Loading...

Novemberauktion

Novemberauktion söndagen den 26/11 klockan 16.00.

Visning:

Fredag 24/11 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 25/11 klockan 12.00 - 17.00

Söndag 26/11 klockan 12.00 - 16.00

Novemberauktion
Closed
Flaskskyltar, 6 st, porslin och flintgods; Whisky, Portvin mm, 5 - 7 cm
433
Flaskskyltar, 6 st, porslin och flintgods; Whisky, Portvin mm, 5 - 7 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Lindberg, Kerstin, olja, vinterlandskap efter Fritz Lindström?), kopia, signerad, 93 x 121 cm
434
Lindberg, Kerstin, olja, vinterlandskap efter Fritz Lindström?), kopia, signerad, 93 x 121 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Kaffekoppar med underfat, 2 st, porslin, Royal Copenhagen, 1800-talets 1 hälft, dekor i saxisk blomst, fat dia 13 cm
435
Kaffekoppar med underfat, 2 st, porslin, Royal Copenhagen, 1800-talets 1 hälft, dekor i saxisk blomst, fat dia 13 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Högskor, 1 par, skuret trä med pärlemorintarsia, så kallade Kapkap eller haremsskor, osmanska, sekelskiftet 1900, l 25 cm
436
Högskor, 1 par, skuret trä med pärlemorintarsia, så kallade Kapkap eller haremsskor, osmanska, sekelskiftet 1900, l 25 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Lindberg, Kerstin, olja, skymningslandskap, kopia (efter Rickard Bergh?), signerad, 67 x 109 cm
437
Lindberg, Kerstin, olja, skymningslandskap, kopia (efter Rickard Bergh?), signerad, 67 x 109 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd designer för Johnson Brothers, jakttallrikar, 4 st, flintgods, "Game Birds", l 28,5 cm
438
Okänd designer för Johnson Brothers, jakttallrikar, 4 st, flintgods, "Game Birds", l 28,5 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Todd, Edward, egen verkstad New York, utdragbar linjal/penna, sterlingsilver, sekelskiftet 1900, 1 Foot (12 inches) total l 32 cm
439
Todd, Edward, egen verkstad New York, utdragbar linjal/penna, sterlingsilver, sekelskiftet 1900, 1 Foot (12 inches) total l 32 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer för Victoria, Danmark, skrivställ, nysilver, dekor av hästhuvud, l 26 cm, medföljer brevkniv, silver och ivorine med liknande dekor
440
Okänd designer för Victoria, Danmark, skrivställ, nysilver, dekor av hästhuvud, l 26 cm, medföljer brevkniv, silver och ivorine med liknande dekor
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Vas, cloissonné, Japan, 1900-tal, dekor av blommande krysantemum, h 18 cm
441
Vas, cloissonné, Japan, 1900-tal, dekor av blommande krysantemum, h 18 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Apoteksflaska med lock, glas, Cupri Sulfas Crudus, höjd 30 cm
442
Apoteksflaska med lock, glas, Cupri Sulfas Crudus, höjd 30 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Ahlefeldt-Laurvig, Mikael, egen hytta, Kinnared, vas, glas, dekor i blått, höjd 24 cm
443
Ahlefeldt-Laurvig, Mikael, egen hytta, Kinnared, vas, glas, dekor i blått, höjd 24 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Biblioteksur, valnöt med mässingsinkrusteringar och -beslag, England George III-IV, urtavla signerad T Russell Lancaster (Thomas R, verksam 1811-32), , h 46 cm
444
Biblioteksur, valnöt med mässingsinkrusteringar och -beslag, England George III-IV, urtavla signerad T Russell Lancaster (Thomas R, verksam 1811-32), , h 46 cm
Final bidNo bids
Est4,200 - 4,400 SEK
Closed
Bordsglob i träställning, Stenders Skoleglobe, Danmark, 1800-talets slut, fot med kompass, h 56 cm, slitage
445
Bordsglob i träställning, Stenders Skoleglobe, Danmark, 1800-talets slut, fot med kompass, h 56 cm, slitage
Final bidNo bids
Est4,800 - 5,000 SEK
Closed
Parti Barbie; Midge 1962 samt Ken 1960, med originalkartonger och garderob, med bland annat klänning och hatt "After Five",  klänning mm "Friday Nite Date",
446
