Novemberauktion söndagen den 26/11 klockan 16.00.

Fredag 24/11 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 25/11 klockan 12.00 - 17.00

Söndag 26/11 klockan 12.00 - 16.00

Norrman, Rolf, olja, landskap med hus, signerad och daterad -56, 23 x 40 cm
1059
Est400 - 500 SEK
Skawonius, Sven Erik för Gefle, matservisdelar 7 st, flitgods, "Hej Tomtegubbar" design 1963, bruksslitage
1060
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Matta, old Pakistan, 155 x 100 cm
1061
Est300 - 400 SEK
Matta, old Berber, 185 x 105 cm
1062
Est300 - 400 SEK
Krus, 5 st, saltglaserat stengods, Höganäs, 1900-tal, h 10 - 28 cm
1063
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Bridgebord, trä med grön, filtklädd skiva, sammanfällbart, 89 x 89 cm
1064
Est300 - 400 SEK
Assiett, porslin, Kina, Qing, 18-1900-tal, blå underglasyrdekor, oidentifierad signatur, dia 19,5 cm
1065
Final bid700 SEK
Est300 - 400 SEK
Grafström, Gustaf, olja, "Rykande Västkuststorm", signerad, 60 x 122 cm
1066
Est400 - 500 SEK
1067
Est500 - 600 SEK
Parti bestick, rostfritt stål, Global, 6 gafflar samt 5 knivar
1068
Est1,100 - 1,200 SEK
Skaldjursgafflar, 8 st, rostfritt stål, Global, i originalförpackningar
1069
Est1,100 - 1,200 SEK
Tak/skeppsfotogenlampa, mässing, 1900-talets 2 hälft, märkt Fregatten Jylland, h exklusive upphängningskedja 60 cm
1070
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Parti Grönlandica; sälskinn och valrossbete, bland annat 3 kajaker, dessa l 16 - 76 cm
1071
Final bid800 SEK
Est600 - 700 SEK
1072
Est600 - 700 SEK
1073
Est600 - 700 SEK
Grubbesson, Sabina för Konsthantverk i Tyringe, adventsljusstake, mässing, "December 4", etikettmärkt, h 36 cm
1074
Est1,500 - 1,600 SEK
Picasso, Pablo, efter honom, matta, handknuten ull, 155 x 100 cm, etikettmärkt
1075
Est2,200 - 2,400 SEK
Leksak, bemålat trä, Tekno, Danmark, 1900-talets 1 hälft, garage, "Falcks Redningskorps", l 48 cm, 1 dörr mmed defekta gångjärn
1076
Est600 - 700 SEK
Meccano/byggsatser, 2 lådor, Tekno,
1077
Est400 - 500 SEK
1078
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
1079
Est300 - 400 SEK