Novemberauktion söndagen den 26/11 klockan 16.00.

Fredag 24/11 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 25/11 klockan 12.00 - 17.00

Söndag 26/11 klockan 12.00 - 16.00

Wejsfelt. Sven för Gustavsberg, figurin/skulptur, glaserat stengods på träsockel, gädda, ur serien "Stim", signerad, längd 57 cm
Final bid3,800 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est600 - 700 SEK
Okänd konstnär, olja, komposition, otydligt signerad, 26 x 31 cm
Est300 - 400 SEK
Est600 - 700 SEK
Est600 - 700 SEK
Pedersen, Bernt, vilstol, ek med lösa dynor, "Kludestolen", design 1965
Est1,700 - 1,800 SEK
Est1,900 - 2,000 SEK
Bergh, Elis för Kosta, glasservis, 12 + 12 st, Kent, höjd 10-13 cm
Final bid2,800 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Van Rijn, Rembrandt Harmenszoon, efter honom, olja på pannå, 17-1800-tal, "Kristus uppväcker Lazarus" efter etsning från cirka 1632, 54 x 38 cm
Final bid3,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Fickur, sterlingsilver, viktorianskt, boett stämplad London 1890, dia 5 cm
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Est600 - 700 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Final bid600 SEK
Est500 - 600 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est400 - 500 SEK
Est500 - 600 SEK
Bang, Michael för Holmegaard, taklampa, glas, "Etude", design 1978, dekor i vitt underfång, etikettsignerad, dia 35 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est600 - 700 SEK
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Est300 - 400 SEK
Est400 - 500 SEK
Est500 - 600 SEK
Est500 - 600 SEK
Lindh, Willard, olja, komposition, signerad och daterad -56, 49 x 65 cm
Final bid1,500 SEK
Est600 - 700 SEK
Est600 - 700 SEK
Persson, Ove, akvarell, vägparti, signerad, synlig pappersstorlek 13 x 14 cm
Est300 - 400 SEK
Persson, Ove, akvarell med täckvitt, ålandskap, signerad och daterad 1989, synlig pappersstorlek 33 x 49 cm
Est300 - 400 SEK
Egnel, Joy, olja, "Game I", a tergo daterad 1955 och signerad, 92 x 67 cm
Final bid8,500 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Egnel, Joy, olja, "Nature morte med stenar", a tergo daterad 1952 samt signerad, 80 x 100 cm
Final bid6,500 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Olson, Axel, färgetsning, standbild, signerad och numrerad 148/260, synlig pappersstorlek 50 x 66 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Olson, Axel, etsning, "Vit vila" ur mappen "Vila och vaka" 1977-78, signerad och numrerad 148/260, 50 x 66 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Parti EP/singlar, ca 30 st bl.a Elvis, Stones, Beatles mm samt stenkakor, ca 10 st
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
Volther, Poul M för HAY, stolar, 1 par, grålackerat trä, modell HAY J107
Est1,100 - 1,200 SEK
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Volther, Poul M för HAY, stolar, 1 par, vitlackerat trä, modell HAY J107
Est1,100 - 1,200 SEK
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Est400 - 500 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Krenchel, Herbert för Torben Ørskov, skålar, 3 st, emaljerat stål och svart fibercement, "Krenit", design 1953, 2 signerade, dia 9, 12,5 respektive 25 cm, smärre kantslitage
Final bid1,000 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est600 - 700 SEK