Novemberauktion söndagen den 26/11 klockan 16.00.

Fredag 24/11 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 25/11 klockan 12.00 - 17.00

Söndag 26/11 klockan 12.00 - 16.00

963
Est400 - 500 SEK
964
Est400 - 500 SEK
965
Est400 - 500 SEK
966
Est1,600 - 1,700 SEK
967
Est1,300 - 1,400 SEK
968
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
969
Est3,200 - 3,400 SEK
970
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Flygelduk, broderat och fodrat siden, sekelskiftet 1900, dekor av blommor, cirka 180 x 150 cm, smärre revor och hål
971
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
972
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Golvlampa, trä och mässing, 1950-tal, Eskilstuna Elektriska AB, 3 böjliga ljusarmar
973
Final bid1,300 SEK
Est500 - 600 SEK
Törner, Inge, olja, räv i landskap, signerad, 33 x 61 cm
974
Est300 - 400 SEK
975
Est1,100 - 1,200 SEK
976
Est1,100 - 1,200 SEK
977
Est2,200 - 2,400 SEK
978
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
979
Est700 - 800 SEK
980
Est300 - 400 SEK
981
Est600 - 700 SEK
Liljenberg, Walter, olja, gräsänder, signerad, 44 x 64 cm
982
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
983
Est400 - 500 SEK
984
Est400 - 500 SEK
Toyokuni, Kôchôrô III, (Kunisada I),  träsnitt, man och kvinna, sign Toyokuni ga med Toshidama-sigill, 33 x 24 cm
985
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
986
Est600 - 700 SEK
Kuniyoshi, Utagawa, träsnitt, A Boat upon the waters, signerad Utagawa Kuniyoshi Ga med Toshidamasigill, synlig pappersstorlek 35 x 23 cm
987
Final bid2,200 SEK
Est600 - 700 SEK
Roka, Charles, olja, pojke med hund, signerad, 81 x 66 cm
988
Est2,200 - 2,400 SEK
989
Est300 - 400 SEK
990
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
991
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Oppenheimer, Johnny, olja, utsikt med snäcka, signerad och daterad -89, 50 x 40 cm
992
Final bid800 SEK
Est900 - 100 SEK
Hougaard, Henning, olja, tranor, signerad, 46 x 66 cm
993
Est900 - 1,000 SEK
994
Est700 - 800 SEK
995
Est600 - 700 SEK
996
Est700 - 800 SEK
Ring, 18 karat rödguld med smaragdslipad röd sten, svenska stämplar, innerdiameter 17 mm, total vikt 3,1 gram, dekorbristning
997
Final bid1,600 SEK
Est600 - 700 SEK
Sigillstampar, 2 st, förgylld mässing och karneol, antagligen England, 18-1900-tal, dekor av hästhuvud respektive jakthund, ograverade. h 2,5 respektive 3 cm
998
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Jardinière, fajans, Frankrike (?), 1700-tal, dekor av festoner i starkeldsfärger, l 33 cm, lagningar
999
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
1000
Est2,200 - 2,400 SEK
1001
Est600 - 700 SEK
Okänd konstnär, 1800-talets 1 hälft, tusch och sepialavering, stångande renar, otydligt signerad samt daterad 1841, pappersstorlek 17 x 23 cm
1002
Est600 - 700 SEK
Torrijos, Regino för Lldró, figurin, porslin, Love in bloom 1985, h 24 cm
1003
Est500 - 600 SEK
Hummel Maris för Wilhelm Goebel, efter henne, figurin, glaserat flintgods, ung dirigent, h 13 cm
1004
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Bok; Lindorm, Per Erik, Stockholm genom sju sekel,  Idun 1951, folio, pergamentband, dedikerad och numrerad 8/300
1005
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
Bok, Löfström, Karl, Sveriges Riddarordnar, Steinsvik Stockholm u å, skinnband
1006
Est400 - 500 SEK
Bok, Munthe, Arnold, Svenska Sjöhjältar, 2 upplagan, 8 band
1007
Final bid1,200 SEK
Est600 - 700 SEK
Okänd designer för Nao, figurin, porslin, stående kvinna med halmkärve, polykrom underglasyrdekor h 39 cm
1008
Est300 - 400 SEK
Figuriner, 5 st, porslin, Nao och Lladró, kvinnor och barn, polykrom underglasyrdekor, h 14 - 26 cm
1009
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
1010
Est600 - 700 SEK