Novemberauktion söndagen den 26/11 klockan 16.00.
Fredag 24/11 klockan 12.00 - 19.00
Lördag 25/11 klockan 12.00 - 17.00
Söndag 26/11 klockan 12.00 - 16.00
Lowest lot number
Kniv i balja, björk, horn, smide och läder, signerad HN för Harry Nilsson, Paharova, Hakkas, total l 25 cm
Est500 - 600 SEK
Est600 - 700 SEK
Final bid1,800 SEK
Est1,900 - 2,000 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Est700 - 800 SEK
Julservisdelar, Jonson bros, ca 40 delar, bl.a 12 mattallrikar
Est1,900 - 2,000 SEK
Parti fotogenlampdelar
Est600 - 700 SEK
Christiansen, Poul för Le Klint, taklampa, veckad plast, Le Klint 172, "Sinus", design 1971, med upphängning Le Klint 900, dia 32 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Fåtöljer, 1 par, skuren mahogny med handbroderad klädsel, oscarianska, 1800-talets slut
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Soffgrupp, 2 + 1 delar, skuren valnöt med djuphäftad sammetsklädsel, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, soffa samt 2 fåtöljer, soffa l 170 cm
Final bid1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Vitrinskåp, mahogny med mässingsbeslag och brokig marmorskiva, Louis XVI-stil, 1900-talets 1 hälft, h 140 cm
Final bid1,600 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Fåtöljer, 1 par, skuren mahogny, så kallade Emmafåtöljer, nyrokokostil, 1900-talets 1 hälft
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Lindstrand, Vicke för Kosta, vas, glas, dekor av bubblor mot rött underfång, signerad och numrerad 1332 (1958), höjd 20 cm
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Servisdelar, porslin, B&G Elegance, 18 delar
Est500 - 600 SEK
Est500 - 600 SEK
Est700 - 800 SEK
Final bid1,400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
4 delar grönglaserat lergods, Uppsala Ekeby, 1920-30-tal, bland annat "Juno", h 12 - 17 cm
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
Okänd designer för Royal Dux, Tjeckoslovakien, figurin, delvis bemålat och förgyllt flintgods, art-déco, 1910-20-tal, stående dam med borzhoier, modell 3046, h 38 cm
Final bid6,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Est400 - 500 SEK
Figuriner, 6 st, porslin, B&G och Royal Copenhagen, polykrom underglasyrdekor, h 4,5 - 10 cm
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Dahl-Jensen, Jens Peter, egen verkstad, figuriner, 2 st, porslin, tax respektive terrier, polykrom underglasyrdekor, signerade, h 5 respektive 8 cm
Final bid700 SEK
Est400 - 500 SEK
Est400 - 500 SEK
Est500 - 600 SEK
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Est500 - 600 SEK
Est500 - 600 SEK
Matservis, Hackefors, ca 55 delar, flintgods, förgylld kantdekor
Est300 - 400 SEK
Okänd designer, skulptur, bronserad metall, stående tax, l 18 cm
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Est600 - 700 SEK
Gryta på tre ben, mässing, 1700-talets 2 hälft, gjuten signatur IFHW samt datering 1789, l 45 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Damarbetsbord, valnötsrot med bronsbeslag, Louis XV-stil, antagligen Frankrike, 1800-talets mitt eller 2 hälft, uppfällbar skiva varunder lös inredning, b 55 cm, smärre fanerdefekter
Final bid1,600 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Beaumont, Charles-Edouard de, litografier/skämtteckningar, 6 st, handkolorerade, 1800-talets mitt, ur "L'OPERA AU XIXme SIECLE" 1844-46, synlig pappersstorlek 29 x 23 cm
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est500 - 600 SEK
Matta, old Persisk galleri, 330 x 90 cm
Final bid1,100 SEK
Est500 - 600 SEK
Olson, Erik, färglito, komposition, signerad, daterad -29(!) och numrerad 234/280, synlig pappersstorlek 24 x 24 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Axenbrandt, Mikael för Strömbergshyttan, vas, glas, dekor i 24 karat rödguld mot svart underfång, signerad, höjd 18 cm
Est600 - 700 SEK
Nylund, Gunnar för Rörstrand, figurin, glaserat stengods, säl, längd 15 cm
Est400 - 500 SEK
Est1,200 - 1,300 SEK
Est1,200 - 1,300 SEK