Parti Barbie; Midge 1962 samt Ken 1960, med originalkartonger och garderob, med bland annat klänning och hatt "After Five", klänning mm "Friday Nite Date",
Final bid3,400 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Spegellampett, fajans, 16-1700-tal, dekor av akantus, maskaron mm, h 61 cm, lagningar, ljusarm saknas
447
Spegellampett, fajans, 16-1700-tal, dekor av akantus, maskaron mm, h 61 cm, lagningar, ljusarm saknas
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Okänd designer för Firma W A Bolin, skålar, 4 st, silver, slät modell, stämplade Stockholm 1945 (1 1949), dia 12 cm, total vikt 475 gram
448
Okänd designer för Firma W A Bolin, skålar, 4 st, silver, slät modell, stämplade Stockholm 1945 (1 1949), dia 12 cm, total vikt 475 gram
Final bidNo bids
Est3,400 - 3,600 SEK
Closed
Lütken, Per för Holmegaard, skål, grön glasmassa, "Provence", design 1955, signerad, dia 42 (!) cm
449
Lütken, Per för Holmegaard, skål, grön glasmassa, "Provence", design 1955, signerad, dia 42 (!) cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Lauritzen, Vilhelm för Louis Poulsen, taklampa, vit glaskupa med mässingsfäste, modell VL45 "Radiohus Pendel", design 1945, h cirka 25 cm
450
Lauritzen, Vilhelm för Louis Poulsen, taklampa, vit glaskupa med mässingsfäste, modell VL45 "Radiohus Pendel", design 1945, h cirka 25 cm
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Matta, old Pakistan galleri, 250 x 80 cm
451
Matta, old Pakistan galleri, 250 x 80 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Matta, old Ersari, 195 x 155 cm
452
Matta, old Ersari, 195 x 155 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Matta, old Pakistan, 205 x 145 cm
453
Matta, old Pakistan, 205 x 145 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Matta, old Pakistan, 130 x 80 cm
454
Matta, old Pakistan, 130 x 80 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Matta, old Pakistan, 185 x 70 cm
455
Matta, old Pakistan, 185 x 70 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Kungliga moccakoppar, 5 st, porslin, Royal Copenhagen, framställda till bröllopet mellan Kronprins Pavlos av Grekland (prins av Danmark) och Marie Chantal Miller 1/7 1995, h 5 cm
456
Kungliga moccakoppar, 5 st, porslin, Royal Copenhagen, framställda till bröllopet mellan Kronprins Pavlos av Grekland (prins av Danmark) och Marie Chantal Miller 1/7 1995, h 5 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Furstlig moccaservis, porslin, Royal Copenhagen, 18 moccakoppar, dekor i guld och rött av monogram A under tysk prinskrona samt datering 28-10 1995
457
Furstlig moccaservis, porslin, Royal Copenhagen, 18 moccakoppar, dekor i guld och rött av monogram A under tysk prinskrona samt datering 28-10 1995
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Kedelv, Poul för Flygsfors, 6 delar konstglas, "Coquille", dekor i polykromt underfång, varierande signaturer, någon etikett, h 6 - 20 cm
458
Kedelv, Poul för Flygsfors, 6 delar konstglas, "Coquille", dekor i polykromt underfång, varierande signaturer, någon etikett, h 6 - 20 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Bengtsson, Hertha för Rörstrand, matservis, flintgods, Swedish grace (Nationalservisen), Louise Adelborg, design 1929
459
Bengtsson, Hertha för Rörstrand, matservis, flintgods, Swedish grace (Nationalservisen), Louise Adelborg, design 1929
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Okänd designer, golvvas, glaserad terrakotta, höjd 38 cm
460
Okänd designer, golvvas, glaserad terrakotta, höjd 38 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Okänd designer, matsalsstolar, 6 st, ek, modern tillverkning, brun (konst?)läderklädsel
461
Okänd designer, matsalsstolar, 6 st, ek, modern tillverkning, brun (konst?)läderklädsel
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Pedersen, Hugo V, olja, solig interiör, signerad, 61 x 52 cm
462
Pedersen, Hugo V, olja, solig interiör, signerad, 61 x 52 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
463
Utgår
Final bidNo bids
Closed
Okänd designer, hallampa, glas med prismor, diameter 25 cm
464
Okänd designer, hallampa, glas med prismor, diameter 25 cm
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Bluetoothhögtalare, Dmtech DTSi160, svartlackerad, höjd 114 cm
465
Bluetoothhögtalare, Dmtech DTSi160, svartlackerad, höjd 114 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer, 1950-60-tal, soffbord, teak, märkt nr 50, längd 135 cm
466
Okänd designer, 1950-60-tal, soffbord, teak, märkt nr 50, längd 135 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer, 1960-tal, soffbord, längd 135 cm
467
Okänd designer, 1960-tal, soffbord, längd 135 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Taburetter, 1 par, skuret trä, Kina, 1900-talets 1 hälft, tygklädd sits, längd 42 cm, renoverade
468
Taburetter, 1 par, skuret trä, Kina, 1900-talets 1 hälft, tygklädd sits, längd 42 cm, renoverade
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Matservisdelar, flintgods Masons, England, 1900-talets 1 hälft
469
Matservisdelar, flintgods Masons, England, 1900-talets 1 hälft
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Lagerbielke, Erika för Orrefors, vinglas, 7 st, kristall, "Difference Mature", design 2002, etikettsignerade, h 22 cm
470
Lagerbielke, Erika för Orrefors, vinglas, 7 st, kristall, "Difference Mature", design 2002, etikettsignerade, h 22 cm
Final bidNo bids
Est800 - 900 SEK
Closed
Lind, Folke, olja, "Kummel och prick II", signerad och daterad 1985, 49 x 57 cm
471
Lind, Folke, olja, "Kummel och prick II", signerad och daterad 1985, 49 x 57 cm
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
Closed
Liljebladh, Birgitta, etsningar, 2 st, dansöser, signerade, synliga pappersstorlekar 14,5 x 12,5 respektive 23 x 19,5 cm
472
Liljebladh, Birgitta, etsningar, 2 st, dansöser, signerade, synliga pappersstorlekar 14,5 x 12,5 respektive 23 x 19,5 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Bäcklund, Victor, karta, ritad och handkolorerad, "Corsika", signerad och daterad 1856, i handgjord ram, totalt cirka 18 x 21 cm
473
Bäcklund, Victor, karta, ritad och handkolorerad, "Corsika", signerad och daterad 1856, i handgjord ram, totalt cirka 18 x 21 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Böcker, Bergman, Bo, knivrelaterade titlar, 33 st
474
Böcker, Bergman, Bo, knivrelaterade titlar, 33 st
Final bidNo bids
Est1,700 - 1,800 SEK
Closed
Pianopall, skuren och bonad ek med lös broderad dyna, sekelskiftet 1900, längd 78 cm
475
Pianopall, skuren och bonad ek med lös broderad dyna, sekelskiftet 1900, längd 78 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Infanteripik, smide med träskaft, 1600-tal (?), längd 159 cm, kortad
476
Infanteripik, smide med träskaft, 1600-tal (?), längd 159 cm, kortad
Final bid1,400 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Closed
Infanteripik, smide och trä, 1600-tal (?), längd 227 cm
477
Infanteripik, smide och trä, 1600-tal (?), längd 227 cm
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Däck på fälg, 4 st, Alfa Romeo, Bridgestone, 205/60/R15
478
Däck på fälg, 4 st, Alfa Romeo, Bridgestone, 205/60/R15
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Okänd designer, 1960-70-tal, taklampa, teak, mässing och glas, höjd 63 cm
479
Okänd designer, 1960-70-tal, taklampa, teak, mässing och glas, höjd 63 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd konstnär, skulptur, patinerad brons på stensockel, organisk form, oidentifierad signatur, h 13,5 cm
480
Okänd konstnär, skulptur, patinerad brons på stensockel, organisk form, oidentifierad signatur, h 13,5 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.