EN
Loading...
Novemberauktion
Novemberauktion söndagen den 26/11 klockan 16.00.
Visning:
Fredag 24/11 klockan 12.00 - 19.00
Lördag 25/11 klockan 12.00 - 17.00
Söndag 26/11 klockan 12.00 - 16.00
Lowest lot number
963
Tomte, bemålad keramik, Heissner, 1900-talets 2 hälft, höjd 30 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
964
Tomte, bemålad keramik, Heissner, 1900-talets 2 hälft, höjd 31 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
965
Campbell, Christina för Rörstrand, matservisdelar, porslin, "Amanda", design 1968, ca 15 delar
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
966
Skulptur/brevpress, patinerad brons, sekelskiftet 1900, dekor av galande tupp, h 18 cm
Final bidNo bids
Est1,600 - 1,700 SEK
967
Langenmantel-Rietzenstein, Erna von, Rosenthal, figurin porslin Empiredanserska, modellnummer K206/2, designad 1912, först tillverkad 1913, polykrom underglasyrdekor, h 18 cm,
Final bidNo bids
Est1,300 - 1,400 SEK
968
Skulptur, skuret trä, barocktyp, 1600-tal (?), seraf, l 23 cm, kompletterad
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
969
Giambologna (Jean de Boulogne), efter honom, skulptur, patinerad brons på svart marmorsockel, , Merkurius/Hermes, originalet från 1580, h 54 cm
Final bidNo bids
Est3,200 - 3,400 SEK
970
Ölflaska, stengods, Höganäs före 1890, 'Ginger-Beer, P.G. Appeltofft, Halmstad', h 22 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
971
Flygelduk, broderat och fodrat siden, sekelskiftet 1900, dekor av blommor, cirka 180 x 150 cm, smärre revor och hål
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
972
Lewis, David för Bang & Olufsen, Beosound Century, design 2003, CD-spelare, kassett och radio
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
973
Golvlampa, trä och mässing, 1950-tal, Eskilstuna Elektriska AB, 3 böjliga ljusarmar
Final bid1,300 SEK
Est500 - 600 SEK
974
Törner, Inge, olja, räv i landskap, signerad, 33 x 61 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
975
Ljusstake, mässing, senbarock, 1700-talets 1 hälft, oktogonal ljuspipa och fot, balusterformad stam, h 13,5 cm, ägarinitialer ME under fot
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
976
Dolkar i balja, 2 st, så kallade Keris (Kris), Indonesien, 1900-tal, damaskerade klingor, total l 50 respektive 54 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
977
Prydnadsvaser, 1 par, förgylld brons och porslin, Louis XVI-stil, 1800-talets slut, polykrom dekor av blommor och putti, höjd 26 cm, kedjor saknas
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
978
Brevpress, glas, sekelskiftet 1900, dekor av lejon i klarglas på svart sockel, längd 17 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
979
Friberg, Roy, litografi, "Det underjordiska", signerad, daterad -85 och numrerad 45/225, synlig pappersstorlek 44 x 60 cm
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
980
Dahl, Peter. färglitografi, "Fredmans epistel N:o 5", signerad, synlig pappersstorlek 28 x 41 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
981
Vas, guliriserande glas, Johann Loetz Wittwe, Klostermühle, omkring 1920, höjd 12 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
982
Liljenberg, Walter, olja, gräsänder, signerad, 44 x 64 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
983
Toyokuni, Kôchôrô III, (Kunisada I), träsnitt, skådespelare, sign Toyokuni ga i Toshidama-kartusch, 24 x 18 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
984
Kuniyoshi, Utagawa, träsnitt, diptyk, ur Shinji Andon, synlig pappersstorlek 19 x 25 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
985
Toyokuni, Kôchôrô III, (Kunisada I), träsnitt, man och kvinna, sign Toyokuni ga med Toshidama-sigill, 33 x 24 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
986
Toyokuni, Utagawa I, träsnitt, porträtt av Sawamura Sojuro IV studerande ett Kanamura-Za teaterprogram, signerad Toyokuni Ga, synlig pappersstorlek 37 x 25 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
987
Kuniyoshi, Utagawa, träsnitt, A Boat upon the waters, signerad Utagawa Kuniyoshi Ga med Toshidamasigill, synlig pappersstorlek 35 x 23 cm
Final bid2,200 SEK
Est600 - 700 SEK
988
Roka, Charles, olja, pojke med hund, signerad, 81 x 66 cm
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
989
Jonson, Sven, färglitografi, "Nattbild", ur 70-årsmappen, signerad och numrerad 220/310, synlig pappersstorlek 39 x 50 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
990
Friberg, Roy, litografi, klipplandskap, signerad, daterad -83 och numrerad 85/200, synlig pappersstorlek 17 x 23 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
991
Qvarsebo, Mikael, blandteknik, komposition med kvinna, signerad och daterad 1988, 38 x 46 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
992
Oppenheimer, Johnny, olja, utsikt med snäcka, signerad och daterad -89, 50 x 40 cm
Final bid800 SEK
Est900 - 100 SEK
993
Hougaard, Henning, olja, tranor, signerad, 46 x 66 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
994
Mörner, Stellan, färglitografi, "Hängmattan", ur 70-årsmappen, signerad och numrerad 220/310, synlig pappersstorlek 39 x 50 cm
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
995
Olson, Axel, färglito, komposition med kvinna och mussla, signerad och numrerad 172/260, synlig pappersstorlek 41 x 56 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
996
Ljusstakar, 1 par,mässing så kallade Næstvedstager, Danmark, 1800-talets 1 hälft, balusterformade, oidentifierad signatur IG, h 15 cm
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
997
Ring, 18 karat rödguld med smaragdslipad röd sten, svenska stämplar, innerdiameter 17 mm, total vikt 3,1 gram, dekorbristning
Final bid1,600 SEK
Est600 - 700 SEK
998
Sigillstampar, 2 st, förgylld mässing och karneol, antagligen England, 18-1900-tal, dekor av hästhuvud respektive jakthund, ograverade. h 2,5 respektive 3 cm
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
999
Jardinière, fajans, Frankrike (?), 1700-tal, dekor av festoner i starkeldsfärger, l 33 cm, lagningar
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
1000
Armstol, skuren och rödmålad ek, antagligen Norge, rokoko, 1700-tal, dekor av blommor, rocailler mm
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
1001
Okänd kinesisk konstnär, 1900-talets början, tusch och akvarell, blommande buske oidentifierade sigill, synlig pappersstorlek 73 x 33 cm, fläckar
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
1002
Okänd konstnär, 1800-talets 1 hälft, tusch och sepialavering, stångande renar, otydligt signerad samt daterad 1841, pappersstorlek 17 x 23 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
1003
Torrijos, Regino för Lldró, figurin, porslin, Love in bloom 1985, h 24 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
1004
Hummel Maris för Wilhelm Goebel, efter henne, figurin, glaserat flintgods, ung dirigent, h 13 cm
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
1005
Bok; Lindorm, Per Erik, Stockholm genom sju sekel, Idun 1951, folio, pergamentband, dedikerad och numrerad 8/300
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
1006
Bok, Löfström, Karl, Sveriges Riddarordnar, Steinsvik Stockholm u å, skinnband
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
1007
Bok, Munthe, Arnold, Svenska Sjöhjältar, 2 upplagan, 8 band
Final bid1,200 SEK
Est600 - 700 SEK
1008
Okänd designer för Nao, figurin, porslin, stående kvinna med halmkärve, polykrom underglasyrdekor h 39 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
1009
Figuriner, 5 st, porslin, Nao och Lladró, kvinnor och barn, polykrom underglasyrdekor, h 14 - 26 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
1010
Okänd designer för Rörstrand, theservis, glaserat flint- och lergods, "Mandarin", 1960-tal, 5 thekoppar med fat och assietter, the- och gräddkanna samt sockerskål, något fat med smärre nagg
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
CONTACT US
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. +46(0)35-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Opening hours 14-17 on business days
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.