 par Beoxox S55, medföljer stereoanläggning Beocenter 7002, bägge design 1981, Beocenter med vissa defekter, ej funktionstestade
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
945
Kirkegaard, Erik för Höng Stolefabrik, armstol, palisander med svart läderklädsel, modell 49, 1960-tal, bruksslitage, ryggläder med reva
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
946
Okänd fotograf, C-Print, växthus, 60 x 90 cm, a tergo spår av etikett
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
947
Okänd fotograf, C-Print, motorväg, 60 x 90 cm, a tergo spår av etikett
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
948
Okänd designer, 1950-60-tal, blomlåda, teak, längd 64 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
949
Skulptur, skuren lapis lazuli, stående elefant, vikt 192 gram (1940 carat), l 9 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
950
Kandelabrar till 2 ljus, 1 par, mässing, empirestil, 1800-talets slut, dekor av akantus mm, h 43 cm, borrade ljuspipor
Final bidNo bids
Est3,200 - 3,400 SEK
951
Haugen Sørensen, Arne, litografi, vandringsman, signerad, daterad 03 och numrerad 528/850, pappersstorlek 65 x 50 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
952
Stilling, Herman, färglitografi, Solkvinna jagar troll på flykt, signerad och numrerad 117/900, synlig pappersstorlek 38 x 45 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
953
Skrivställ, onyx med mässingsmontage, empirestil, 1900-talets början, dubbla bläckhorn, sidor med pennställ, l 29 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
954
Kniv med balja, så kallad Jambiya, silver och mässing, rik niellodekor, total l 40 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
955
Mat- och kaffeservis, porslin, Royal Copenhagen Brun Rose; 12 vardera mat-, djupa och förrättstallrikar, 18 kaffekoppar med fat och assietter mm
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
956
2 delar porslin, Royal Copenhagen; skål på fot samt sockerskål med lock
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
957
Okänd designer, bokmärke, ivorine med emaljerat silvermontage, egyptisk stil, art-déco, 1920-tal, oidentifierad stämpel ELW, l 12,5 cm
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
958
Soffa, mahogny, empiretyp, 1800-tal, dekor av akantus mm, l 238 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
959
Skjutkronograf, CED M2 med väska
Final bid900 SEK
Est600 - 700 SEK
960
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, byrå, teak, 6 lådor, bredd 70 cm
Final bid1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
961
Tomte, bemålad keramik, Heissner?, modell efter Johann Maresch, 1900-talets 2 hälft, höjd 38 cm
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
962
Tomte, bemålad keramik, Heissner, 1900-talets 2 hälft, höjd 31 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
CONTACT US
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. +46(0)35-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Opening hours 14-17 on business days
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.