Novemberauktion söndagen den 26/11 klockan 16.00.

Fredag 24/11 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 25/11 klockan 12.00 - 17.00

Söndag 26/11 klockan 12.00 - 16.00

867
Est900 - 1,000 SEK
868
Est900 - 1,000 SEK
869
Est900 - 1,000 SEK
870
Est900 - 1,000 SEK
871
Est2,200 - 2,400 SEK
872
Est400 - 500 SEK
873
Est700 - 800 SEK
874
Est600 - 700 SEK
875
Est500 - 600 SEK
Broderi, siden, Kina, antagligen Qing, stående man, synlig storlek 23 x 11 cm
876
Est300 - 400 SEK
Broderi, siden, Kina, antagligen Qing, stående kvinna, synlig storlek 29 x 22 cm
877
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Radiosändare/mottagare, SR-30, medföljer telegrafnyckel
878
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
879
Est900 - 1,000 SEK
880
Est300 - 400 SEK
881
Est400 - 500 SEK
882
Est900 - 1,000 SEK
883
Final bid800 SEK
Est700 - 800 SEK
884
Est400 - 500 SEK
885
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Kaffeservis, porslin, B&G, Blå Mås med guldkant, ca 40 delar
886
Est1,100 - 1,200 SEK
Lodregulator/stationsur, bonad ek, 1900-talets början, S P Sörensen, Köpenhamn, höjd 172 (!) cm
887
Final bid2,600 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Okänd designer, matta, rölakan, dekor i rött, 225 x 165 cm
888
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Kikarsikte, Bushnel Elite 6500, 2,5-16x42, framstår oanvänt i originalförpackning
889
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Kandelabrar till 2 ljus, 1 par, silver, dekor av akantus, svenska importstämplar, l 15 cm, 1 fylld
890
Final bid800 SEK
Est500 - 600 SEK
891
Est400 - 500 SEK
892
Est500 - 600 SEK
Berntsson, Bertil, färgserigrafi, komposition med ansikte, signerad, synlig pappersstorlek 33 x 26 cm
893
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
Fogelquist, Jörgen, litografi, komposition i gult, signerad och numrerad 24/235, synlig pappersstorlek 31 x 24 cm
894
Est300 - 400 SEK
Ivarsson, Göran, serigrafi, "Stilleben", signerad och numrerad 15/225, synlig pappersstorlek 21 x 18 cm
895
Est300 - 400 SEK
Francis, Sam, poster, offset, Louisiana 1986-87, signerad och numrerad 150/150, synlig pappersstorlek 97 x 60 cm
896
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
897
Est3,200 - 3,400 SEK
898
Est1,100 - 1,200 SEK
Hiroshige, Utagawa (Ando), träsnitt, Ariwara no Narihira passing Mount Fuji, cirka 1845/46, signerat Hiroshige Ga, synlig pappersstorlek 70 x 24 cm
899
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Dotremont, Christian, litografi, "De pluie en pluie noire mais de plus en plus orageuse" 1977, signerad och numrerad 30/100, 76 x 56 cm
900
Est5,500 - 6,000 SEK
Sideboard, skuren och bonad bok med beigespräcklig marmorskiva, gustaviansk stil, 1900-talets mitt, lådor i sarg, l 160 cm
901
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
902
Est600 - 700 SEK
903
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Johansson, Lars, etsning, "Rödhake", signerad och numrerad 185/225, synlig pappersstorlek 32 x 21 cm
904
Final bid500 SEK
Est300 - 400 SEK
905
Est300 - 400 SEK
Johansson, Nils, akvarell, "Massbrev", signerad, 21 x 29 cm
906
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Qvarsebo, Michael, litografi, komposition med fjärilar och ansikten, signerad och numrerad HC 10/25, synlig pappersstorlek 69 x 53 cm
907
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Johansson, Nils, etsning, interiör, signerad och daterad -58, numrerad 2/20, synlig pappersstorlek 26 x 18 cm
908
Est200 - 300 SEK
Qvarsebo, Michael, litografi, komposition med fjärilar, signerad och numrerad HC 17/25, synlig pappersstorlek 69 x 53 cm
909
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Okänd designer för Karlskrona, mat- och kaffeservisdelar
910
Est300 - 400 SEK
911
Est600 - 700 SEK
Parti silver, Sverige och Norge, total vikt 225 gram
912
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Okänd designer för Pholc, taklampa, Dimma, kulhamrad metall, diameter 60 cm
913
Final bid400 SEK
Est5,000 - 600 SEK
914
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK