EN
Loading...
Novemberauktion
Novemberauktion söndagen den 26/11 klockan 16.00.
Visning:
Fredag 24/11 klockan 12.00 - 19.00
Lördag 25/11 klockan 12.00 - 17.00
Söndag 26/11 klockan 12.00 - 16.00
Lowest lot number
675
Klarinett i låda, Richard Keilwerth, medföljer munstycken
Final bid1,600 SEK
Est400 - 500 SEK
676
Rasmussen, AF, ljusstakar, 1 par, sterlingsilver, modell 207B, signerade, h 7,5 cm, diameter 10 cm, fyllda
Final bidNo bids
Est1,500 - 1,600 SEK
677
Bang, Jacob, byst, blåglaserat stengods, porträtt av författaren Henrik Pontoppidan, signerad och daterad 2002, h 41 cm
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
678
Okänd kinesisk konstnär, 1900-tal, gouache på siden, flodlandskap, oidentifierad text och signatur, synlig storlek 145 x 74 cm
Final bid500 SEK
Est500 - 600 SEK
679
Matta, semiantik Kayseri Zaff, 200 x 90 cm, fläck
Final bid500 SEK
Est500 - 600 SEK
680
Skulptur, patinerad metall, sannolikt så kallad Grand Toursouvenir, stående Napoleon I, h 23 cm
Final bid1,600 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
681
Araújo, Emanõel, portfölj med 7 färgträsnitt (samt smutstitel), "Bahia" 1964, samtliga signerade, ed Editóra Cultrix 1965, pappersstorlek 54 x 38 cm,
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
682
Strüwer, Ardy, färglitografi, "Interiör + 2 palmer", signerad och numrerad 67/100, synlig pappersstorlek 27 x 32 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
683
Okänd designer för Herman A Kähler, Nästved, skålfat, glaserat lergods, dekor av fågel mm mot urangul fond, signerad, dia 31 cm, obetydliga nagg
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
684
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skålfat, glas, dekor av polykroma invälsningar, etikettmärkt och handsignerad, dia 27 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
685
Okänd keramiker, skål, rakubränt lergods, invändig blåtonad glasyr, oidentifierad signatur, h 8 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
686
Okänd designer, möjligen Bertel Thorvaldsen för Søholm, relief, delvis bemålat lergods, Pallas Athena, dia 28 cm
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
687
Heerup, Henry, färglito, bröllopsscen, signerad - 71 i stenen, ur mappen Nytår 1972, synlig pappersstorlek 35 x 43 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
688
Silvermuggar, 9+1 st, höjd 45 mm, vikt 265 gram
Final bid1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
689
Karbinhake för fallskärmsjägare M/RZ1 /16 /20 /36, Tyskland, 1900-talets 1 hälft, l 11 cm, enligt uppgift funnen i ett störtat transportflygplan vid Souda på Kreta
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
690
Karbinhake för fallskärmsjägare M/RZ1 /16 /20 /36, Tyskland, 1900-talets 1 hälft, l 11 cm, enligt uppgift funnen i ett störtat transportflygplan vid Souda på Kreta
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
691
Ordenstecken, förgyllt silver och emalj, kraschan för Kommendör av Brasilianska Södra korsets orden, dia 75 mm, proveniens: ambassadör Jens Malling, emaljskador
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
692
Mekanisk leksak, litograferad plåt, Strenco, Tyskland, 1950-tal, robot modell "ST1", h 18 cm, anlupen, antenn saknas
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
693
Borgström, Carl Einar för Ystad Metall, ljusstakar 1 par, patinerad brons, duvor saknas, höjd 14 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
694
Jalk, Grete för P Jeppesen Møbelfabrik, Store Heddinge Danmark, 1950-60-tal, soffbord, teak med infattad svart melaminskiva, l 160 cm
Final bidNo bids
Est1,300 - 1,400 SEK
695
Zarf, delvis förgyllt silver, sannolikt osmansk, 17-1900-tal, h 4,5 cm
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
696
Okänd dansk designer, matbord, teak, med 2 utdragbara skivor, så kallat holländskt utdrag, 1950-60-tal, totalt 246 x 85 cm
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
697
Kaminur, förgylld och patinerad brons, senempire, 1800-talets mitt, dekor av kvinna på bergsformation, höjd 34 cm, pendel saknas
Final bidNo bids
Est1,500 - 1,600 SEK
698
Okänd designer för Valenti, Barcelona, kaviarskål med lock, nysilver med glasinsats, diameter 18 cm, isats med smärre nagg
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
699
Aamodt, Jahn för Conform, tillskriven, snurrfåtölj med fotpall, böjträ med läderdetaljer, klädsel i grafitfärgat fårskinn, möjligen modell Easy
Final bid4,000 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
700
Aamodt, Jahn för Conform, tillskriven, snurrfåtölj med fotpall, böjträ med läderdetaljer, klädsel i grafitfärgat fårskinn, möjligen modell Easy
Final bid4,000 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
701
Okänd designer för Royal Copenhagen, golvvas, porslin, polykrom underglasyrdekor av Kronborg Slott, höjd 43 cm
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
702
Spegel förgyllt och bronserat stuck och pastellage, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, b 65 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
703
Andersson, Mårten, färglito, "Skåpet", signerad provtryck med dedikation, synlig pappersstolek 75 x 54 cm
Final bidNo bids
Est1,500 - 1,600 SEK
704
Matta, old/semiantik persisk, 325 x 225 cm
Final bidNo bids
Est3,200 - 3,400 SEK
705
Bennedsen, Jens Christian, olja, dansk landsby i vinter, signerad,
Final bid800 SEK
Est700 - 800 SEK
706
Lind, Folke, olja, "Hus bland träden", signerad och daterad -51, 30 x 33 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
707
Liljedahl, Gösta, olja, Sydfranskt kustlandskap, signerad och daterad 1935, 46 x 55 cm, fransk spännram
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
708
de Zwart, Willem, olja, landskap, signerad, 19 x 24 cm
Final bidNo bids
Est1,500 - 1,600 SEK
709
Biilman-Petersen, Gunnar för Le Klint, bordslampa, koboltblått glas och mässing, modell Le Klint 302, design 1939, höjd 46 cm, lampskärm saknas
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
710
Biilman-Petersen, Gunnar för Le Klint, bordslampa, bärnstensfärgat glas och mässing, modell Le Klint 343, design 1970, höjd 33 cm
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
711
Biilman-Petersen, Gunnar för Le Klint, bordslampa, bärnstensfärgat glas och mässing, modell Le Klint 343, design 1970, h 35 cm
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
712
Okänd dansk designer, antagligen för Holmegaard/Le Klint, bordslampa, brun glasmassa med mässingsmontage, 1900-talets 1 hälft, förnicklat lampfäste med porslinsvred, h inklusive lampfäste 27 cm
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
713
Börsvåg, mässing, 1800-tal, vikter 1/2-145,1/2 gram, låda längd 18 cm
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
714
Henningsen, Poul för Louis Poulsen, lampa vitlackerad plåt med blå och röda detaljer, PH5, modellnummer 217099, etikettmärkt, dia 50 cm, lampfäste och sladd saknas
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
715
Taklampa, förgylld metall, möjligen Italien, 1900-talets mitt, dekor av vassknippe, 12 ljusarmar, h 80 cm
Final bidNo bids
Est1,500 - 1,600 SEK
716
Matta, semiantik/antik Teke, 140 x 115 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
717
Okänd konstnär, 1800-tal, olja, ruinlandskap med staffagepersoner - sannolikt kopia efter äldre förebild, a tergo signerad "L.R", 52 x 41 cm
Final bidNo bids
Est1,500 - 1,600 SEK
718
Spegellampett till 2 ljus, förgyllt trä och stuck, högklassigt arbete i empire, omkring 1820, originalglas, brännstämplat IMB för Johan Martin Berg,
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
719
Hoffman, Gaston, färgetsning, ”Les intrus”, signerad, synlig bildyta 30 x 43 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
720
Matta, semiantik/antik Bachtiari, 205 x 140 cm
Final bidNo bids
Est1,500 - 1,600 SEK
721
Okänd designer för Sewex, papperskorg, palisander, stämplad Made in Sweden, höjd 33 cm, nagg
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
722
Skrivpulpet, grönmålat och förgyllt trä, 1900-talets 1 hälft, bredd 89 cm
Final bid1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
CONTACT US
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. +46(0)35-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Opening hours 14-17 on business days
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.